רכוש משותף בבית משותף // מאמר מקצועי מאת עו”ד מוחמד ג’בארין

ההגדרה של רכוש משותף עוגנה בחוק המקרקעין שמחלקת את הרכוש בבית משותף לשני סוגים פרטי ומשותף. הנה כמה דברים חשובים שתדעו
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

רכוש משותף בבית משותף // מאמר מקצועי מאת עו”ד מוחמד ג’בארין

ההגדרה של רכוש משותף עוגנה בחוק המקרקעין שמחלקת את הרכוש בבית משותף לשני סוגים פרטי ומשותף. הנה כמה דברים חשובים שתדעו

מגדלור-פיד ♋

ישנם כמה דברים שכדאי לדעת בנושא רכוש משותף. עו”ד מוחמד גבארין מאור עקיבא עושה לכם סדר. 


עורך דין מוחמד ג’בארין || צילום: עצמי

ההגדרה של רכוש משותף עוגנה בחוק המקרקעין שמחלקת את הרכוש בבית משותף לשני סוגים פרטי ומשותף.

רכוש משותף יכול להיות רכוש, שמשמש את כל בעלי הדירות או חלקם (לפחות שתי דירות) , כמו למשל מקלט משותף או חדרי מדרגות, מעליות, מתקני הסקה, גגות, מתקנים המיועדים לשמש את בעלי הדירות  וכו’.

לכל דירה בבית משותף צמוד חלק בלתי מסוים ברכוש המשותף.

 

ככלל גודלו של החלק ברכוש המשותף הוא כגודל הדירה ביחס לדירות אחרות בבית המשותף אלא אם נקבע אחרת בתקנון.

משמעות המונח “בלתי מסוים” היא שהרכוש המשותף בכל סנטימטר שלו, מחולק לבעלי הדירות על פי חלקם היחסי. לכל בעל דירה יש בעלות על כל חלקיק מהרכוש המשותף ולא ניתן להצביע על החלק שלו ולתחום אותו.

לדוגמא החלק היחסי בגג בניין משותף  משתרע באופן בלתי מוגדר על פני כל שטח הגג. כלומר, בכל חלק של הגג יש לדייר את חלקו היחסי וכך לגבי זכויות בנייה על הגג, אם יש כאלה.

צילום ארכיון. תמונה להמחשה בלבד

רכוש משותף יכול להיות חסר נגישות לבעלי הדירות, שכן הוא יכול להימצא גם בתחום דירה מסוימת כמו למשל החלל מתחת לגג הרעפים של דירה מסוימת, או צינורות משותפים של חשמל, מים, גז , ביוב  שעוברים בתוך דירה מסוימת.

עסקה בדירה תחול גם על החלק השייך לה ברכוש המשותף , ואין תוקף לעסקה ברכוש המשותף בנפרד מן הדירה או ההפך.

השתתפותו של בעל הדירה בהוצאות השוטפות של הבניין יחושבו לפי חלקו ברכוש המשותף. לרוב, בעלי דירות אשר בבעלותם זכויות גדולות יותר ברכוש המשותף יישאו בנטל הוצאות יתור גבוהות לצורך תקינותו של הבניין .

קיימים מצבים שבהם בהסכמת בעלי הדירות  חלק מסוים מהרכוש המשותף מוצמד לאחת מהדירות, במקרה כזה הוא מפסיק להיות חלק מהרכוש המשותף והופך להצמדה לדירה ספציפית. דוגמא לכך גג רעפים מעל דירה מסוימת שבמקורו הוגדר כרכוש משותף אך בפועל הוא יכול לשמש רק הדירה שמתחתיו. בעלי הדירות שיש להם חלקים בלתי מסוימים בחלל הגג יכולים לוותר על זכותם ברכוש המשותף בחלל הגג לטובת הדירה הספציפית ובכך להפוך אותו לרכוש שהוצמד אליה.


עו״ד ג’בארין – משרד עורכי דין ונוטריון, שד’ דוד המלך 520, אור עקיבא. טלפון לתיאום: 054-6171780, 04-6263460 פקס: 04-6100248 או באתר.  


// מדור משפטי בשיתוף עם עו”ד מחמוד ג’אברין (מדור חסות)

ענו על משאל מגדלור-ניוז: האם תסעו לחו”ל בקיץ הנוכחי למרות הקורונה?

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

guest
1 ההודעה שלך
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous
Anonymous
02/04/2021 17:10

תודה לך ד”ר עלבא שחידשת את האושר שלי והקהילה המשפחתית שלי. WHATSAPP / CALL +2349071995123.
היי, אני איזבלה איתן. אחרי שנים שבהן הייתי באיחוד שנקרא נישואין לבעלי, הוא היה בריון והוא השמיד את האהבה שחלקנו והוא עזב אותי. עשיתי כל מה שיכולתי כדי להחזיר אותו, אבל הכל היה לשווא, רציתי שהוא כל כך יחזור כי אהבתי אותו. אז הסברתי לחברתי את הבעיה שלי, והיא הציעה לי לפנות לאשף שעזר לה להטיל את הכישוף שעליו נכנסה להריון והחזיר את בעלה. לא הייתה לי ברירה אלא לנסות. התחברתי לאשף בשם ד”ר אלאבה ב- whatsapp והבטחתי לי שאין שום בעיה ושהכל יהיה בסדר. הוא סיפר לי את כל מה שביקשתי והצגתי, אז הכישוף הפתיע אותי אחרי 48 שעות, ובעלי התקשר אליי והתנצל על כל מה שמגיע כשמחה ענקית ובלתי ניתנת לעמוד בפניו. הייתי כל כך מופתע, עניתי לשיחה וכל מה שהוא אמר היה שהוא מצטער מאוד על כל מה שקרה. הוא רצה שאחזור אליו. הוא גם אמר שהוא כל כך אוהב אותי. הייתי כל כך מאושרת והלכתי אליו אז התחלנו לחיות שוב בשמחה ביחד. כך שכל מי שזקוק לעזרה בכל בעיה יכול לפנות לאשף האמיתי והאמיתי ביותר בכתובת ([email protected]). אתה יכול גם לו Whatsapp בטלפון +2349071995123. צרו קשר עוד היום עם האיש הנהדר הזה ופתרו את הבעיות שלכם ב 100%.

דילוג לתוכן