המט”ש בחדרה: השבוע דיון חשוב בנוגע לעתיד אכלוס שכונת “אור ים” באור עקיבא

בעיריית חדרה טוענים כי "קיבולת המט"ש מהווה חסם לפיתוח בעיר" || ראש העיר התריע בוועדה המחוזית שללא הרחבה מיידית של מט"ש חדרה, לא יוכלו הרשויות הנסמכות עליו לבצע תוכניות מתוכננות לבינוי ופיתוח
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

המט”ש בחדרה: השבוע דיון חשוב בנוגע לעתיד אכלוס שכונת “אור ים” באור עקיבא

בעיריית חדרה טוענים כי "קיבולת המט"ש מהווה חסם לפיתוח בעיר" || ראש העיר התריע בוועדה המחוזית שללא הרחבה מיידית של מט"ש חדרה, לא יוכלו הרשויות הנסמכות עליו לבצע תוכניות מתוכננות לבינוי ופיתוח

מגדלור-פיד ♋

בעיריית חדרה דורשים מהמדינה תקציב לפיתוח מכון טיהור השפכים בעיר אשר קולט את מי הביוב של רשויות מקומיות רבות בסביבתה. בעירייה מדגישים כי המט”ש לא יוכל לקלוט שפכים נוספים העתידים להיות מופנים אליו בעקבות פיתוח ובניה מאסיבית של מספר פרויקטים באיזור.

במטרה לקדם את תהליך הרחבת המכון לטיפול בשפכי חדרה (מט”ש), דנה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחסמי הפיתוח למגורים, תעשייה ומסחר, הנובעים מהצורך בהרחבה האמורה. למט”ש מחוברים כיום היישובים: חדרה, אור עקיבא, פרדס חנה-כרכור (למעט חלק שמחובר למט”ש עירון), בנימינה -גבעת עדה, ג’יסר אל זרקא, קיסריה, בית חנניה ושדות ים, וכן אזור תעשיה קיסריה.

בשנים האחרונות קודמו ואושרו ביישובים אלה תוכניות בעלות היקף משמעותי, כולל שכונות חדשות, תוכניות התחדשות עירונית, ועוד. על-פי התוכנית האסטרטגית לדיור, עד שנת 2040 צפויות להתווסף ביישובים הנסמכים על מט”ש חדרה יותר מ-70 אלף יחידות דיור בתוכניות החדשות, מתוכן כ-17 אלף יחידות דיור חדשות לאכלוס עד שנת 2023.

במקביל צפוי גידול גם בהיקף שטחי התעשייה והמסחר בכל היישובים הנסמכים על מט”ש חדרה. מניתוח נתוני הלמ”ס עולה כי שיעור הצמיחה של שימושים אלו ביישובים האמורים הינו 12 אחוז בחומש האחרון, כך שבהנחה ששיעור הגידול יהיה דומה, צפויים להתווסף שטחי תעשייה ומסחר בהיקף של כ-350 אלף מ”ר.

     

נכון להיום מותאם המט”ש לקליטת קיבולת של כ-38 אלף מ”ק, מתוכם מוצו כבר כ-31 אלף. עשרות אלפי יחידות הדיור החדשות המתוכננות להיבנות, צפויות להגדיל את היקף השפכים מעבר לקיבולת המקסימלית של המט”ש במתכונתו הנוכחית, כך שיש צורך דחוף להתאים את המט”ש לקליטת הקיבולות הצפויות בהתאם ליעדי הבינוי.

כבר לפני כ-5 שנים סוכם בוועדת הביוב של הוועדה המחוזית חיפה ובלשכת התכנון כי נדרשות עבודות תכנון וביצוע לשדרוג והגדלה של המט”ש עד אפשרות טיפול בשפכים בקיבולת של עד 60 אלף מ”ק, אך כאמור הושלמו עבודות רק עד קיבולת של 38 אלף.

שכונת אור ים העתידית | הדמיה: החברה לפיתוח קיסריה

ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן הדגיש בפני הוועדה כי הקיבולת הנוכחית מטילה  מגבלות על כל אפשרות לפיתוח משמעותי ביישובים הנסמכים על המט”ש, וכי במצבו הנוכחי נותרה במט”ש חדרה קיבולת פנויה מוגבלת המאפשרת תוספת של כ-10 אלפים יחידות דיור בלבד. ראש העיר ציין כי לנוכח נתונים אלה נדרשת הרחבה מיידית כדי לתת מענה לביקושים הגבוהים למגורים ולשטחי תעסוקה ומסחר במרחב זה.

הוועדה המחוזית הסכימה כי בעת הזו קיימת חשיבות בקידום תהליכי פיתוח ותוספת יחידות דיור,  וכי יש לתת מענה לביקושים הקיימים והחזויים למגורים ולשטחי תעסוקה ומסחר במרחב. לאור האמור ולאור מצבו של המט”ש, הוועדה השתכנעה כי קיים הכרח להתחיל ללא דיחוי בפעולות להרחבתו, אחרת לא יתאפשר מתן מענה לתוספת האוכלוסייה והתעסוקה הצפויים. בהתאם לכך פנתה הוועדה לרשות המים, למשרדי הממשלה השונים, ולגורמים רלוונטיים נוספים העוסקים בסוגייה זו, לקדם ככל הניתן את התהליך להרחבת המט”ש, תוך הדגשה כי בדיונים על תוכניות הנסמכות על מט”ש יילקחו בחשבון מצב התקדמות הרחבתו.

קראו גם: 
צפו: פרויקט אור ים הולך ונבנה ממבט ציפור
הוועדה המחוזית בחיפה אישרה: ייבנו כ-1,000 דירות נוספות בשכונת אור ים באור עקיבא

בתוך כך, במטה מחאת צעירי וזכאי אור עקיבא מציינים כי השבוע צפוי להתקיים דיון חשוב ומשמעותי באשר לעתיד פיתוח השכונה. “נודע לנו שהתנגדות המט״ש (מי השופכין) חוזרת לשולחן דרך פניה של גורמים בחדרה לבג״צ כדי שיוציא צו מניעה להיתרי בנייה של מחיר למשתכן”, ציינו במטה.

“זה מביא לכך שהדיון על היתרי הבנייה בוועדה שנקבע לשבוע הבא (02/06/2020 – יום שלישי השבוע, א”ט) הוא קו פרשת המים. כלומר, שאנחנו חייבים שההיתרים של מחיר למשתכן יאושרו וכך נכניס רגל בדלת באופן שיקשה על כל הגורמים להמשיך ולהערים התנגדויות, עיכובים ו-משחקים בקקה. אם גם בדיון הזה ההיתרים לא יעברו ובמקביל בג״צ יקבל את עתירת עיריית חדרה ויוציא צווי מניעה- אפשר לומר שאבדה תקוותנו, או לפחות נדחתה בשנתיים-שלוש.

“לכן, זה הזמן ללחוץ בכל הכיוונים ובעיקר על ראש העיר, מר יעקב אדרי, כדי שבשבוע הבא (02/06/2020) יטיל את כל כובד משקלו כדי שלפחות חלק מהיתרי הבניה יעברו בוועדה”.

לכל העדכוניםחדשות אור עקיבא
ענו על משאל מגדלור-ניוז: האם תסעו לחו”ל בקיץ הנוכחי למרות הקורונה?

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

הגיבו על הכתבה:

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

דילוג לתוכן