המדד החברתי לכנסת: ח”כ נאוה בוקר מחדרה – הכי פחות חברתית

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

המדד החברתי לכנסת: ח”כ נאוה בוקר מחדרה – הכי פחות חברתית

-

מגדלור-פיד ♋ארגון המשמר החברתי מפרסם מהדורה מיוחדת של המדד החברתי לקראת בחירות 9.4.2019 ולסיכום ההצבעות החברתיות של חברי הכנסת במהלך כהונתה של הכנסת ה-20 כולה. “המדד החברתי חושף הבדלים גדולים בין הח”כים והסיעות בהצבעות בנושאים חברתיים בסיסיים כמו חינוך, בריאות, דיור, תחבורה, רווחה, שכר וקצבאות”, אומר מנכ”ל המשמר החברתי, יוסי צרפתי.

“בכנסת שוררת משמעת קואליציונית נוקשה והממשלה מכריחה את הח”כים מהקואליציה לטרפד הצעות חוק חברתיות, אבל המדד החברתי מראה שיש ח”כים אמיצים מהקואליציה שמצליחים להצביע לפי צו מצפונם וכך מסייעים לחוקים חברתיים לעבור.

“המדד מראה גם שיש ח”כים באופוזיציה שמתאמצים להגיע לכל ההצבעות על חוקים חברתיים ואחרים שלא טורחים להשתתף בהצבעות עליהם ובכך עוזרים לממשלה להפיל אותם. המדד החברתי מראה מי מדבר ומי עושה – נתונים שחשוב לקחת בחשבון בהצבעה בפריימריז ובבחירות”.

 


בראש המדד החברתי עומד ח”כ איציק שמולי ואחריו חיליק בר, שניהם ממפלגת העבודה, במקום השלישי דב חנין מהרשימה המשותפת ואחריו נחמן שי (מפלגת העבודה) ואילן גילאון (מרצ). יו”ר מרצ תמר זנדברג הגיעה למקום השביעי. כל הח”כים בעשיריה הפותחת של המדד הם ממפלגת העבודה וממרצ פרט לדב חנין ולמיקי לוי מ”יש עתיד” שהגיע למקום ה-10.

בתחתית המדד החברתי נמצאים יעקב אשר מיהדות התורה, נאווה בוקר מהליכוד ובצלאל סמוטריץ’ מהבית היהודי. הח”כים הללו הקפידו להגיע דווקא להצבעות שבהן הקואליציה גייסה רוב כדי לבלום הצעות חוק חברתיות ולהצביע נגד ההצעות החברתיות הללו. נאווה בוקר הצביעה, לדוגמא, נגד הצעות חוק חברתיוות בסיסיות כמו פטור מתשלום בתחבורה ציבורית לאזרחים ותיקים והצמדת קצבת הזיקנה לשכר המינימום. סמוטריץ’ הצביע נגד הצעות החוק להענקת דמי אבטלה וקצבת זיקנה לעצמאים.

בראש המדד החברתי של חברי הקואליציה (הח”כים החברתיים ביותר בקואליציה) נמצאים ארבעה חברי כנסת מסיעת “כולנו”: מירב בן ארי, טלי פלוסקוב, אכרם חסון ורועי פולקמן. אחריהם נמצאים יואב בן צור מיהדות התורה וענת ברקו מהליכוד.

בתחתית המדד החברתי לחברי האופוזיציה (הח”כים הכי פחות חברתיים באופוזיציה) נמצאים יו”ר האופוזיציה ציפי לבני מרשימת “התנועה”, עמיר פרץ ממפלגת העבודה, יו”ר סיעת יש עתיד יאיר לפיד, חנין זועבי וג’מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת ואורלי לוי אבקסיס שהקימה בשבוע שעבר את רשימת “גשר” המתיימרת להיות רשימה חברתית. 

הח”כים הללו הפגינו נוכחות דלה במיוחד בהצבעות על חוקים חברתיים. ציפי לבני, למשל, לא טרחה להשתתף בהצבעה על הצעות החוק לפיקוח על מחירי מזון לתינוקות ותגבור הפיקוח על בטיחות אתרי הבנייה. אורלי לוי אבקסיס נעדרה מההצבעה על הצעות החוק לפיקוח על מעונות היום, להנהגת תחבורה ציבורית בשבת ולהנהגת “ברית זוגיות” לזוגות בני אותו מין.

 


“אנחנו מפרסמים את המדד החברתי כדי שהציבור ידע מי מהח”כים הצביע על הצעות חוק שנוגעות לרווחה שלו ולהישרדות של מעמד הביניים והשכבות החלשות ולאיזה מהח”כים אכפת מהציבור, וכדי שהח”כים ידעו שהציבור יודע”, אומרת דנה גנאל, רכזת המחקר של המשמר החברתי.

המדד החברתי מבוסס על אלגוריתם שמדרג את הח”כים לפי ההצבעות שלהם במליאה על הצעות חוק כלכליות-חברתיות. 

מלשכת ח”כ נאוה בוקר נמסר בתגובה: “מבלי להיכנס לוויכוח המהותי על מה הוא “חברתי”, המדד שפורסם הוא מדד מוטה ומגוחך. הוא למשל לא לקח בחשבון את העובדה שח”כ בוקר הובילה את החוק להעלאת קצבאות הנכים, החתימה עליו 82 ח”כים מכל סיעות הבית ונאבקה על מנת שהוא יעבור ובכך יעלה את קצבאות הנכות בכ-80%. לומר כי ח”כ בוקר “הקפידה להגיע דווקא” להצבעות בנושאים חברתיים ולהצביע נגד היא אמרה פשוט מגוחכת ומנותקת מהמציאות של המשמעת הקואליציונית. למעשה ח”כ בוקר דווקא נעדרה מהצבעות בהן חשה שלא בנוח להצביע עם הקואליציה מה שיצר קרע בינה ובין ראשי הקואליציה עד כדי סנקציות ועיכוב בהעברת חוקים של ח”כ בוקר”. 


לכל העדכוניםחדשות חדרה
ענו על משאל מגדלור-ניוז: האם תסעו לחו”ל בקיץ הנוכחי למרות הקורונה?

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

הגיבו על הכתבה:

עוד ניוז >>

אולי יעניין אותך


דילוג לתוכן