“סכנה לתושבים מסביב”: המשרד להגנת הסביבה הוציא התראה למפעל מזהם סמוך לפרדס חנה-כרכור

“סכנה לתושבים מסביב”: המשרד להגנת הסביבה הוציא התראה למפעל מזהם סמוך לפרדס חנה-כרכור

-

מגדלור-פיד ♋

צילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הוציא התראה והזמנה לשימוע לפני הוצאת צו הפסקה מנהלי וצו לסילוק מפגע לחברה שבאחד הקיבוצים ליד פרדס חנה כרכור ולמנהליה. מדיגומים וסיורי הפיקוח של המשרד עולה כי החברה מייצרת חשש משמעותי לאוכלוסייה ולסביבה כתוצאה מהמשך פעילות המתקנים שלה.

 

זאת, בעקבות הפרת תנאי רישיון העסק שניתנו לה, בהם חריגות מערכי הפליטה שנקבעו לחברה, יצירת מפגעי ריח והפרת תנאים נוספים ברישיון העסק. בשימוע, שמקיים מנהל מחוז חיפה, שלמה כץ, ניתנים בימים אלה לנציגי החברה הזדמנות להשמיע את טענותיהם לפני ההחלטה על הוצאת צו הפסקה מנהלי וצו לסילוק מפגע.

יצוין, כי השימוע נקבע ליום א’ שעבר, ולאחר קבלת ההזמנה וההתראה לשימוע הודיעה החברה על כוונתה להשבית את המפעל, לצורך ביצוע עבודות אחזקה. משום כך, נעתר המשרד להגנת הסביבה לבקשת המפעל לדחות את השימוע – כל עוד בתקופה זו יישאר מושבת.

פרדס חנה-כרכור. צילום: מגדלור ניוז

המפעל מפעיל מתקני הפקת אנרגיה משריפת גזם. לפני כשנה, בסיור פיקוח שביצע המפעל נמצא כי קיימים ליקויים במערך איסוף ושינוע האפר, וכן כי המפעל אינן מצמצם ומונע את הפליטות הלא-מוקדיות. החברה דיווחה כי תיקנה את הליקויים לפי דרישת המשרד, ואולם בסיור חוזר נמצאו שוב ליקויים חמורים. כמו-כן, הצטברו תלונות תושבי הקיבוץ הסמוך על מטרדי ריח. כמות התלונות, תדירותן ועוצמתן מהוות מטרד חמור ופוגעות פגיעה ממשית באיכות חייהם של התושבים.

 

במקביל, תוצאות הבדיקה של גזי הפליטה בארובה הצביעו על חריגות מערכי הפליטה המרביים. בעקבות כך, יצא המשרד להליך אכיפה מנהלי מול החברה במטרה להביא להסרת המפגעים שכללו דרישה כי המפעל ינקוט באמצעים להפסקת המפגעים, לרבות פעולות להפסקת הפליטות, אבטחת תחזוקת המפעל ולהבטחת אמצעי הבקרה.

לאחר התקופה, משהתחדשו תלונות הריח ואף התגברו, המשרד ביצע ביקורות בשטח, כולל בדרג בכיר של מנכ”ל, סמנכ”לית בכירה לתעשיות, סמנכ”ל בכיר לאכיפה ומנהל מחוז חיפה, קיים פגישות עם התושבים, וכוננים מטעם המשרד בדקו את תלונות התושבים באופן קבוע ואספו ממצאים.

בחודש אפריל האחרון החליט המשרד על הכנסת תנאים מחמירים חדשים לתוך רישיון העסק של המפעל שיבהירו את נושא חומר הגלם אשר נעשה בו שימוש באתר, אופן התחזוקה והתפעול של המפעל, אופן הניטור של תהליך הטיפול בגזי הפליטה וכיולו, באופן שימנע חריגות בפליטות מזהמים לאוויר ויוביל להפסקת מפגעי הריח. המשרד העביר תנאים אלה למפעל ולרשות הרישוי – המועצה האזורית, עם קביעה שייכנסו לתוקף באופן מיידי. ואולם, החברה עתרה לבית המשפט עם בקשה לצו ביניים, וכנגד התנאים הנוספים תלוי ועומד כיום צו ארעי שניתן על ידי בית המשפט. עד כה למרות בקשות חוזרות ונשנות של המשרד לקיים דיון בבקשה ולבטל את הצו הארעי, לא ניתנה החלטה.

במקביל, המשרד קיים בתקופה זו סיורי פיקוח ודיגום נוספים שהצביעו על המשך הפרות תנאי רישיון העסק הקיימים, לרבות בנוגע לטיב חומר הגלם, גרימת מפגעי ריח, אמצעי הניטור והבקרה וחריגות מערכי הפליטה.

נתוני חלק מהמזהמים אשר נפלטו מן המפעל בחריגה מערכי הפליטה המרביים שנקבעו בתנאי רישיון העסק: חריגה של יותר מ-1,000% בכלל פחמנים אורגניים (TOC), של כ-380% בדיאוקסינים; של כ-300% בחלקיקים; של כ-120% בתחמוצות חנקן; ושל כ-1000% בפחמן חד-חמצני.

למזהמים אלה השפעות בריאותיות וסביבתיות, וחלקם אף ידועים או חשודים כמסרטנים. החריגות מצביעות על כך שהמשך פעילות המפעל יוצרת חשש משמעותי לסיכון האוכלוסייה והסביבה סמוך למפעל. בשל כך, עם קבלת תוצאות הדיגום, אשר מצביע על המשך החריגות ובחלק מהמזהמים אף על החמרה, מצא המשרד כי לא ניתן להתיר את המשך פעילות העסק ולפיכך הוציא את ההתראה וההזמנה לשימוע.

לכל העדכוניםחדשות פרדס חנה-כרכור

עוד בפרדס חנה-כרכור

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

עוד באור עקיבא

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

אולי יעניין אותך


מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן