הממשלה אישרה: תחנת הכוח הפחמית בחדרה תיסגר תוך 4 שנים

הממשלה אישרה: תחנת הכוח הפחמית בחדרה תיסגר תוך 4 שנים

-

מגדלור-פיד ♋


הממשלה אישרה היום את הצעתו של שר האנרגיה יובל שטייניץ לסגירת יחידות 1-4 לייצור החשמל באמצעות פחם בתחנת הכוח “אורות רבין” בחדרה, לא יאוחר מחודש יוני 2022.

אישור הממשלה מהווה המשך להחלטת הממשלה לגבי “הרפורמה במשק החשמל ושינוי מבני בחברת החשמל” מהחודש שעבר.

שטייניץ הכריז על תוכניתו למהלך של סגירת היחידות הפחמיות כבר לפני שנתיים, לאחר אישור מתווה הגז והבטחת אספקתו למשק הישראלי. הוא הדגיש אז, כי מדובר בהמשך ישיר למדיניות משרד האנרגיה אותה הוא מוביל, על פיה השימוש בפחם יוקטן למינימום האפשרי, תוך שמירה על מקסימום ביטחון אנרגטי.

ההחלטה קובעת כי סגירת תחנת הכוח הפחמית תחויב בקיומם של שני תנאים: האחת, כי יוותרו יתרות באספקת גז טבעי למשק בישראל, באמצעות חיבורם של שלושה מאגרי גז טבעי אשר כל אחד מהם יחובר למערכת ההולכה הארצית של הגז הטבעי בתשתית נפרדת.

כיום, צורך המשק הישראלי גז טבעי ממאגר “תמר”, ושני מאגרים נוספים צפויים לספק גז טבעי למשק עד שנת 2022: מאגר “לוויתן” בסוף 2019 ומאגר “כריש-תנין” בסוף 2020. תנאי נוסף, הוא הפעלת מחז”מ ראשון, בהספק של כ-600 מגה ואט, אשר יוקם בידי חברה בת של חברת החשמל לא יאוחר מיום 1.6.2022 בכפוף להחלטת הממשלה.

Θ  למכירה ברימקס-אור קיסר: דירת ארבעה חדרים בקומה 12 בבנין מפואר, דירה גדולה ורחבה, נוף מהמם. מחיר מעולה. בבלעדיות ברי/מקס אור קיסר. לפרטים חייגו:0747290744 [פרסומת]

תחנת הכח “אורות רבין” בחדרה || צילום: ויקיפדיה

 

השר להגנת הסביבה, ח”כ זאב אלקין ציין כי “החלטת הממשלה מהיום מבטיחה לציבור כי אכן תופסק הפעלת היחידות הפחמיות המזהמות בלוח זמנים קצר ככל האפשר, ומדגישה את המחויבות להפחתת שיעור התחלואה והתמותה כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר ממקור הזיהום הגדול במדינה.

“סגירת התחנות הפחמיות תוביל גם לחיסכון כלכלי למשק בהיקף של מיליארדי שקלים, ותצעיד את משק החשמל למאה ה-21 כפי שנעשה במדינות המפותחות בעולם”.

יחידות 1-4 הן היחידות הישנות ביותר והמזהמות ביותר בישראל ובשנת 2016 תרמו למעלה מ-25% מכלל פליטות המשק במזהמים העיקריים. כל קילוואט המיוצר בהן מזהם פי 10-1000 מייצור אותו קילוואט בתחנת כח המופעלת בגז טבעי, ופי 3-8 מייצור הקילוואט בתחנה פחמית שהותקנו בה סולקנים.

לכן, קידום הפעולות שיבטיחו את סגירת היחידות במועד שנקבע, בנוסף לבחינת דרכים נוספות לצמצום השימוש בהן עד למועד הסגירה, כגון הפעלה עונתית, יביאו להפחתה מיידית בזיהום האוויר ובפגיעה הבריאותית בתושבי חדרה וסביבתה.

ישראל דנציגר, מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה: “אני שמח מאוד על אחת ההחלטות החשובות והאסטרטגיות ביותר לשמירה על בריאות הציבור וכן על הירתמות משרד האנרגיה, בהובלת השר יובל שטייניץ”.

יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במסר האדום.


[fbcomments]

 [blog_news title=”עוד חדשות” style=”” count=”4″ category=”” category_multi=”” excerpt=”0″ link=”” link_title=””]

 

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

הצטרפו אלינו


דילוג לתוכן