לשתף את הילדים ולזכור את הגבולות: 6 עצות לעבור את ארוחת החג באווירה רגועה 

אילוסטרציה



#1#

שתפו את הילדים בהכנות החג –  כל אחד מאתנו, אוהב להרגיש שרואים אותו, מתייחסים אליו ושיש לו ערך ומשמעות.

כשאתם ההורים מתעסקים בניקיונות, בישולים, בעיצוב השולחן ואפילו בקניית המתנות, כדאי לשתף את הילדים להיות חלק מהעשייה.

תנו להם לעזור לכם בהכנות הבישול, ותרו על ה”ליכלוך” למען השיתוף.

אם ממש לא מתאים לכם שהם ייכנסו למטבח, תנו להם לטעום תוך כדי ותשאלו לדעתם ו/או תתייעצו איתם כדוגמא : “אני מתלבטת בין סלט כרוב עם גזר או סלט כרוב עם חמוציות, מה דעתך?”

שתפו אותם בעריכת ועיצוב השולחן. הם יכולים להכין תפריט לאורחים, פתקים עם שמות, לעצב מפיות ואולי אפילו לעצב את זר הפרחים.

תנו להם להיות משמעותיים במקום “תפסיקו להפריע לי!”

#2#

קבעו מראש מהם הגבולות הנכונים לכם ההורים  – ערב החג הוא לא הזמן להמצאת גבולות חדשים. קבעו עם בין/בת הזוג מה חשוב ועל מה אפשר לוותר.

“תתנהגו יפה בזמן ארוחת החג” – לא אמרתם כלום. זה לא שהילדים שלכם “לא מבינים”, אבל בהחלט יכולים לתת פרשנות אחרת לביטוי “תתנהגו יפה”.  אז כדאי להיות מדויקים יותר.

כדוגמא:

לא לצעוק ולרוץ בזמן ערב החג – חשוב לכם? ציינו זאת בפני הילדים.

לשבת לאורך כל הארוחה – אפשר לוותר? יופי. עכשיו אתם מסכימים בינכם שגם אם הילד קם והולך לשחק והסבתא מעירה לו שיחזור לשולחן, אתם נותנים לו גיבוי “זה בסדר, אישרנו לו לקום מהשולחן”.

אילוסטרציה

#3#

זכרו את הגבולות של ילדכם – אם ילדכם אינו מסוגל לשבת לאורך זמן בארוחות הערב היום יומיות, הרי לא ממש הגיוני לצפות שיעשה זאת דווקא בערב החג.

אם ילדכם אינו אוהב מגע כגון חיבוקים ונשיקות – אל תכריחו אותו לקבל נשיקה מכל דודה (-:

ואם הם לא רוצים לקרוא באגדה – לא צריך “נו.. תקרא. סבתא רוצה לשמוע אותך….. נו.. תראה לכולם שאתה יודע לקרוא… נו… אל תתבייש” – זה מביך אותו, אפשר לוותר על זה.

#4#

ערכו הסכם /סימן מראש עם הילדים – רוב הילדים ילדים מתעייפים מהר מארוחת החג הארוכה ומהביקור הארוך. אתם מכירים את הילדים שלכם, וחלקם גם מתעייפים מאד מהר. מאד מאד מהר. (הבהרתי את הרעיון נכון?)

קבעו מראש סימן. שהם יסמנו לכם שכבר קשה להם לשבת, שהם לא מסוגלים עוד לשמוע את ההערות, שהם לא אוהבים את מרק הקניידלך ולא נעים להם…- עזרו להם לצאת ממצבים העלולים להגיע להתפוצצות. תנו להם לגיטימציה להרגיש לא בנוח ולפעמים צריך פשוט לאפשר להם ללכת הצידה, לקבל את השקט שהם זקוקים לו ואז שיחזרו. או שלא.

#5#

היו גאים בילדכם – כולנו כהורים יודעים בדיוק מי הם הילדים שלנו. מה הכוחות והיכולות שלהם וגם במה הם צריכים עוד להתחזק. כדאי להימנע מ”ריכולים”  על הילד בשולחן החג בפני הדודות. “יש לו קצת קשיים בחשבון אבל יהיה בסדר. חוץ מזה הוא נהדר”.

שולחן החג הוא זמן מצוין להיות גאים ביכולות של הילדים שלכם. לציין את החוזקות והכוחות שלהם שכולללללם ישמעו כמה אתם גאים בהם.

#6#

היו גאים בעצמכם כהורים  – אל תיקחו “מתנות” (הערות) שלא שייכות וקשורות אליכם.

אתם יודעים שאתם הורים אוהבים ודואגים ויודעים בדיוק מי הוא ילדכם ומי אתם.

בת’כלס, אתם ממש לא חייבים דין וחשבון לאף אחד על ההורות שלכם, אלא רק לעצמכם.


* את העצות כתבה נורית לוי. מקרירה בינלאומית בתחום הכספים בעקבות סיפור לא פשוט עם בנה נורית לוי עזבה הכל – שינתה את חייה בנה ופיתחה שיטה שמסייעת כיום לאלפי משפחות ולמכורים לסמים ומייסדת רשת מרכזי הכוונה לבית שקט ורגוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.