המרכז הרפואי הלל יפה מציג: מכונת הנשמה אחת תנשים שני אנשים

על רקע פרסום מספר מכונות ההנשמה בבתי החולים ברחבי הארץ, והמירוץ אחר מכונות הנשמה נוספות, בהלל יפה בחדרה התחילו להשמיש מכונת הנשמה אחת - לשני מונשמים. "ה בוודאי לא המצב שהיינו רוצים שיהיה, כי האידיאל הוא מכונה אחת לאדם אחד, אבל זה פתרון מעשי והגיוני"

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

המרכז הרפואי הלל יפה מציג: מכונת הנשמה אחת תנשים שני אנשים

על רקע פרסום מספר מכונות ההנשמה בבתי החולים ברחבי הארץ, והמירוץ אחר מכונות הנשמה נוספות, בהלל יפה בחדרה התחילו להשמיש מכונת הנשמה אחת - לשני מונשמים. "ה בוודאי לא המצב שהיינו רוצים שיהיה, כי האידיאל הוא מכונה אחת לאדם אחד, אבל זה פתרון מעשי והגיוני"

מגדלור-פיד ♋

מכונה אחת – שני אנשים, תוך התאמה פשוטה של אביזרים. זה הפתרון היצירתי עליו חשבו אנשי צוות המחלקה להנדסה רפואית של המרכז הרפואי הלל יפה. הרעיון הועלה ונבדק ביום חמישי האחרון והוא כרגע בבחינת מוצא ברירת מחדל. בתי חולים אחרים כבר מיהרו להתעניין. בעולם הרחב, החלו לעלות בתחילת השבוע רעיונות דומים.

בימים אלו עוסקת מערכת הבריאות כל העת בחיפוש אחר פתרונות לעליה בכמות המונשמים עקב נגיף הקורונה. כך למשל, באתר ynet פורסמה הבוקר מפת מכונות ההנשמה ברמה הארצית לפי חלוקה לבתי חולים. בהלל יפה בחדרה ישנם 60 מכונות כאלה, בלניאדו בנתניה – 44. ברמב”ם בחיפה כ-120 מכונות. בבית החולים כרמל בחיפה – 86. 

כאמור, במרכז הרפואי הלל יפה, אשר אנשיו עוסקים כל העת בהיערכות והעלאת רמת המוכנות בכל הקשור לנגיף הקורונה, הגיעה בשורה בנושא מכיוון כמעט בלתי צפוי – אנשי המחלקה להנדסה רפואית. מדובר במחלקה ששגרת יומה היא טיפול בכל הטכנולוגיות והמכשור הרפואי בבית החולים – הטמעה, תיקון והתקנה. סוגיית כמות מכונות ההנשמה למול העלייה בחולים שיידרשו הנשמה עקב נגיף הקורונה לא פסחה גם עליהם בניסיון לתת מענה לפתרון בעיית כמות מכונות ההנשמה בחלון הזדמנויות הולך ונסגר. הפתרון – פשוט אך יצירתי- השמשת מכונת הנשמה אחת כך שתוכל לשרת שני מטופלים בו זמנית. האמצעים – יצירת שני מפצלים למתן הנשמה, נפרדים לכול חולה, במכונה אחת. המכונה תנשים בקצב נשימות, ריכוז חמצן ונפח הנשמה אשר יקבעו על ידי הרופא המטפל. הדבר מתאים לחולים שאין להם נשימה עצמונית, דהיינו, חייבים מכשיר הנשמה בתלות מלאה.

“זה אמנם נשמע לא מתוחכם במיוחד”, מסביר אסי חליבה, מרכז תחום הנשמה והרדמה במחלקה להנדסה רפואית של המרכז הרפואי הלל יפה, “וזה בוודאי לא המצב שהיינו רוצים שיהיה, כי האידיאל הוא מכונה אחת לאדם אחד, אבל זה פתרון מעשי, הגיוני, למטופל או לצוות, בהינתן מצב בו קיים חוסר במכונות הנשמה ועלייה בקצב המטופלים להם נדרשת הנשמה”.
את “ניסוי הכלים” הראשון ביצעו טכנאי מחלקה הנדסה רפואית: חליבה אסי ויגאל ווינר כבר ביום חמישי האחרון, בהצלחה, כמובן. בתחילת השבוע, הועלה הרעיון כאופציה גם בבתי חולים בארה”ב, הסובלים ממחסור חמור במכונות הנשמה.

איך זה עובד?
“יצרנו שני מפצלים לכניסה הבודדת של המכשיר, אשר למעשה יצרה הכפלה של הכניסות והיציאות של מתן הגז במכונה. את המכשיר עצמו מכוונים לנפח הנשמה כפול, בנוסף ניתן לכוון את קצב הנשימות, ריכוז החמצן ועוד. המערכת יוצרת הפרדה מוחלטת בין מטופל למטופל, מה שגם יוצר אי העברה של זיהומים”, הוא מסכם את הפעולה שנעשתה ואת המחשבה שמאחוריה.

“הפתרון היצירתי והפשוט עבר כ”אש בשדה קוצים” בין המחלקות להנדסה רפואית של בתי החולים, שהתלהבו מהרעיון במידית”, מציין בצלאל מיירנץ, מנהל המחלקה להנדסה רפואית של המרכז הרפואי הלל יפה, “כולנו מקווים כי לא יהיה צורך בפתרון יצירתי זה, אבל עדיף להתכונן ולמצוא פתרונות חלופיים, בכל מקרה. אני גאה בצוות שלי ובחשיבה מלאת המעוף שלהם”.

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

עוד ניוז >>

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באתר >>

אולי יעניין אותך