מהו מס רכישה במקרקעין? // מאמר מקצועי מאת עו”ד מוחמד ג’בארין

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שכונת "או פארק" באור עקיבא || צילום: מערכת מגדלור ניוז

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

מהו מס רכישה במקרקעין? // מאמר מקצועי מאת עו”ד מוחמד ג’בארין

-

מגדלור-פיד ♋

מס רכישה הוא מס המשולם על רכישת זכות במקרקעין בישראל על פי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה),התשכ”ג-1963. תחת הגדרת מקרקעין נכנסים בתים , דירות מגורים, מבנים ומגרשים ביעודים שונים (חקלאי, מסחרי, מגרשים המיועדים לבניה וכו’ ). זהו מס שנחשב לחיה מוזרה בעולם המסים שכן מס משולם בדרך כלל על רווחים שאדם עושה הן ממכירת מקרקעין והן מעסקים או מהכנסות אחרות, לעומת זאת מס רכישה משולם על רכישת זכות בנכס מקרקעין עוד לפני שהרוכש הספיק לעשות רווח כלשהו ולמרות שעל הכסף ששולם עבור הרכישה שולמו כבר מסים בעבר. בבסיס הטלת המס עמדו למול המחוקק מטרות שונות כגון אילוצי תקציב וניסיון להשביע על ההשקעות בשוק הנדל”ן ובפרט בשוק דירות המגורים.

עורך דין מוחמד ג’בארין || צילום: עצמי

קיימים שני סוגים של מס רכישה:

א. מס רכישה בשיעור קבוע מערך המקרקעין דוגמת מגרשים לבניה.

ב. מס רכישה המחושב באופן מדורג לפי שווי הנכס דוגמת דירות מגורים.

במאמרי זה אתמקד במס הרכישה עבור דירת מגורים ומגרשים המיועדים לבנית בית מגורים.

החוק מעניק פטור ממס רכישה לרוכש דירת מגורים אשר מהווה דירה יחידה עד לתקרת שווי של 1,696,750 ₪, כאשר עבור יתרת התמורה מעל לתקרה זו יחול מס רכישה מדורג שמתחיל ב 3.5% ומגיע עד ל 10%.

בגין רכישת דירה שלא מהווה דירה יחידה מחויב הרוכש לשלם מס רכישה בשיעור 8% מהשווי (החל מהשקל הראשון) עד 5,194,255 ₪ ובשיעור 10% על יתרת השווי מעל לתקרה זו.  יחד עם זאת, בעלים של דירת מגורים שמבקש לרכוש דירה נוספת לדירתו הקיימת ומתחייב למכור או להעביר את הדירה הקיימת תוך 18 חודשים מיום רכישת דירה חדשה או תוך 12 חודשים מיום קבלת החזקה בדירה שנרכשה מקבלן המאוחר מבין השניים, יקבל לבקשתו הקפאת תשלום מס רכישה בגין הדירה החדשה לתקופה של שנה וחצי על מנת לאפשר לו למכור או להעביר את דירתו הקודמת. בתום 18 חודשים ובמידה ולא יצליח הרכוש למכור את דירתו הקודמת יהיה מחויב לשלם את מס הרכישה המוקפא בתוספת ריבית והצמדה.

מס רכישה בגין רכישת מגרש המיועד להקמת דירת מגורים אחת לפחות עומד על 6% משווי המגרש ובמידה והרוכש יוציא היתר בניה תוך 12 חודשים מיום הרכישה הוא יהיה זכאי להחזר של 1% מהמס ששילם.


עו״ד ג’בארין – משרד עורכי דין ונוטריון, שד’ דוד המלך 520, אור עקיבא. טלפון לתיאום: 054-6171780, 04-6263460 פקס: 04-6100248 או באתר.  


// מדור משפטי בשיתוף עם עו”ד מחמוד ג’אברין (מדור חסות, תוכן שיווקי ממומן)

ענו על משאל מגדלור-ניוז: האם תסעו לחו”ל בקיץ הנוכחי למרות הקורונה?

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן