תקציב עיריית אור עקיבא לשנת 2019 לא אושר

הצעת ראש העיר אדרי לאישור התקציב בסך 176 מיליון ש"ח זכתה לתמיכה של 4 חברי מועצה בלבד • הצעה נגדית שהציע חבר המועצה אלי אנקונינה וכללה תקציב מאוזן ללא גירעון - זכתה לתמיכה של 7 חברי מועצה, אולם היועץ המשפטי לעירייה טען כי אינה חוקית • משרד הפנים נתן ארכה נוספת של שבועיים לאישור התקציב

מאת: מערכת מגדלור ניוז, 30.06.2019, 21:23

דרמה הערב (ראשון) בישיבת אישור תקציב עיריית אור עקיבא לשנת 2019: משרד הפנים שיגר בשעה האחרונה מכתב לראש העיר יעקב אדרי לפיה המשרד יאפשר ארכה נוספת בת 14 יום לאישור תקציב העירייה.

בישיבת התקציב שנערכה הערב לא הושגה הסכמה, ולאור הצבעת חברי המועצה לא היה ניתן להבין האם אושר תקציב או שלא. הצעת ראש העיר יעקב אדרי, לפיה התקציב יאושר ויעמוד על סך 176 מיליון ש”ח זכתה לתמיכה של 4 חברי מועצה בלבד ואילו הצעה נגדית של חבר המועצה אלי אנקונינה זכתה לתמיכה של 7 חברי מועצה – אולם לא אושרה על ידי היועץ המשפטי לעירייה.

גזבר המועצה יעקב כהן ציין כי “התקציב נעשה ב-4 גרסאות. על פי התקציב, הכנסות העירייה יעמדו על 169 מיליון ש”ח, ומסגרת הוצאות העירייה בסך 176 מיליון ש”ח. מתוך תקציב ההכנסות, יש לנו 28% הכנסות מארנונה. יש גידול של 18 משרות, משרות ייעודיות בחינוך וברווחה בהתאם לגידול האוכלוסייה והנסיבות המחייבות”.

בהצעת ראש העיר תמכו ארבעה – ראש העיר אדרי בעצמו, יחד עם חברי המועצה רמי ראובן, ארקדי גדילוב וילנה זסלבסקי. להצעה

במקביל, הציעו חבר המועצה אלי אנקונינה, כי התקציב יאושר ללא גירעון – כלומר, תקציב בסך 169 מיליון ש”ח. “הבעיה של העירייה היא המבנה הארגוני, לדורותיו. 375 עובדים, הוצאה של שכר ביחס לגודל היישוב מאוד גדולה. זו טעות להביא תקציב גרעוני לעירייה”.

בהצעתו של אנקונינה תמכו בנוסף לו עצמו גם ראש העיר לשעבר שמחה יוסיפוב וחברי המועצה משה ביטון, עו”ד נח שמאילוב, אברהם כהן, יוסי כדורי ואברהם גבאי. חבר המועצה איציק תורג’מן יצא מהמליאה דקות לפני שתמה הישיבה.

ישיבת התקציב באור עקיבא, הערב || צילום: איתי טטרו

היועץ המשפטי לעירייה עו”ד אריאל ארונוביץ’, ציין במהלך הישיבה כי הצעתו של אנקונינה אינה הצעת תקציב, כיוון שלא הוגשה בצורה מסודרת הכוללת סעיפים אשר הורדו מהתקציב (7 מיליון השקלים אשר יוצרים את פער ההכנסות מול ההוצאות). “לא ניתן לאשר תקציב באוויר, כשאנו לא יודעים מה מקוצץ”, אמר עו”ד ארונוביץ’. חבר המועצה עו”ד נח שמאילוב, חלק עליו ואמר כי ההצעה תקפה וחוקית.

עם פיזור הישיבה עלו תהיות האם התקציב אושר ואיזה מן התקציבים אושר. במשך כשעה דנו ביניהם חברי המועצה מחוץ לבניין העירייה, כאשר תושבים מצטרפים ומתעניינים מה עלה בגורל התקציב.

בשעה האחרונה (21:00) הגיעה הודעת משרד הפנים לפיה התקציב באור עקיבא לא אושר וכי ניתנת לעירייה ארכה עד ליום 14.7.19 על מנת לאשר את התקציב, בטרם תמונה ועדה קרואה לעירייה.


בהודעה מטעם משרד הפנים צוין כי “שר הפנים, אריה דרעי, החליט היום (יום א׳) לאשר ארכה של שבועיים (14 יום) לרשויות המקומיות שטרם אישרו את תקציבן במליאת המועצה. החלטת השר דרעי ניתנה לפנים משורת הדין, למרות שלראשי אותן רשויות ניתנה חצי שנה לאישור התקציב- מאז הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2018. בהתאם לחוק, שר הפנים דרעי החליט להפעיל את סמכותו ולאשר הארכה על מנת לתת סיכוי נוסף לאישור בהליך דמוקרטי במליאת המועצות, לפני שיחליט לפזר את המועצות. זאת, בנוסף לשימוע בפני משרד הפנים שבו יעמוד ראש הרשות על מנת לבחון את המשך כהונתו.
חמש רשויות מקומיות שלא אישרו את תקציבן עד לערב זה- רהט, אור עקיבא, טבריה, ירכא ועוספיה ולכולן ינתן זמן שווה על מנת להביא את התקציב לאישור”.