וונדליזם, רעש ובריונות: בני נוער מטילים אימה על שכונות בפרדס חנה-כרכור והתושבים אובדי עצות (וידאו)

רעש, וונדליזם, אלימות וביריונות ● תושבים בפרדס חנה-כרכור החלו לחוש בשנה האחרונה את "שעמום הקורונה" והדרדרות של חלק מבני הנוער ברחובות ● מדובר באירועים שמפרים לחלוטין את הסדר הציבורי ומאיימים על השלווה ולעיתים על גופם של התושבים וילדיהם ● כעת התושבים מבקשים את התערבות המועצה והעירייה: "פנינו למועצת פרדס חנה-כרכור בבקשה לייצר שיח ותיאום - אך לא נענינו" ● המועצה: "פועלים להקמת סיירת הורים במושבה"
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

מה קורה לבני הנוער בפרדס חנה-כרכור? תושבים בשכונות שונות במושבה טוענים כי נערים, בני 12 ועד 18, משליטים טרור ברחבי המושבות עם וונדליזם, רעש, אלימות ובריונות – והגורמים הרישמיים חסרי אונים מול התופעה.

תחקיר ‘מגדלור ניוז’ שנמשך בחודשיים האחרונים מגלה תמונת מצב עגומה עם קבוצות של בני נוער בשני קצוות המושבה – פרדס חנה וכרכור, ותושבים חסרי אונים שרק מקווים לעבור את הלילות בשקט ובשלווה, ושמישהו ירים את הכפפה ויספק הגנה לתושבים מחד, ומסגרת חינוכית הולמת לבני הנוער הבעיתיים והמשועממים.

“חבורות של נוער מטילות אימה”

זה התחיל עם שכונת נווה פרדסים. תושבים שפנו אלינו סיפרו על הלך רוח בעייתי מאוד מצד בני נוער במערב המושבה. “בשנים האחרונות שכונת נווה פרדסים עברה תהליך פיתוח משמעותי”, סיפרה תושבת השכונה. “נבנו בניינים חדשים, שכונת קוטג’ים, גינות ציבוריות יפות ומטופחות, מרכז מסחרי חדש. דברים אלו משכו לשכונה אוכלוסייה איכותית שבחרה לגור במקום מתחדש ולייצר איכות חיים לגידול משפחה”.

למרבה הצער, מציינת התושבת, החזון היפה שייעדו לשכונה לא ממש מתגשם נכון להיום. “עם משבר הקורונה, אנו עדים לתופעות הולכות ומתגברות של חבורות נוער הפושטות בשכונה ומטילות אימה”, היא מספרת והוסיפה: “שכנים מתלוננים על צלצולי אינטרקום בשעות לא סבירות, פגיעה ברכוש, פתיחת ברזי כיבוי ברחובות, גניבות רכוש ציבורי, פריצה לגגות בניינים, פגיעה בעצים וריסוס על שלטים, כולל ציורי גרפיטי בעלי אופן מיני”. מעשי הוונדליזם נעשים פעמים רבות ממש במרחב הציבורי, באזורים שאמורים לשמש לרווחת כלל התושבים בשכונה.

התושבת מספרת כי לפני למעלה מחודש, הקש ש’שבר את גב הגמל’ היה התפרצות קבוצה נערים באישון לילה לבניינים ברחוב גינת אגוז. “במבצע מאורגן הם פשטו על קומות הבניין וגנבו את מטפי הכיבוי. הדבר התגלה בבוקר כאשר גילנו גינות ציבוריות מרוססות באבקת כיבוי על כל משטחי המשחק, בתוך מגלשות ילדים, מדשאות, רכבים חונים ועוד”, היא מוסיפה ואומרת: “מעשי ונדליזם ממשיכים וניכרים בכל יום. פנינו למועצת פרדס חנה – כרכור בבקשה לייצר שיח ותיאום כיצד ניתן למגר את התופעה וכן להניע תהליך שישפר את איכות החיים לתושבים ולנערי השכונה. בחודש האחרון החלה בניה של גינה ציבורית חדשה בשכונה ואנו חוששים שגם גינה זו תהפוך למטרה נוחה לפגיעה והשחטה.

“עדיין לא קיבלנו תשובה או תגובה מהמועצה ולכן אין אנו יודעים אם או כיצד המועצה נוקטת אמצעים לטיפול בתופעה. מצער הוא שאין הדברות מיידית מול התושבים בשעת מצוקתם. וועד השכונה העלה את רעיון סיירת הורים שתעבור בלילות ותנסה לייצר שיח עם הנערים.

“במקביל פנינו לארגון ‘סחי’ אשר עוסק בנוער שוליים ואנו ממתינים לשמוע אם יוכלו לסייע לנו וליצור מיזם משותף לשיקום נערים. בנימה אישית, אני מאמינה שנערים אלו נמצאים במקום ‘רגיש’, מרחק נגיעה בין להפוך לעבריינים מועדים או אזרחים תורמים לחברה. יש לנו בשכונה מרכז קהילתי חדש, ישנם במועצה מדריכי נוער וחינוך בלתי פורמלי אך החיבור בין הגורמים והנעתם לפעולה חיובית חייב להגיע מהמועצה”.

“בני נוער הגיעו עם נבוטים מול נער אחד”

האירועים האחרונים שהופצו ועלו לדיון היו בשכונת יובלים שבכרכור בשבוע שעבר. שגב בן שלום מהשכונה, סיפר השבוע ל’מגדלור ניוז’ כי בשבועות האחרונים חווים התושבים במקום מפגעי רעש קיצוניים, הכוללים נפצים, צעקות, קללות ומשחקים בין בני נוער – ואף קללות ואלימות מילולית.

“הזמנו לשכונה כמה פעמים את המשטרה, אנחנו רואים את הסירנה מגיעה – החבר’ה הצעירים צועקים ‘מנאייכ’ ונעלמים על האופניים החשמליים שלהם”, מספר בן שלום. “ביום חמישי שעבר, בשעות הערב, הסתובבתי בפארק וראיתי בני נוער שנמצאים ליד ‘פוליצר’ ומשהו לא היה נראה תקין. כשחזרתי לפארק ראיתי משהו שלא חשבתי שאראה – ואני עבדתי שנים עם נוער בסיכון. ראיתי נער שרוצה להתגונן ובני נוער עם נבוטים ואלות מכים בו. הוא ניסה להגן על עצמו עם סקייטבורד. צעקתי עליהם ‘תעופו מפה אני מזמין משטרה’ ובאמת הם נותנים עוד מכה ונעלמים. עברו כמה דקות והם הגיעו עם תגבורת – 10 נערים מחפשים את הנער המסכן שכבר ברח על חייו. אני באותו הזמן עם השוטרת בקו מסביר לה שיכול להיות פה אסון”.

בן שלום סיפר כי הם מצאו את הנער המאוים מסתתר בשיח וכשאמרו לו כי ישמרו עליו, הקיפו אותם בני הנוער הביריונים במטרה להכות. רק אז הגיעה המשטרה והצעירים נמלטו מהמקום.

אמא נוספת המתגוררת ליד הפארק בשכונה, סיפרה כי ביום שישי, יממה מאוחר יותר, התרחש מקרה דומה עם בני נוער בריונים ואלימים שהתנחלו סמוך לביתה.

“זה היה בשישי בלילה ברחוב הנחילות ביובלים, השעה הייתה 1:30 והתעוררתי משינה”, היא משחזרת בשיחה איתנו. “הם היו בערך 10 חבר’ה צעירים בני 14 בערך. הם עשו המון רעש ואז התחלתי לשמוע צרחות ואיומים. הסתכלתי דרך החלון ואני רואה ילד תופס מישהו בצוואר וצורח עליו”.

התושבת החליטה להתערב למרות השעה והסיטואציה הבעייתית. “יצאתי אליהם בריצה וצעקתי עליהם שהם מפריעים, שיפסיקו עם ההתנהגות והאלימות, מה אתם עושים פה בשכונה בכלל? השכונה שלנו היא שכונה שקטה עם הורים וילדים”.

האישה מציינת כי בימים האחרונים חזרה לפעול סיירת הורים בשכונה והנערים עברו מהפארק אל הרחוב. “זו הסברה שלי, אחרת למה הם התיישבו פה בכלל?”, היא תוהה ומוסיפה כי בעודה מנסה לסלק את הנערים מהמקום, התקרב אליה אחד מהם בצורה מאיימת: “הנער הזה התקרב אליי ועשה פרצוף מאיים. אם הייתי גבר הוא היה נוגח בי ככל הנראה. השכנה שלי יצאה בדיוק וראתה את הכל. איך שסיימתי לדבר הגיעה ניידת”.

בשלב הזה מספרת התושבת כי ניידת המשטרה הסתכלה על הנערים המתרחקים ונסעה מהמקום – התנהלות שמטרידה אותה. “למה השוטר לא שואל מי אלה? מה עוזר שהניידת באה לפה ומיד נוסעת? אתם יודעים שיש בעיות פה אז למה לא קצת להיכנס יותר לעובי הקורה ולהרתיע? המצב הזה כיום עם המשטרה פשוט לא מספיק”.

התושבת אומרת כי חשוב לה להעביר את המסר למשטרה: “היא חייבת לקחת את המצב לידיים, להתחיל לשאול ולתחקר את הנערים, לדעת מי אלה כי אחרת הם ממשיכים להגיע ולהטיל פה אימה”.

“בקשתי לקדם את חזרתו של אותו משמר שכונה”

מי שעוד פועל בנושא הזה הוא הפעיל החברתי, תושב פרדס חנה-כרכור ארז אריאב. “כמי שהתנדב במשמר השכונה קורן יובלים ‘המיתולוגי’ במשך כעשור ולאור העובדה שפעילותו של משמר זה הפחיתה משמעותית את הפשיעה, האלימות והונדליזם בשכונה, לא היה ברור מדוע משטרת ישראל בחרה לטרפד את המשכו ולפני כ4 שנים נסגר אותו המשמר”, מסר אריאב.

“לפני כשנה וחצי החלו מקרי פשיעה וונדליזם לחזור למחוזותינו. בקשתי לקדם את חזרתו של אותו משמר שכונה. לשמחתי זכיתי לפגוש את “השריף” המקומי השוטר הקהילתי רס”מ האיל מונזר. התרשמתי שהוא נחוש לחדש את המשמר וקבענו פגישה לקידום הנושא .

“בדצמבר האחרון התקיימה פגישת kick off בנקודה בפרדס חנה. נכחו באותה ישיבה מפקד הנקודה פק”ד ענאן מנסור, רס”מ האיל מונזר ואחראי בטחון הפנים במועצה אליהו קריב. במהלך הפגישה עדכנתי את הנוכחים שיש לנו כבר מספר של עשרות של מתנדבים, ותיקים וחדשים, שמוכנים לקחת חלק במשמר השכונה המתחדש.

סוכם שעד לרבעון 2 של 2021 נצא ונקדם את חידושו של משמר קורן יובלים לצערי לא נרשמה התקדמות בנושא עד לרגע זה  לכן, לערכתי, שוב כמו בעבר גם עכשיו משטרת ישראל, בדגש על משטרת חדרה, מונעת את קידום המשמר.

“אנו תושבי שכונת קורן יובלים לא הולכים לצאת במאבק בנושא. אם משטרת ישראל (תחנת חדרה) אינה חפצה במשמר שכונה ובתושבים מתנדבים אזי אנו דורשים שידאגו לתגבר באופן משמעותי את הסיורים בשכונות הצפוניות של כרכור במשך שעות היום והלילה על מנת למגר את תופעות האלימות, הוונדליזם ופשיעה שחזרו למחוזותינו. אנחנו לא אזרחים סוג ב’ , מגיע לנו ולילדינו להרגיש מוגנים ובטוחים בשכונותינו”.

אריאב העביר מסר גם למועצה המקומית ואמר כי “לפני כחצי שנה התבסרנו שהמועצה התקינה מצלמות בפארק יובלים , דבר מבורך. אך ממה שידוע לנו המצלמות טרם הופעלו. אנו קראים למועצה להקים מוקד ולהפעיל את המצלמות hls.

“בנוסף, לפני כשנה גם התבשרנו שהקימו שיטור מקומי. אנו קראים למועצה לנתב את השיטור העירוני גם לסיורים בשעות הלילה המאוחרות בפארק יובלים. כמו כן, יש לקדם פעיליות לנוער בשעות הערב . הנוער “משועמם”.

גורמים במשטרה אמרו השבוע ל’מגדלור ניוז’ כי אין די בלזעוק – אלא צריך לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה רישמית על כל מעשה אלימות ו-וונדליזים שהתושבים נתקלים בו.

מהמועצה המקומית נמסר בתגובה: “המועצה מגנה בכל תוקף את אירוע האלימות בפארק יובלים ובכלל. מדובר באירוע אלימות חמור מאוד בו מעורבים בני נוער מהישוב ומחוצה לו. האירוע מטופל החל מיום חמישי בערב 22.4.21 ע”י משטרת ישראל והשיטור העירוני. גורמי המועצה לרבות ראש המועצה ומנכ”ל המועצה נמצאים בקשר רציף עם משפחת הילד שהותקף וכן עם משטרת ישראל ומוסדות החינוך אליהם משויכים הנערים התוקפים, עומדים מקרוב ומעורבים בטיפול בנושא. לצד זאת, פועלת המועצה להקמת סיירות הורים שתפקידה לצמצם התנהגויות מסוכנות של בני נוער. הורים שרוצים לקחת חלק מוזמנים לפנות לאליהו קרב, מנהל הרשות לביטחון קהילתי : 077-09779738 / 077-9779997”.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: “המשטרה פתחה בחקירת האירוע ועומדת בקשר עם הגורמים הרלוונטיים. כלל הסיורים ביישוב מבוצעים בהתאם להע”מ המתקיימת מעת לעת. אנו דוחים את הטענה בדבר “מניעת הקמת משמר שכונה” ומבקשים להעמיד את הדברים על דיוקם – נושא הקמת משמר השכונה נבדק מול תושבי המקום וסוכם כי הנושא ייבדק לעומק מיד בתום תקופת הגבלות הקורונה תוך דגש כי הקמת משמר שכונה מחייב גיוס מתנדבים ומעבר קורס בהתאם. במקביל, במסגרת פרויקט על”א ניתן להקים סיירת הורים בהליך מהיר יותר המותנה רק בגורמי המועצה דבר אשר יסייע לעבודת המשטרה במקום”.

מה חשבתם על הכתבה? 👆

guest
3 .
Inline Feedbacks
View all comments
רז בר טל
רז בר טל
28/09/2021 14:19

באופן כללי ובדגש לאו דווקא על משטרת חדרה, חלק ממפקדי התחנות לא משקיעים מאמץ לגייס מתנדבים וחלק אחר משקיע כל מאמץ כדי להרחיק מתנדבים. בכפר סבא, רעננה והוד השרון פעלו שנים ארוכות יחידות ג’יפים מאויישות ע”י עשרות מתנדבים בכל עיר והיום הן אינן קיימות. קציני המתנדבים בגיבוי מפקדיהם התאמצו מאד לגרום למתנדבים לעזוב והיום תחום התנדבות זה שומם לחלוטין. אין מדובר רק במפקדי תחנות וקציני מתנדבים כי פעולות ההרחקה היו בגיבוי מלא של מפקד המרחב וקציניו. מכאן צא ולמד על רצון המשטרה לגייס מתנדבים…

Anonymous
Anonymous
24/07/2021 21:46

משטרת ישראל בכלל ומשטרת חדרה/ועאלק משטרת פרדס חנה, הן בדיחה על חשבון התושבים.

Anonymous
Anonymous
01/05/2021 18:47

2 בעיות שהתחברו יחד. משטרת חדרה שמתעלמת מעבירות רחוב ובני נוער ברמה הנמוכה ביותר ממשפחות זבל.

מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן