מעכשיו תשלמו פחות מס רכישה על דירה להשקעה || מאמר מקצועי מאת עו"ד מוחמד ג'בארין

בעקבות התיקון האחרון בחוק המורה על הפחתת המס לדירה שניה, כל מה שתרצו לדעת על מס הרכישה עבור דירת מגורים ומגרשים המיועדים לבנית בית מגורים

מס רכישה הוא מס המשולם על רכישת זכות במקרקעין בישראל על פי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה),התשכ"ג-1963. תחת הגדרת מקרקעין נכנסים בתים , דירות מגורים, מבנים ומגרשים ביעודים שונים (חקלאי, מסחרי, מגרשים המיועדים לבניה וכו' ). זהו מס שנחשב לחיה מוזרה בעולם המסים שכן מס משולם בדרך כלל על רווחים שאדם עושה הן ממכירת מקרקעין והן מעסקים או מהכנסות אחרות, לעומת זאת מס רכישה משולם על רכישת זכות בנכס מקרקעין עוד לפני שהרוכש הספיק לעשות רווח כלשהו ולמרות שעל הכסף ששולם עבור הרכישה שולמו כבר מסים בעבר. בבסיס הטלת המס עמדו למול המחוקק מטרות שונות כגון אילוצי תקציב וניסיון להשביע על ההשקעות בשוק הנדל"ן ובפרט בשוק דירות המגורים.

קיימים שני סוגים של מס רכישה:

א. מס רכישה בשיעור קבוע מערך המקרקעין דוגמת מגרשים לבניה ומבנים שלא משמשים למגורים (חנויות, מחסנים, מבני תעשיה וכו').

ב. מס רכישה המחושב באופן מדורג לפי שווי הנכס דוגמת דירות מגורים.

במאמרי זה אתמקד במס הרכישה עבור דירת מגורים ומגרשים המיועדים לבנית בית מגורים.

החוק מעניק פטור ממס רכישה לרוכש דירת מגורים אשר מהווה דירה יחידה עד לתקרת שווי של 1,744,505 ₪, כאשר עבור יתרת התמורה מעל לתקרה זו יחול מס רכישה מדורג שמתחיל ב 3.5% ומגיע עד ל 10%.

בגין רכישת דירה שלא מהווה דירה יחידה חויב הרוכש לשלם עד כה מס רכישה בשיעור 8% מהשווי (החל מהשקל הראשון) עד 5,340,425 ₪ ובשיעור 10% על יתרת השווי מעל לתקרה זו.  יחד עם זאת, בעלים של דירת מגורים שמבקש לרכוש דירה נוספת לדירתו הקיימת ומתחייב למכור או להעביר את הדירה הקיימת תוך 18 חודשים מיום רכישת דירה חדשה או תוך 12 חודשים מיום קבלת החזקה בדירה שנרכשה מקבלן המאוחר מבין השניים, יקבל לבקשתו הקפאת תשלום מס רכישה בגין הדירה החדשה לתקופה של שנה וחצי על מנת לאפשר לו למכור או להעביר את דירתו הקודמת. בתום 18 חודשים ובמידה ולא יצליח הרכוש למכור את דירתו הקודמת יהיה מחויב לשלם את מס הרכישה המוקפא בתוספת ריבית והצמדה.

השבוע אישרה הכנסת הפחתה משמעותית בשיעור מס הרכישה בגין רכישת דירה נוספת כך שהמס הופחת מ 8% ל  5%  על דירה ששוויה עד ל 1,292,280 ₪ . מס רכישה על דירה להשקעה ששוויה עולה על 1,292,280 ₪ יעלה בהדרגה כדלקמן: עד לסכום 1,292,280 ₪ ישולם מס רכישה בשיעור 5% , על הסכום מ 1,292,280 ₪ עד ל 3,876,835 ₪ ישולם מס רכישה בשיעור 6% , על הסכום מ 3,876,835 ₪ ועד ל 5,338,290 ₪ ישולם מס רכישה בשיעור 7% ,על הסכום מ 5,338,290 ₪ ועד לסכום 17,794,305 ₪ ישולם מס רכישה בשיעור 8% ועל הסכום של 17,794,305 ₪ ומעלה ישולם מס רכישה בשיעור 10%.

מס רכישה בגין רכישת מגרש המיועד להקמת דירת מגורים אחת לפחות עומד על 6% משווי המגרש ובמידה והרוכש יוציא היתר בניה תוך 12 חודשים מיום הרכישה הוא יהיה זכאי להחזר של 1% מהמס ששילם.

הכותב, עו״ד מוחמד ג’בארין – מנהל משרד עורכי דין ונוטריון, שד’ דוד המלך 520, אור עקיבא. טלפון לתיאום: 054-6171780, 04-6263460. פקס: 04-6100248 או באתר

// מדור משפטי בשיתוף עם עו”ד מחמוד ג’אברין (מדור חסות)

רוכשי דירות באור עקיבא מחברת 'חנן מור' בהכנות לקראת הגשת תביעות חוב נגד החברה

עו"ד גיא סרוסי, המייצג רבים מרוכשים של חברת 'חנן מור' בפרויקטים הנבנים כעת במודיעין ובאור עקיבא, מצהיר כי ילחם על כך שרוכשי הדירות יקבלו את דירותיהם ללא ליקויי בנייה, תוך קבלת פיצויים מתאימים בשל האיחור הניכר במסירתן | לדבריו, הוא סמוך ובטוח, כי נושאים חשובים אלה יכללו בדיונים ובהסכמות שאליהם יגיעו הצדדים בשבועות הקרובים

קרא עוד »
—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז אונליין – כל החדשות מכל האזור • לקבוצת חמ"ל – הודעות חירום מידיות • לקבוצת חדשות חדרה • לקבוצת חדשות אור עקיבא • לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור •  לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  • לקבוצת חדשות זכרון יעקב • לקבוצת חדשות חריש
—————————————————-
עקוב
Notify of
guest
0 .
Inline Feedbacks
View all comments

במשך למעלה מ-13 שנים אנחנו מסקרים חדשות אזוריות!

האתר מגדלור ניוז הוא אתר חדשותי העובד ממש כמו ynet אך במתכונת אזורית. אנו מסקרים במהלך היום את כל המתרחש בערים וביישובים:

חדרה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, ישובי חוף כרמל, עמק חפר, מנשה, אלונה, חריש ועוד.

במשך למעלה מ-13 שנים אנחנו מסקרים חדשות אזוריות!

האתר מגדלור ניוז הוא אתר חדשותי העובד ממש כמו ynet אך במתכונת אזורית. אנו מסקרים במהלך היום את כל המתרחש בערים וביישובים:

חדרה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, ישובי חוף כרמל, עמק חפר, מנשה, אלונה, חריש ועוד.

דילוג לתוכן