כך כדאי: הטיפים של רונן צדקי ליעקב אדרי עם תחילת הקדנציה החדשה באור עקיבא (טור דעה)

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

כך כדאי: הטיפים של רונן צדקי ליעקב אדרי עם תחילת הקדנציה החדשה באור עקיבא (טור דעה)

-

מגדלור-פיד ♋מערכת הבחירות הסתיימה. כעת הגיע הזמן לאפסן את הססמאות ולחשוב קדימה. החיים המשותפים והאתגרים הרבים עוד לפנינו. ברצוני לברך את ראש העיר הנבחר מר יעקב אדרי על היבחרו לקדנציה נוספת ואת חברי המועצה שזכו לתקופת כהונה של עשייה למען התושבים.

בעידן שבו הבורסות קורסות יצטרך אדרי לשכנע את התושבים כי השקעתם בקלפי ב – 30 באוקטובר הייתה כדאית ומשתלמת. שלמנייה הקורסת של אור עקיבא יש עוד סיכוי להחזיר את הדיווידנד למשקיעים, תושבי העיר.

ראש העיר יידרש להכריע בדילמות מסובכות וקשות, מזווית המבט של טובת היישוב, המרחב והקהילה, הציפייה ממנו היא להוביל באופן ערכי, על פי מצפן ולפעמים בניגוד לרוח הנושבת. הוא חייב להתוות דרך ולא להיסחף ולהיגרר אחרי טעמים שבטיים אלקטורליים.

100 ימים ראשונים של האזרח מספר אחת הם בעלי חשיבות מכרעת. לעיתים, מה שלא נעשה בתקופה זו, לא יעשה לעולם. בימים אלה הוא מניח את את היסודות לכהונה שלמה. בכדי שיהיה לו קל יותר, ריכזתי עבורו שלל עצות בתפקידו החדש ישן:

1. בחר אנשים טובים ובצע מינויים מקצועיים. אתה חייב להקיף את עצמך באנשי מקצוע מהשורה הראשונה, אקדמאים, מיומנים, עם ניסיון עשיר בתחומים המוניציפליים (רצוי מתושבי העיר). אל תכנס למערבולת של מנצחים. כעת עם החלטת הרוב, אתה מחוייב לכל התושבים ולא לקומץ של עסקנים, פעילים ומקורבים. קח לך את הטובים והמובחרים ביותר שיהיו מסביבך. הצוות שלך חייב להיות הטוב שבטובים. אנשי חייל אמיתיים ולא בהכרח אלה שעזרו, סייעו, והיו פעילים לחודש אחד. בסופו של דבר, האנשים שתבחר יעבדו בשבילך ויוציאו את המדיניות של העירייה מן התכנון אל הפועל. כלומר, הם אלה שיעמדו מול המצביעים שנתנו לך את המנדט, ויכולים גם לקחת אותו ממך בעוד חמש שנים. הציבור ישפוט אותך על סמך הביצועים והעשייה שלהם.

2. תוצאות הבחירות מעידות יותר מכל, על הרצון העז של התושבים להנהגה שתוביל את העיר על כל חלקיה ומרכיביה להישגים חשובים וגדולים בשנים הקרובות. זה הזמן המתאים ביותר לקואליציה מקיר לקיר שתכלול גם את סיעתו של מר שמחה יוסיפוב שתביא לידי ביטוי כל זרם וכל חלק בעיר שלנו. הגיעה העת לשים את האיבה והטינה האישית בצד, להפוך מילים למעשים, ולשתף בעשייה את כל מי שהעיר חשובה לו. בכל מקרה, מי מחברי המועצה שיפריז בדרישותיו יישאר על ספסלי האופוזיציה.

3. הבחירות האחרונות הוכיחו מעבר לכל ספק כי קיים ואקום מנהיגותי באור עקיבא. איך שלא מסתכלים על כך, הדעה הרווחת בציבור היא שראש העיר הנבחר נושא באחריות לעובדה, שצעירים מוכשרים וטובים מבני המקום לא אוחזים כיום בהגה ההנהגה. הקדנציה הנוכחית היא הזדמנות פז עבור חבר הכנסת והשר לשעבר, שהוא בעל ניסיון פוליטי אדיר, להכשיר קברניט ראוי מדור ההמשך, שינווט הספינה בעתיד לבוא, לטובתם ורווחתם של התושבים. בבחירות הבאות האמירה “התמודדתי גם הפעם כי אין אחרים טובים מספיק לתפקיד” לא תתקבל ע”י המצביעים שיראו בה טענה שחוקה ולא רלוונטית.

4. שתף את הציבור הרחב בקבלת החלטות. אל תחשוב שאתה יודע או צריך לדעת הכל. בעיר שלנו גרים תושבים משכילים, מעורבים, בעלי ידע בכל תחום אפשרי. הקם פורום מייעץ של תושבים לכל תחום לרבות כלכלה, בנייה, תחבורה, חינוך ועוד. צוות זה ישתתף בדיונים מכריעים, יגבש המלצות ויבקר החלטות. תן להם משימות אמיתיות והם יגמלו לך פעמיים. תרוויח את כישרונם ותרומתם ובדרך גם את תמיכתם. אנשים שתכיר בערכם ותאפשר להם לתרום, יעמדו לצידך בעתיד הקרוב והרחוק.

5. מהפיכת החינוך – יש לתקצב תכנית שתגרום לכך שתוך 3-5 שנים אור עקיבא תהיה העיר המובילה בישראל, ואחת המובילות בעולם בחינוך מודרני. נדרש להפוך את בתי הספר למרכז קהילתי מודרני, שפתוח כל שעות היממה, ובמסגרתו מתנהלים מרחבי למידה מסורתיים/ לצד שיעורי העשרה/ חוגים/לימוד דיגיטלי, תוך מתן עצמאות להורים ולמנהלים לקבוע חלק גדול מהתכנים ושיטות הלימוד.

6. ערוך לעירייה תכנית עבודה לחמש שנים שתהיה מבוססת על חזון ויעדים נהירים ומדידים. רק כך תדע אם אתה בדרך הנכונה. דאג שחזון העירייה יהיה מבוסס על סט ערכים ברורים ומוסכמים על כל העובדים. אל תשכח להכניס לחזון ערכים כמו שירות,יעילות, שקיפות וכבוד לזולת.

7. קבע לא יותר משלושה יעדים להשגה בחמש שנים הבאות והתמקד בהם. דאג שהיעדים ישקפו את החזון שקבעת ושכל עובד יכיר אותם ויידע להתחבר אליהם במהלך פעילתו היומיומית.

8. אחרי שתציב לעירייה חזון ויעדים, דאג שכל מנהל מחלקה יגיש תכנית עבודה שנתית מדידה שמבוססת על החזון והיעדים שקבעת. זה יסייע לך לוודא שכולם נעים באותו כיוון והעירייה אינה דורכת במקום. עדיף לעדכן את הציבור על התקדמות לעבר היעד, גם אם לא בקצב הרצוי, מאשר להסביר קיפאון ועמידה במקום.

9. קצץ בכל מקום שאינו יעיל ואינו מניב תפוקות לטובת הציבור. אל תהסס לפטר אם נדרש. זכור, העירייה אינה אמורה לשמש מקלט לבטלנים. מי שבוחר לשלם שכר לפרזיטים שאינם מייצרים תוצרת, סופו שיצטרך להסביר לתושבים את הצורך בהעלאת מיסים.

10. עשה ככל יכולתך להחזיר לעירייה את כבודה האבוד, דאג שישיבות המועצה יועברו בשידור ישיר באמצעות הרשתות החברתיות ובכך דיונים אלה יפסיקו להיות קרקס ויתנהלו בדרך ששומרת על כבודה של העיר. חוץ מזה, עצם הידיעה שהציבור צופה בדיון יאלץ את חברי המועצה להגיע מוכנים לאחר ששיננו ולמדו היטב את החומר.

11. יכולתך לבצע שינויים גדולים ומרחיקי לכת בעיר יהיו פועל יוצא של שינויי סדרי העדיפויות של התקציב, אך גם מיצירת הכנסות חדשות לעירייה שאינן מהעלאת מיסים. השקע בכיוון זה מאמץ רב, בסוף הוא ישתלם. הגדלת ההכנסות מארנונה באזורי התעשייה ופיתוח אזור מסחר בתוך העיר הן פעולות הכרחיות. מאידך, ישנן מקורות נוספים. קרנות שונות בארץ ובעולם מקצות מידי שנה מיליוני דולרים לפרויקטים שונים כמו חינוך, איכות סביבה, קליטת עולים וסיוע לנזקקים. אתר את הקרנות והצע להם פרויקטים שונים בעיר. בעבודה נכונה גם 20% הצלחה יכולים להוות שינוי דרמטי.

12. האצת בנייתו של אזור תעשייה חדש בצמוד לצומת ברינציקי תוך המשך פיתוחו של אזור התעשייה הישן מתוך מטרה לעודד חברות גדולות במשק להעתיק את פעילותן לשם. בנוסף, העירייה והעומד בראשה ייבדקו אפשרות של שיתופי פעולה כלכליים עם רשויות סמוכות במטרה לפתח אזורי תעשייה משותפים. (בדרך זו ייווצרו מקומות תעסוקה חדשניים ומגוונים לצד השקעה בעסקים המסורתיים הקיימים בעיר).

13. יש למנות מנכ”ל שינהל בפועל את כל הפעילות השוטפת של העירייה. כמו כן, נדרש להציב דובר מקצועי, בעל ניסיון בתחום התקשורת שיאפשר לתושבים את היכולת לייצור קשר מיידי וישיר עם גורמים מוסמכים בעירייה, באמצעות הרשתות החברתיות, בנושאים שעל סדר היום המקומי.

14. אתה חייב להיפטר מהחשב המלווה שנמצא איתנו כ – 16 שנה באמצעות תכנית מוגדרת להקטנת ניכרת של הגירעון ע”י הגדלת ההכנסות (גם ע”י גיוס כספים ממשרדי ממשלה) וצמצום ניכר בהוצאות.

לסיכום: ההנהגה צריכה לפעול ע”פ תכנית מסודרת, מכאן נצא למצויינות בחינוך וערכים שישפיעו על האוכלוסייה המקומית. ההצטיינות בחינוך ובתרבות הפנאי תביא בהכרח להשקעה בפרוייקטים ומשיכה של קהלים חדשים שישפיעו ויתרמו לדיור ולכלכלה באור עקיבא. בנוסף, יש צורך בעידוד ויזואלי סביבתי. אחרי הכל בית לא מסתכם בארבע קירות, בית זה גם סביבה ציבורית. שיפור פני העיר הוא הכרח שיביא לגידול בחיי הפנאי, שגשוג העסקים הפועלים כאן ויצירת ביקוש לדירות שישמרו על ערכן ואף יעלו אותו. הציפייה שלנו מהנהגה המקומית היא לנצל את מלוא הפוטנציאל הגלום באור עקיבא ולהפוך אותה לפנינת החן של השרון הצפוני. עיר מתקדמת השואפת למצוינות בכל התחומים, ומעניקה לתושביה יתרונות ואיכות חיים. אנחנו חייבים להיות בשורה הראשונה של היישובים החזקים והמובילים במדינה, לא נתפשר על פחות מזה.

שוב, מאחל הצלחה רבה לראש העיר ולחברי המועצה.
שאו ברכה.

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

דילוג לתוכן