ההמלצה של "מגדלור ניוז" למומחה משפטי בתחום הנדל״ן: עו"ד מוחמד ג'בארין

מאת: מערכת מגדלור ניוז
[תוכן שיווקי]


כעורך דין מומחה ומוביל בתחום הנדל”ן, אשר צבר ניסיון של יותר משני עשורים, ולאור ההתפתחויות המהירות בשוק הדירות בישראל פנינו, עורך הדין מוחמד עיסאם ג׳בארין הפך להיות שם דבר בתחום ברחבי האזור – ובישראל.

ג’בארין מודע לעובדה כי רכישת דירה חדשה מקבלן ובכלל כל רכישת דירה מהווה צעד משמעותי בחיינו. רבים מהרוכשים נעזרים בהלוואות ובקרובים לצורך גיוס ההון העצמי וחלקם ינסו לחסוך בהוצאות ויוותרו על ייצוג משפטי בהליך הרכישה מול הקבלן, דבר אשר עלול לגרום לאותם רוכשים נזקים גדולים העולים בעשרות אם לא במאות מונים על שכר טרחת עורך דין מטעמם.

“חשוב להבין ולהדגיש כי עורך הדין של הקבלן המכין את ההסכם מטעמו מחוייב ללקוח שלו ולא לרוכש הדירה”, מסביר ג’בארין. “רבים מהרוכשים טועים לחשוב כי בתשלום סך של 5,000 ₪ + מע”מ לעורך הדין של הקבלן, יקבלו ממנו ייצוג והגנה משפטית ולצערי לא כך הם פני הדברים.

“לרוב סכום זה מוגדר בהסכם ההתקשרות כהחזר הוצאות משפטיות של הקבלן בגין רישום הדירה ע״ש הרוכש ומה גם שאין באפשרות עורך הדין של הקבלן לייצג את שני הצדדים. יש לציין שרוב רובם של הסכמי הקבלנים שקראתי מוטים חד צדדית לטובת הקבלן ואינם נותנים הגנה מספקת לרוכש.

מדוע בחרת להתמחות דווקא בתחום הנדל״ן?

“לא סוד שהאוכלוסייה בישראל גדלה מיום ליום, אנשים מגיעים לגיל בגרות ומיד מתעורר אצלם הצורך ברכישת קורת גג או קרקע לבנייתה דבר שמצריך ליווי משפטי. עוד בתחילת דרכי במקצוע הבנתי שזהו המקום שלי ולכן ניתבתי את עצמי לשם. זהו תחום מאוד מעניין שמתפתח מיום ליום, מלא אתגרים והעבודה בו גורמת לי לסיפוק רב”.

עורך דין מוחמד ג’בארין || צילום: עצמי

באיזה נקודות יכול עו״ד להגן על לקוח הרוכש דירה מקבלן?

“עו״ד יכול להגן על לקוחו בנקודות רבות ומגוונות כגון: בדיקת הזכויות בקרקע, היתר בניה, שעיבודים למיניהם, בטחונות, גובה הפיצויים במקרה של איחור במסירת החזקה, השלב בו תחשב הדירה כבנויה ומוכנה למסירה לרוכש, המועד בו יומצא טופס 50 מרשות המסים, מניעת גלגול האחריות לטיב הבניה או לאביזרי הדירה, לקבלני משנה של הקבלן ועוד”.

האם נתקלת במקרים בהם נגרם נזק רציני לאנשים שלא שכרו שירותיו של עורך דין מטעמם מול קבלן?

“כן, ולא מעט מקרים! לאחרונה פנה אלי לקוח שרכש מקבלן דירת פנטהאוז על הנייר, בקומה 14, בטרם הוגש היתר בנייה. הלקוח שילם לקבלן 7% מערך הדירה ולאחר קרוב לשנה התברר לו שהבקשה למתן היתר אשר הגיש הקבלן לרשויות התכנון כוללת 12 קומות בלבד! בינתיים מחירי הדירות בשוק עלו והלקוח הרוכש ספג נזקים גדולים”.

האם קבלן רשאי לקבל מהרוכש כספים ללא מתן בטוחה?

“סעיף 2 לחוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות רוכשי הדירות), תשל”ה-1974 מאפשר לקבלן לקבל עד 7 אחוזים מהתמורה מבלי לתת לרוכש בטוחה כלשהי בגין הכסף. לרוב קבלנים שמוכרים דירות על הנייר בטרם קבלת היתר בניה ובטרם התקשרות עם בנק מלווה לפרויקט גובים מהרוכשים עד 7 אחוזים מהתמורה. עצתי להקטין את התשלום הראשוני עד למינימום האפשרי ולעמוד על כך שהכסף ישולם לחשבון נאמנות של עו״ד הקבלן ולא לידי הקבלן עצמו”.

מה קורה במקרה והקבלן קיבל יותר מ-7 אחוזים ללא מתן בטוחה?

“החוק קובע סנקציות חמורות המכילות עיצום כספי בסכום העולה על ארבע מאות אלף שקלים ואף מאסר”.

מהי עצתך לרוכשי דירה מקבלן?

“לנהל מו”מ מול הקבלן בטרם החתימה על טופס הצעה לרכישת דירה מקבלן. חשוב מאוד לפנות לעורך דין ולהיוועץ בו בטרם החתימה על מסמך כלשהו מול הקבלן, הדבר אמנם עולה כסף אך חוסך מהרוכש סיכונים והפסדים בעתיד”.


עו״ד ג’בארין – משרד עורכי דין ונוטריון, שד’ דוד המלך 520, אור עקיבא. טלפון לתיאום: 054-6171780, 04-6263460 פקס: 04-6100248 או באתר.  


// מדור משפטי בשיתוף עם עו”ד מחמוד ג’אברין (מדור חסות, תוכן שיווקי ממומן)