שנה טובה: מרפק של אישה שרוסק לחלוטין, חזר לתפקוד לאחר ניתוח מוצלח ב’הלל יפה’ חדרה

שנה טובה: מרפק של אישה שרוסק לחלוטין, חזר לתפקוד לאחר ניתוח מוצלח ב’הלל יפה’ חדרה

-

מגדלור-פיד ♋

בניתוח מורכב שבוצע על ידי רופאי יחידת הכתף והמרפק במערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה, הצליחו האחרונים להחזיר לתפקוד כמעט מלא, מרפק של אישה בת 70 מחדרה, שרוסק לחלוטין, וזאת בהחלפה חלקית של הצד הפגוע בלבד.

מדובר בניתוח להחלפה חלקית של מפרק המרפק אשר נכנס לשימוש בארץ רק בשנים האחרונות. זהו ניתוח מינימליסטי  בהשוואה לניתוח המוכר והמקובל שכולל החלפה מלאה של המרפק, אולם מורכב יותר ודורש מיומנות ודייקנות גבוהה יותר של המנתח ולכן מבוצע לעתים  רחוקות בארץ ובכלל.

המטופלת, אובחנה כסובלת משבר מרוסק של עצם הזרוע המרוחקת במפרק המרפק. הדבר גרם לכאבים עזים ומגבלת תנועה במרפק וביד, כך שלא יכלה לבצע פעולות בסיסיות, עד לכדי חוסר יכולת להתקלח, להתלבש לבדה ואף לשטוף פנים.

החלפת מרפק לאישה מחדרה. צילום: דוברות הלל יפה

“לאחר סדרת בדיקות הוחלט לבצע ניתוח שבמהלכו החלפנו חלקית את מפרק המרפק, כלומר החלפנו את הצד הפגוע בלבד, ללא פגישה בחלק התקין של המרפק”, מסביר ד”ר אורי אופיר, סגן מנהל מחלקה אורתופדית א’ ב”הלל יפה” ומומחה באורתופדית כתף ומרפק. “ללא התערבות ניתוחית, המרפק היה נשאר פגוע בשל השבר המורכב והייתה נגרמת מוגבלות ונכות משמעותית”.

ד”ר גיל לאופר, מנהל היחידה לכירורגיה של הכתף והמרפק של “הלל יפה”, שהיה שותף לניתוח, מוסיף ומסביר: “שבר מורכב במרפק הינו תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה המבוגרת, אשר חשופה יותר לחבלות, מעידות ונפילות. במקרים רבים ניתן להסתפק בטיפול שמרני של קיבוע בגבס ומתלה. עם זאת, ישנם מצבים בהם יש צורך הכרחי בניתוח להחלפת המרפק, לדוגמה כאשר קיימת שחיקה מתקדמת בעצמות או שברים מרוסקים, בפרט בגילאי 70 ומעלה וכאשר המטופל סובל מצפיפות עצם נמוכה. לשמחתנו, לאחר הניתוח, המטופלת חזרה לתפקד באופן כמעט מלא, כך שמסוגלת לבצע פעולות יומיומיות ולהמשיך באורח חיים עצמאי, מה שלא היה מתאפשר לולא הניתוח שעברה”.

צילום: דוברות הלל יפה

יתרונותיו העיקריים של הניתוח: החלפה של הצד המפרקי הפגוע ללא פגיעה בחלק המפרקי שנותר שלם תוך שיקום מהיר יותר, באופן יחסי, לעומת הליך השיקום לאחר קיבוע השבר, כיוון שאין צורך להמתין עד לאיחוי העצם וניתן להפעיל את המרפק תוך זמן קצר. חסרונותיו: לתותב אורך חיים מוגבל כך שייתכן ויעלה הצורך בהתערבות חוזרת וכן ישנה מגבלה לגבי העומסים שניתן להפעיל על המרפק.

“למרות שהניתוח עצמו מצומצם בהשוואה להחלפת מרפק מלאה מדובר בהליך מורכב יותר מבחינת מידת הדיוק והמיומנות הנדרשים לצורך שחזור מתח הרצועות ושמירה על יציבות המפרק ובשל כך מבוצע לעיתים רחוקות יותר ועל ידי מנתחי מרפק מנוסים בלבד”, מסכמים ד”ר אורי וד”ר לאופר.

—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז בזמן אמת – כל החדשות מכל האזור • לקבוצת חדשות חדרה • לקבוצת חדשות אור עקיבא • לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור •  לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  • לקבוצת חדשות זכרון יעקב
—————————————————-

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

הצטרפו אלינו


דילוג לתוכן