עיריית חדרה: תביעה ייצוגית של תושב חדרה נדחתה על הסף; התושב: “העירייה מטעה את הציבור”

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עיריית חדרה: תביעה ייצוגית של תושב חדרה נדחתה על הסף; התושב: “העירייה מטעה את הציבור”

-

מגדלור-פיד ♋

בקשה לתביעה ייצוגית נגד עיריית חדרה נדחתה לאחרונה. בעירייה מסרו בשבוע האחרון כי “לאחר אין ספור ניסיונות להציג התנהלות כספית לא תקינה בעיריית חדרה ולאחר עוד בקשה לתביעה ייצוגית, שהוגשה על ידי התובע החדרתי הסדרתי, בית המשפט דחה את הבקשה על הסף וחייב את התובע ב-15,000 שקלים הוצאות”. מנגד, טוען התושב מארק פיסחוב מעין הים, כי העירייה מטעה את הציבור עם הניסוח הנ”ל.

בשנת 2018 הגיש פיסחוב בקשה לתביעה ייצוגית כנגד עיריית חדרה בסך 84,288.950 שקלים שבה נטען בתמצית כי העירייה עושה לכאורה שימוש שלא כדין בכספים הנגבים בגין היטל כבישים ומדרכות, היטל תיעול שצ”פ, לפעילות השוטפת בתקציב הרגיל. עוד טען התושב, כי סכומי ההיטלים שגובה העירייה, אינם סבירים.

העירייה טענה כי לא נפל פגם בגביית היטלי הפיתוח, כי כספי הפיתוח הגיעו ליעדם וכי לבית המשפט אין סמכות עניינית לדון בעילות התובענה בגדרה של בקשה לאישור תובענה ייצוגית. בית המשפט קבע כי הדין עם העירייה וכי יש לסלק את הבקשה לאישור התובענה הייצוגית על הסף.

גם הטענה כי נפל פגם בתחשיב, נדחתה. בית המשפט קבע כי הטענה אינה מתאימה להליך של תובענה ייצוגית ובנוסף קבע כי דין הטענה להידחות גם לגופה וכי לרשות עומדת חזקת התקינות. בית המשפט חייב את התובע בהוצאות העירייה בסך 15,000 שקלים.
את עיריית חדרה ייצג בדיון, עו”ד יורם חן מהלשכה המשפטית של העירייה.

מארק פיסחוב מסר בתגובה: “בית המשפט קבע בפסק הדין: ‘..תביעה להעברת כספים לקרן ייעודית עשויה להיות דרישה לגיטימית ואולי אף חשובה להבטחת ביצוע התשתיות בעתיד..’.

“לאחר שבחנתי דוחות כספיים שנתיים מבוקרים של העירייה וחשפתי לציבור כי בשנים 2012 – 2018 העבירה העירייה מקרנות כספי פיתוח סך של 124,436,175 ₪ לטובת תקציב רגיל, הנושא הפך לשיחת יום בין התושבים. מדובר בהפרה גסה של סעיף 213 של פקודת העיריות, חוזרי מנכ”ל משרד הפנים בעניין שימוש בכספי פיתוח ודוח מבקר המדינה בשימוש בתקציבים בלתי רגילים. העירייה לא חולקת על ממצאים עובדתיים אלו, ואף זכתה לביקורת על כך מרואי חשבון מבקרים של משרד הפנים.

“יודגש כי בית המשפט הורה לעירייה לצוות לדרישתי ולחשוף מסמכים לעניין תשלומי הלוואות פיתוח, מהם עלה כי הכספים שנלקחו מקרנות פיתוח שימשו לכיסוי הלוואות של שנים קודמות לרבות גירעונות העירייה, ללא קשר לעבודות כבישים ומדרכות, תיעול ושטחים ציבוריים פתוחים.

“עוד הודתה העירייה במהלך ניהול התביעה כי עד לשנת 2018 הפקידה ו/או רשמה כספי שטחים ציבוריים פתוחים שגבתה מהקבלנים בקרן כבישים ומדרכות, ורואי חשבון של העירייה שגו בהצגת פרטים אלו בדוחות כספיים של העירייה.

“העירייה מטעה את הציבור בשימוש מונח “דחיה על הסף” שהינו מושג משפטי. לא מדובר בדחיית טענות לגופו של עניין בכתב התביעה אלא שלדעת בית המשפט התביעה מתאימה להתברר כתביעה פרטית ולא כתביעה ייצוגית. לדעתי בית המשפט שגה בכך, שכן מדובר בנושא ציבורי מהותי. אמנם ניתן גם להגיש תביעות אישיות נגד ראש הרשות והגזבר על הפרה של סעיף 213 לפקודת העיריות אך מטרתי היא להפסיק עם המנהג של כיסוי גירעונות בתקציב רגיל באמצעות כספי קרנות הפיתוח.

“העירייה מטעה את הציבור על “ניצחון פירוס”, שכן יש זכות לערער לבית המשפט העליון. ניסיונות של העירייה להטעות את ציבור באמירות ופרסומים כוזבים אישיים נגדי, לא ירתיעו אותי לפעול לתיקון עוולות חברתיות ובעיר בה אני מתגורר בפרט. אני עוסק במלאכת מיסוי מוניציפאלי קרוב ל- 20 שנה ואמשיך לפעול לתיקון עוולות חברתיות.

“בזכות תביעות ייצוגיות שניהלתי מול עיריית חדרה נחסכו לתושבי ומחזיקי נכסים לא למגורים מיליוני ₪ ביניהם הופחתו תשלומי אגרות שילוט בסך של 850,000 ₪, בוטלו חיובי ארנונה רטרואקטיביים בעקבות סקר נכסים בסך של 600,000 ₪ וחייבתי את העירייה לשלוח חיובים מתוקנים ממועד דרישת התשלום, ועוד.

“אני שמח שכל ההורים לילדים בגני ילדים ובתי ספר בחדרה יודעים כי אין חובה חוקית לשלם “תשלום שירות מרצון”. בעקבות תביעה ייצוגית שלי נתנה העירייה הנחיה לגננות בכל העיר להסביר ולפרט להורים תשלומים שנגבים מהם ומה החוק לא מחייב לשלם. רק לאחרונה, לאור התראתי לפני הגשת תביעה ייצוגית, התחייבה העירייה לזכות את התושבים בפטור מארנונה בגין פרגולות לא מקורות רטרואקטיבי מיום 1.1.2019 בצירוף ריבית והצמדה”.

[blog_news title=”חם באתר” style=”” count=”5″ category=”קראו-עוד” category_multi=”” excerpt=”0″ link=”” link_title=””]

לכל העדכוניםחדשות חדרה
—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז בזמן אמת – כל החדשות מכל האזור • לקבוצת חדשות חדרה • לקבוצת חדשות אור עקיבא • לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור •  לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  • לקבוצת חדשות זכרון יעקב

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

עוד בחדרה

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

אולי יעניין אותך


 

דילוג לתוכן