מבית

מבית

לקראת פסח: מדוע הישראלים מפחדים מביצים חומות? (חם ברשת)משרד החקלאות יעניק “רשת ביטחון” ליבואני הביצים מאירופה בהיקף של כ- 2.5 מיליון ₪ לטובת ייבוא ביצים לקראת הפסח. לטובת העניין פתח המשרד מכסות יבוא בפטור ממכס ממדינות שהמשרד אישר מהן יבוא.

מדי שנה, בתקופה זו לקראת הפסח, נרשם מחסור עונתי בביצים, ולכן גם השנה פתח המשרד מכסה של 70 מיליון ביצים לחודש מרץ, כולן פטורות ממכס. הייבוא מגיע בעיקר מספרד, וככל שיידרש המשרד יפתח מכסות ייבוא נוספות פטורות ממכס.

על פי מקרי עבר, נראה כי הציבור בישראל נמנע מקניית ביצים “חומות”, מסיבה לא ברורה, למרות שמדובר בביצים זהות לביצים ה”לבנות”, הן מבחינת הרכיבים והערכים התזונתיים והן מבחינה בריאותית. מקור הצבע הינו בזן התרנגולת, כאשר צבע עורה של התרנגולת הוא לבן היא מטילה ביצים “לבנות” וכאשר צבע עורה חום, היא מטילה ביצים “חומות”. לאור זאת, יבואני הביצים חוששים להפסיד כסף בייבוא ביצים “חומות” לאור אי הוודאות באשר ליכולתם למכור אותן. על כן, החליט משרד החקלאות להעניק “רשת ביטחון” ליבואני הביצים ה”חומות”, כך שהמדינה תיתן פיצוי כספי ליבואני הביצים ה”חומות”, אשר לא יצליחו למכור אותן לצרכן בשל רתיעה מרכישתן.

אילוסטרציה

_

שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח”כ אורי אריאל אמר היום כי “נערכנו מראש ופתחנו את מכסות הייבוא לביצים ללא מכס, בכדי לאפשר ליבואנים לייבא ביצים ככל שיידרש. כמות הביצים ה”לבנות” באירופה קטנה ולא מספקת. לנוכח זאת, פעלנו על מנת להעניק “ביטוח” ליבואנים למקרה שבו לא יצליחו לשווק את הביצים ה”חומות” לציבור. אנו ממשיכים לפעול כל העת, לטובת החקלאים ולהעניק להם רשת ביטחון כלכלית”.


עוד סיפורים חמים >>

דילוג לתוכן