טיילת החומות והשוק הצלבני – אטרקציה תיירותית חדשה בנמל קיסריה

טיילת החומות והשוק הצלבני – אטרקציה תיירותית חדשה בנמל קיסריה

-

מגדלור-פיד ♋כ-100 מיליון שקלים ושחזור פיסה היסטורית נדירה – זוהי קבלת הפנים שתקבל את פניכם בנמל קיסריה מעתה. בשבוע האחרון חנכה וחשפה קרן אדמונד דה רוטשילד, החברה לפיתוח קיסריה, רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים שכבה היסטורית נוספת מהאוצרות הגנוזים של קיסריה – פרויקט שימור ושיחזור טיילת החומות, הביצורים, המגדלים והשוק הצלבניים.  

הברונית אריאן דה רוטשילד, יו”ר קרן אדמונד דה רוטשילד חשפה  באירוע חגיגי רב משתתפים את הפרויקט וציינה כי משפחת הברון רוטשילד נחושה להמשיך, כשותפה מרכזית של מדינת ישראל, ולתרום לפיתוחה של ישראל בכלל ומרחב קיסריה בפרט. הנגשת הטיילת ופתיחת השוק הצלבני גם בשעות הערב, משדרגים את המוצר התיירותי הישראלי ומעניקים למבקרים מכל העולם חוויה ב”סטנדרט קיסריה”. “אלא שמבחינתי לא מדובר כאן רק באטרקציה תיירותית” אמרה הברונית והדגישה כי “150 מיליון ש”ח שהשקיעה הקרן באזור בעשור האחרון הם אך נדבך חשוב נוסף באימפקט החברתי והכלכלי שמחוללת קרן אדמונד דה רוטשילד בקיסריה, באור עקיבא, בג’אסר אל זרקא וביישובי הסביבה. אנחנו מאמינים ״בהשקעות אימפקט״ המהווים מכפיל כוח לפיתוח, לתעסוקה, לתיירות ,להשכלה ולהעצמה” דברי הברונית רוטשילד.

הטיילת החדשה || צילום: דוברות רשות הטבע והגנים

סגן יו”ר קרן אדמונד דה רוטשילד, גיא סברסקי, ציין בדבריו כי הפרויקט נחשף ושוחזר במשך כ-12 חודשים במימון קרן אדמונד דה רוטשילד באמצעות החברה לפיתוח קיסריה ובשיתוף רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים, בהשקעה ישירה של 10 מיליון ש”ח. בקיסריה אנו חווים כל יום גילוי מרתק חדש. החלטת הקרן, להקצות סכום אדיר של יותר מ-150 מיליון ש”ח לשחזור, שימור והנגשת מתחם העיר העתיקה והנמל, הופכים את הפרויקט לגדול מסוגו בישראל ואולי אפילו בעולם”.

מנכ”ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין ציטט מדברי חז”ל ואמר כי קיסריה וירושלים, אם יאמר לך אדם חרבו שתיהן אל תאמין, נתיישבו שתיהן אל תאמין, חרבה קיסריה וישבה ירושלים האמן, חרבה ירושלים וישבה קיסריה האמן, שנאמר: אמלאה החרבה – אם מלאה זו חרבה זו. אנחנו גאים שבדור שלנו ירושלים עומדת בתפארתה וקיסריה הולכת ונבנית. בזכות שיתוף הפעולה אנו מפתחים את המקום והמבקרים מצביעים ברגליים”.

מנכ”ל החברה לפיתוח קיסריה, מיכאל כרסנטי אומר כי עבודות השחזור וההנגשה תוכננו במיוחד כדי לאפשר להולכים לאורך הטיילת המשוחזרת להיחשף לאורך המסלול לפריטי תוכן ואמצעי המחשה – הצצה מוחשית לעברה המפואר של העיר שחיברה לה יחדיו דתות, תרבויות והמון יצרים של שליטים וכובשים.

לדברי מנהל רשות העתיקות, ישראל חסון, ” אני מברך את קרן אדמונד דה רוטשילד, החברה לפיתוח קיסריה ורשות הטבע והגנים על השותפות האמיצה והחשובה בהגשמת החזון הגדול של החזרת קיסריה לימיה המפוארים,  כעיר נמל תוססת המספקת חוויה תרבותית למבקרים בה. כחלק מחזון רחב זה, אנחנו שמחים להנגיש כעת מתחם מרשים נוסף שלא היה פתוח לציבור. עד כה נחשפו אחוזים בודדים מכלל עתיקות קיסריה, בזכות חזונם של אנשי קרן אדמונד דה רוטשילד ותמיכתם ללא סייג, אנו מנגישים פרויקט זה. אנו מצפים כי מדינת ישראל והקרן ימצאו את הדרך להמשיך ולפתח פרויקט לאומי זה אשר טומן בחובו ממצאים מרהיבים שיהפכו את האזור ליחיד במינו בעולם.”

“במהלך הסיור לאורך הביצורים – החומות, החפיר והשוק הצלבני, אשר נבנו במהלך שהותו של לואי ה-9 מלך צרפת בשנת 1251, אשר בכבודו ובעצמו לקח חלק בעבודות הביצורים, יכולים המבקרים, למעשה, לפסוע מאות שנים אחורה בזמן, לתקופת ימי הביניים ומסעות הצלב. ניתן לגעת בנדבכי החומה המשוחזרים, להציץ דרך חרכי הירי והאמיצים מוזמנים לרדת דרך מנהרת הגיחה המסתורית אשר שימשה את האבירים הצלבנים ברדתם אל החפיר המקיף את הביצורים להביא אספקת מזון ותחמושת נדרשת מבלי להסתכן בפריצת החומות” מוסיף כרסנטי. שימור ושחזור של מערך הביצורים בוצע על ידי רשות העתיקות, תוך שמירה על ערכי המקום והחוויה האותנטית הייחודית.

מימין: אליס דה רוטשילד, הברונית אריאן דה רוטשילד, גיא סברסקי ומיכאל כרסנטי || צילום: ויקטור לוי

המסלול בטיילת החומות מתחיל בסמוך לשער דרום העיר הצלבנית ממנו ממשיכים למגדל תצפית המשקיף אל “רובע השעשועים” הרומי העתיק במלוא הדרו הכולל את: התיאטרון, ההיפודרום, בית המרחץ וארמון השונית. ממנו לאורך רום החומה ולצידה יכולים המבקרים ללמוד ולהכיר מקרוב את מערכת הביצורים האופיינית לתקופה עד הגיעם לאזור השוק הצלבני שהיה ממוקם בסמוך לרחוב מקורה, מקום המזמן חוויה. בשוק ניתן לראות ולהריח חלק מהסחורות שהציגו הסוחרים במקום, מסחר שוקק וצבעוני של דברי מזון, מלאכות יד ואביזרים אקזוטיים שהצלבנים האירופים נחשפו להם, לראשונה עם הגיעם רכובים על גבי סוסים אל לב העיר הצלבנית כשבאמתחותיהם מטבעות זהב, אשר חלקן התגלה בחפירות ארכיאולוגיות באתר.

בקומה השנייה של הרובע, ניתן להתרשם עד היום מדירות מגורים שבנו הצלבנים, מעוטרות רצפות פסיפס ולוחות שיש. כרסנטי ומנהלת נמל קיסריה, ורד שריג, מבטיחים כי בקרוב, תקיים החברה לפיתוח קיסריה לאורך הטיילת החדשה – בשעות היום והערב, במועדים עליהם תפורסם הודעה מקדימה, מגוון אירועים ברוח התקופה ובאווירה תיאטרלית עם דוכנים של כדים שמן ויין, פירות וירקות ומאפי לחם, שיספקו גם חוויה קולינרית בזיקה למאפייני המטבח הצלבני ולהרגלי האכילה שהיו נהוגים אז.

יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במסר האדום.

[fbcomments]

 

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

הצטרפו אלינו


דילוג לתוכן