אוהדי הפועל חיפה זוכרים: 17 שנה למותו של רובי שפירא

מאת: מערכת מגדלור, 14.12.18, 12:29


זה קרה ביום שישי ה-14.12.2001. תאריך ארור שאוהדי הפועל חיפה ואולי חובבי כדורגל ישראלי נוספים, לא ישכחו לעולם. איש העסקים והבעלים של הקבוצה הפועל חיפה, רובי שפירא, שם קץ לחייו, בעת ששהה בביתו שבניגריה.

שפירא, בן 52 במותו, נקלע בתקופה שקדמה למעשה למשבר כלכלי קשה בעסקיו הפרטיים בניגריה, מה שהשפיע באופן ישיר על הקבוצה, על משפחותו וכאמור – על מצבו הנפשי.

רובי שפירא ז”ל

בתחילת שנות ה-90 חזר עם משפחתו לחיפה, ובמקביל המשיך לנהל את עסקי הדגים בניגריה. בעונת 1991/1992 החל לסייע כלכלית ובאופן אנונימי להפועל חיפה, שעלתה בסיום אותה העונה לליגה הראשונה. בעונת 1993/1994 רכש שפירא את הקבוצה מידי ההסתדרות והחליט לעבור לפרונט ולהיות הבעלים. הוא השקיע ברכישת שחקנים בולטים, כמו ראובן עטר, טל בנין וג’ובאני רוסו, במטרה לזכות בתואר אליפות ראשון בתולדות המועדון. הקבוצה הגיעה לשיא הצלחתה כשזכתה בתואר האליפות בעונת 1998/1999 בהדרכת המאמן אלי גוטמן.

בתחילת עונת 1999/2000 החל שפירא לרכוש שחקנים לחיזוק הקבוצה לקראת התמודדותה במוקדמות ליגת האלופות. בקיץ 2001 פורסם כי שפירא החליט להפחית את השקעתו במועדון בצורה משמעותית. תקציב המועדון צומצם, עסקאות רכש שהיו מתוכננות בוטלו והשחקנים המובילים שוחררו. עם הזמן התברר כי מצבו הכלכלי של שפירא הדרדר וכי הוא נתון בחובות ועסקיו על סף פשיטת רגל. נכסי המועדון ובהם כרטיסי השחקן של כמה מהשחקנים הבולטים בקבוצה שועבדו לחברת דיג הולנדית לה היה חייב שפירא כספים. התקשורת המקומית בחיפה לא ראתה בעין יפה את ההשקעה ההולכת ופוחתת בקבוצה וביקרה אותו בחריפות באמצעי התקשורת השונים.

שפירא היה נשוי לרחל ואב לשלושה. הובא למנוחות בחיפה ב-17 בדצמבר 2001, לאחר שארונו הוצב ביום ההלוויה באצטדיון קריית אליעזר.

כיום קרויה קבוצת הנוער של הפועל חיפה על שמו (“הפועל רובי חיפה״) וכן מדי שנה נערך טורניר ילדים לזכרו.

בתחילת שנת 2014 הוקמה קבוצת אוהדים בשם הפועל רובי שפירא חיפה, בעקבות טענות של חלק מהאוהדים כלפי צורת הניהול של הפועל חיפה בבעלותו של יואב כץ. הקבוצה קרויה על שמו של שפירא, ובני משפחתו – אלמנתו ואחד מילדיו חברים בעמותה האחראית. על שמו כיכר בחיפה.