בקצרה במושבות: בנימינה-גבעת עדה וחוף הכרמל

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

בקצרה במושבות: בנימינה-גבעת עדה וחוף הכרמל

-

מגדלור-פיד ♋

Ι מקרה ראשון של קורונה נתגלה בבנימינה-גבעת עדה: אישה חלתה בנגיף

30.3 || “היום בשורות פחות טובות – המאזן המושלם של המושבות שלנו נפגע – מאפס חולים מאומתים ומזוהים, יש לנו היום חולה אחת מאומתת”, כך פתח הערב ראש מעוצת בנימינה-גבעת עדה איתי וייסברג את הודעתו לציבור באמצעות רשת הפייסבוק.

בשלב זה, המועצה מנועה מלפרסם את פרטי החולה או את מיקומה, עד אשר יושלם המחקר האפידימיולוגי של משרד הבריאות. “אנחנו פועלים לפי ההנחיות, ולמרות כל המאמצים, אנחנו יחסית ציבור מאוד ממושמע, זה יכול להגיע לכל אחד מאיתנו הביתה. לכן, אל תזלזלו בהנחיות. הן לא נאמרות מהיד אל פה, המצב במדינה רק הולך ומחריף”.

וייסברג ציין כי נפתחו מספר מוקדים במועצה לסיוע ואוזן קשבת למקרי הצורך. עובדים חיוניים וצוותים רפואיים שזקוקים לסיוע – ניתן לפנות לרוית 054-8834083
לתמיכה ריגשית/ נפשית ניתן לפנות לשירות הפסיכולוגי חינוכי בימים א-ה בין השעות 8:30 עד 14:30.בטלפונים: 04-6380173 04-6288405.

הבוקר פרסמנו כי מועצת בנימינה-גבעת עדה קוראת לתושבי המושבה להשליך את פסולת המיחזור לפחים הירוקים הרגילים, במידה ועמדת מיחזור מרוחקת מעל 100 מטר מבתי תושבים. כך מסר אמש ראש המועצה איתי וייסברג, בעדכון יומי מצולם מביתו, ברשת החברתית פייסבוק.

פח מיחזור קרטון במושבה || צילומים: מתוך עמוד הפייסבוק של המושבה

“פחי המיחזור מלאים בימים אלה בפסולת אחרת. כולנו יודעים שלא לכולם יש פינת מיחזור במרחק של 100 מטר. אני רוצה להרגיע אתכם: בשבועות הקרובים, אם למישהו אין בסביבתו פינת מיחזור, שיזרוק בפח הירוק הרגיל. מה שטוב מהקורונה הזו הוא שהזיהום בעולם ירד. אמנם אנחנו נמצא קצת יותר אריזות בפח הירוק אך נדע להתגבר על זה. תשמרו על עצמכם, זה הכי חשוב”.

עוד נמסר כי המועצה תעניק שירות פסיכולוגי חינוכי חינם לתושבי המושבה, לתלמידים, הורים וצוותים חינוכיים על רקע משבר הקורונה, בשיחת טלפון. “הצוות הפסיכולוגי ערוך לתת את השירות. תרגישו חופשי להתקשר ולהתייעץ”, ציין וייסברג.

עוד ציין וייסברג כי ארגון “השומר החדש” ומתנדביו מסייעים בימים אלה לא רק בשמירה על השטחים החקלאיים, אלא גם בפעולות החקלאות עצמן. “אני רוצה להודות להם. זו הזדמנות לקרוא לכם, לצאת מהבית לכמה דקות או שעות, לסייע ולתרום לביטחון של כולנו”.

במסגרת ההיערכות לחג הפסח ומבצע קמחא דפסחא לתרומות לתושבי המושבה, קרא וייסברג לתושבים לתרום בלב רחב. “אנחנו בקצב איטי מדי, כמות התרומות מאוד דלה. עברנו את 4,000 השקלים אבל זה לא מספיק. שכל אחד ייקח על עצמו, ישים כמה שהוא יכול. בסופו של דבר זה מיועד לאנשים כמונו ביישוב שידם קצרה מלהשיג את ארוחות החג. השנה הפורמט יותר קשה לאור המצב, אבל אנחנו לא נוותר- רוצים שכולם יקבלו ארוחת חג חמה לפסח. ואל תשכחו, תישארו 100 מטר מהבית”, סיכם וייסברג.


Ι תלמידי הרובוטיקה של אורט בנימינה קיבלו פנייה מיחידה 108 של חיל האוויר: סייעו במציאת פתרונות למכונות הנשמה

26.3 || ביום רביעי האחרון קיבלו תלמידי מגמת הרובוטיקה של פירסט בישראל פניה מיחידה 108 של חיל האוויר במטרה למצוא בעזרת המוחות הצעירים רעיונות לייצור מכונת הנשמה.

תלמידי קבוצת אורביט 1690 מאורט בנימינה מיד נרתמו למשימה ואת האב טיפוס שבנו כבר ניסו השבוע באיכילוב ובמרכז הרפואי לגליל בנהריה. “הידיעה שמכשיר שאנחנו תכננו ובנינו יוכל להציל חיים רק מעצימה את ההנאה והסיפוק שבעבודתנו בקבוצת הרובוטיקה ואנחנו רוצים שוב להודות לכל מי שעזר בתכנון ובהבאת הרעיון המדהים הזה למציאות” סיפר תלמיד אורט, עמית גלנץ המטרה היתה לייצר מכונת הנשמה עם  מוצרים המצויים בכל קבוצות הרובוטיקה של ארגון first  בארץ.

קבוצת אורביט 1690 הפועלת בבית הספר אורט בנימינה בהובלת הרכז יזהר נחמני ובה תלמידים מכיתות י׳ – יב׳ הרימו את הכפפה וביום חמישי בערב כבר היה אב טיפוס עובד. התכנון החשמלי, בניית התוכנה והבקרה בוצע על ידי גיורא קורנבלאו שמשמש מנטור ראשי בקבוצת אורביט בנימינה.  המכאניקה בוצעה על ידי יאיר קורנבלאו תלמיד כיתה יב׳, הייצור בוצע ע״י צוות הבניה של הקבוצה – עמית גלנץ, שלו אשורוב ואדם מוריס בליווי המנטור תום קרטס, וזאת בנוסף לתלמידים נוספים שתרמו מזמנם ומרצם.

צילומים: דוברות המועצה בנימינה גבעת עדה

לאחר סיום בניית מכונת ההנשמה העביר קורנבלאו את האב טיפוס לבדיקה בבית חולים איכילוב ובמרכז הרפואי לגליל.
“המיוחד במוצר שלנו זה שהוא פשוט לייצור, מבוסס על חלקים שיש במלאי קבוצות פירסט (בקרים ומנועים) וזול לייצור.” סיפר תלמיד אורט שלו אשרוב.

גיורא קורנבלאו המשמש מנטור בקבוצה והוביל את הפרוייקט אמר: “זו זכות גדולה בשבילי להיות חלק מפרויקט עם פוטנציאל השפעה ענק כזה. גאה בקבוצה, בשותפים, בתלמידים. זריזות התגובה והיכולות לספק דגם עובד 24 שעות אחרי התנעת הפרויקט מוכיחה את הכוח העצום שיש ביצירתיות ובמשימתיות שיש בארץ ובקבוצות פירסט בפרט”.
למוצר הסופי שותפים : יחידה 108, קבוצות פירסט שוהם , רעננה, חברת מיקרוסופט, בית החולים איכילוב ומד”א.

“אנחנו מודים לכל מי שאפשר לנו לקחת חלק בפרוייקט הנפלא הזה ושמחים שיכולנו לתרום ולעזור במאבק הארצי בנגיף הקורונה.” אמר תלמיד אורט אדם מוריס

מנהל אורט בנימינה, יורם יפה: “אני גאה בתלמידים המוכשרים, הנרתמים כל השנה לתרומה לקהילה, ובמיוחד למשימה כה חשובה בעת הזו. זוהי עוד הוכחה להישגים המתקבלים משילוב של כישרון, מסירות והשקעה של תלמידי המגמה הפועלים בשיתוף מלא עם מנטורים מהקהילה כמו גיורא ותום, ובשיתוף עם גופים טכנולוגיים מובילים בארץ”.


מורה מאורט בנימינה למנכ”ל משרד האוצר: צמצום ימי החופש הגדול – סטירה מעליבה למורים

בעקבות משבר הקורונה, השבתת מערכת החינוך והלמידה מרחוק שהופסקה, מחאת עובדי ההוראה במשרד החינוך מתחילה לקבל ביטוי: שרון גבעוני, מורה המלמדת בבית הספר “אורט בנימינה” כתבה ביממה האחרונה פוסט זועם בעמוד הפייסבוק שלה בה פנתה לקרן מרציאנו, הפרשנית הכלכלית של חדשות 12, ושי באב”ד, מנכ”ל משרד האוצר, אשר הצדיקו בשידור את הצורך בהוספת 10 ימי הוראה בחופשת הקיץ הקרוב. 

“אני מורה מזה 25 שנה במערכת החינוך, מלמדת בחטיבת הביניים אורט בנימינה”, כתבה גבעוני, המלמדת תנ”ך וספרות ואף כתבה מספר ספרים. “הקשבתי לדברייך היום בחדשות שמצדיקים את שי באב”ד על דרישתו להוסיף 10 ימי הוראה בחופשת הקיץ, ואיך אומרים בעגה: התפוצצתי. דברייך מעידים שאת אינך מבינה את המהות ואינך חיה את השטח.

“נכון משולמת לנו משכורת – על זה אין לי תלונות ולא על זה הויכוח. שי מסית את עיקר הויכוח בכל פעם לעובדה שהמשכורת שלנו לא נפגעת. ונכון אף אחד לא מונע מאיתנו להמשיך את הלמידה מרחוק מרצוננו. אבל נשאלת השאלה: מה הסיבה שהאוצר לא מעוניין להמשיך ולשלם למורים על ימי הלמידה מרחוק? זו שאלת השאלות. מה המניע? אם אני ממשיכה לעבוד וללמד מרחוק, מדוע אני צריכה להוסיף ימים גם בחופש? למה לעבוד כפול?

“אומר לך למה. זה לא עניין של סולידריות בשעת חירום. זה קשקוש שנועד לא להגיד את האמת. הסיבה העיקרית היא כי את ושי באב”ד לא מאמינים באיכותה של הלמידה מרחוק! אם מר באב”ד היה משוכנע שהלמידה מרחוק מועילה, חשובה ואיכותית והיא תחליף מצויין בשעת חירום ללמידה רגילה, הוא לא היה חושב שצריך להוסיף ימי לימוד. אבל מאחר והוא רואה את ימי הלמידה מרחוק כימים “מבוזבזים” ולא יעילים הוא דורש שנלמד “למידה רגילה” בחופשת הקיץ.

“הנחת היסוד שלו מעליבה ומשפילה אותנו המורים כי מה היא אומרת “בין השורות”? היא אומרת כך: “אתם המורים תסתלבטו בבית עם שלוש- ארבע שעות למידה מרחוק שלא שוות גרוש ואני עוד אשלם לכם?!” ‘פה קבור הכלב’! על זה אנחנו כל כך נפגעים. חבל ששי באב”ד לא ישב על ידי, מול מחשבי לראות ולהיווכח איך נפתח מידית חמ”ל בית ספרי עם מערכת למידה מרחוק לתפארת שהוקמה במהירות וביסודיות.

“חבל שלא ראה שיעורים שהתנהלו עוד יותר טוב משיעורים רגילים. הילדים פרחו, ההורים התרגשו. צוות ההוראה של חט”ב אורט בנימינה התכונן לפי המערכת וישם אותה לעילא ולעילא. מחנכים נכנסו לשיעורי חינוך וקיימו דיאלוג אנושי וחם עם התלמידים בליווי מצגת בנושאים הרלוונטיים, הילדים למדו במלוא הרצינות מתמטיקה, אנגלית, מדעים, ערבית, לשון, תנ”ך גיאוגרפיה, ספרות, היסטוריה, אזרחות… קיבלו משימות, הקשיבו להסבריה של המורה, שאלו, נענו. חגיגה של הוראה דיגיטלית ואנושית במיטבה נגדעה בעודה באיבה.

“חבל ששי באב”ד לא ראה את זה. חבל שלא ראה יותר מ- 90% כניסות של תלמידים. ועבור כל שעת הוראה כזו מורה ישב להתכונן 5-7 שעות של הכנת מצגת מותאמת. מורים קיימו ישיבות מקצוע, הנהלה וחינוך “מרחוק” במערכת היוניקו יום יום. קבוצות הוואטסאפ הפכו לקבוצות חמ”ל של שיתוף פעולה, תיאומים, פרגון, עידוד, תובנות, הצעות והתייעצויות. למה? למה לעצור את זה? ההורים לא הפסיקו להתפעל ולפרגן. הילדים אהבו כל כך את אופן הלמידה”.

תלמידים בשיעור בכיתה. צילום ארכיון

גבעוני מוסיפה: “והדבר הכי חשוב: אנחנו כבר 10 שנים מתכוננים ללמידה בחירום. והנה הגיע רגע האמת. אז מה המסר? שלמידה בחירום לא שווה שכר? שלמידה בחירום היא לא באמת למידה? זה המסר של המדינה? ועוד החמצה אדירה: לא אחת מבקרים את מערכת החינוך שהיא לא מותאמת למאה ה- 21 בעיקר בהיבט הטכנולוגי, והנה לנו מצב חירום שמאפשר הזדמנות להיות במאה ה- 21, למה להחמיץ אותה?

“המצב אילץ מורים רבים להיות “טכנולוגיים” יותר משהיו. מורים רבים החלו להתמודד עם תוכנות דיגיטליות ללמידה מרחוק, להכין מצגות מותאמות, לשפר את המיומנויות שלהם בכל מיני ממשקים ללמידה מרחוק, מחוסר ברירה. אז הנה ההזדמנות. למה לעצור את זה ריבונו של עולם? בשביל 9-10 ימים? מה קרה? מה ההפסד למשק? סחורה נרקבה? המפעל הפסיק לייצר? הרי אין נזק למשק בתשעת הימים הללו אז למה “הפרינציפ” הזה לא לשלם למורים על למידה מרחוק ולהתעקש שהם יוסיפו ימים? לא. שחס וחלילה לא נקבל שכר על “גורנישט” כי זה מה שחושב מר שי באב”ד על אופן הלמידה שלנו מרחוק.

“קל מאוד לדבר על סולידריות. ככה אתם מוציאים אותנו עוד יותר רע. פעם אחת משפילים אותנו שהאופן שבו אנו מלמדים מרחוק לא שווה שכר ופעם השנייה אתם אומרים לנו “אתם לא סולידריים”. התרגלנו להיות שק חבטות המושפל מעת לעת. לא רק הוראה היא שליחות. בכל מקצוע יש שליחות. אני לא אלמד מרחוק ללא שכר, לא מהסיבה שאינני רוצה להתנדב, אלא מהסיבה שלא אעבוד בהתנדבות כל עוד יזלזלו בעבודה שלי ולא יעריכו אותה. בלמידה מרחוק אני מספיק עובדת קשה ותורמת את חלקי ובנוסף מאמינה שזו למידה איכותית ושיש בה תועלת אדירה ויתרונות רבים.

“אי אפשר בכף יד אחת לתת לנו סטירה מעליבה, ואז לפתוח בפליאה את כף היד השנייה ולהגיד לנו “תתנדבו זו שליחות”. לא! כבודנו במקומו מונח! רק בריאות ובתקווה לימים טובים יותר”.


המשטרה עצרה בגבעת עדה, תושב הצפון בחשד להחזקת סמים בכמות שאינה לצריכה עצמי. 

במסגרת פעילות משטרתית אמש באזור גבעת עדה, ערכו השוטרים חיפוש ברכב של תושב הצפון לאחר שעורר את חשדם. בתוך כך, חיפוש ברכב הביא לחשיפת מאות גרם של חומר החשוד כסם מסוג מריחואנה ואלפי שקלים.

החשוד, תושב עפולה כבן 23, נעצר לחקירה והבוקר הוארך מעצרו בבית משפט השלום בחדרה עד לתאריך 3.3.2020.


השומר החדש, סיירת הורים ועזרה ראשונה: מספר שיא של מתנדבים בבנימינה-גבעת עדה

מספר שיא של 650 מתנדבים פועלים היום במועצה המקומית בנימינה גבעת עדה בתחומים השונים. בימים אלו תיפתח המועצה קורס חובשים ונהגי אמבולנס ובנוסף נפתחת יחידת התנדבות נוספת של מג”ב הפועלת בשיתוף השומר החדש. “מרגש לראות בכל פעם מחדש את את רוח הנתינה וההתנדבות הפועמת בקרב תושבי המושבות” אמרה רכזת מתנדבים במועצה, רוית סימון.

בין היתר פועלים מעל 100 מתנדבים בשומר החדש, כ- 60 בסיירת הורים, כ- 60 מתנדבים הפועלים בבתי הספר ובמערכת החינוך, כ- 80 מתנדבים המספקים שירותי עזרה ראשונה וטיפול רפואי מעל 70 הפועלים בהתנדבות בתחום הרווחה וקשישים . בנוסף לכך מעל 100 מתנדבים בחירום וצוות סע”ר המונה כ- 54 מתנדבים.

צילומים: דוברות המועצה בנימינה גבעת עדה

“באירוע ההצפות האחרון קיבלנו חיזוק נוסף ומשמעותי לחשיבות המתנדבים כאשר בלילה כה סוער ובימים שלאחריו הגיעו עשרות מתנדבים שנרתמו וסייעו הן בסיוע לתושבים שבית נפגע והן בהערכות לחירום” סיפרה סימון.

סימון פועלת במטרה להגדיל את פעילות המתנדבים. במסגרת זו פותחים בימים אלו יחידה של מג”ב בשומר החדש, קורס חובשים וקורס נהגי אמבולנס.
ראש המועצה, איתי ויסברג: “אני גאה בקהילת בנימינה וגבעת עדה שהצטרפה לקריאתי לפני שנתיים להתנדב לטובת הציבור. כמות המתנדבים חסרת התקדים אליה הגענו מעידה על רוח הסולידריות הנושבת ביישובים ואני מודה לכל אחד ואחת מתושבי היישוב המציבים את התרומה לקהילה כחלק מסדר יומם.”

 


זיהום האוויר בנווה ים נמוך, המשרד להגנת הסביבה העביר את ניידת ניטור האוויר מהקיבוץ

המשרד להגנת הסביבה מעדכן בצהריים (רביעי) כי תחנת הניטור הניידת אשר הוצבה באופן זמני בנווה ים לטובת ניטור האוויר בתקופת ההרצה והנישובים שהסתיימו בחודש ינואר 2020, תועבר למיקום אחר בימים הקרובים.

הניידת תועבר לטובת בחינת איכות האוויר בסביבת מושב נחם שבאזור בית שמש, שבקרבתו פועלים מספר מקורות פליטה, ובהם מספר מחצבות.

ניידת זו (נקראת “ניידת 1” באפליקציית “אוויר בסביבה” של המשרד להגנת הסביבה ובאתר נתוני איכות אוויר) פעלה מה-22 בדצמבר 2019, ומדדה לכל אורך תקופת ההרצה ולאחריה.

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי “נתוני המדידה בתחנה הראו כי ריכוז המזהמים בנזן, בתחמוצות חנקן, באוזון ובגופרית דו-חמצנית נמוכים מתקן הסביבה – ערכי הסביבה, כאשר מכשיר החלקיקים פעל לתקופה קצרה בלבד, וזאת בשל כניסת מים למכשיר והשבתתו בשל כך”.

במשרד מציינים כי פרט לתחנת הניטור הניידת, כיום פועלות מול אסדת לוויתן 4 תחנות ניטור אוויר (בקיסריה, במעיין צבי ובחוף דור), המספקות תמונת מצב מקיפה על ריכוז המזהמים באוויר באזור זה וחשיפת האוכלוסייה כתוצאה מפעילות אסדת לוויתן.

“המשרד ימשיך לבצע מעקב על איכות האוויר מול אסדה לוויתן ומזמין את הציבור להתעדכן בזמן אמת באפליקציה ובאתר”, נמסר.


עלטה בבנימינה: רחובות שלמים ללא חשמל [מבזק]

10.2 || הפסקת חשמל חריגה בשעה זו בבנימינה: קו מתח עליון שנפל בשעה האחרונה גורם לעלטה וחושך מוחלט ברחובות במושבה, בהן המסילה, המייסדים ועוד. מחברת החשמל נמסר לפני זמן כי קו מתח עליון נפל, התקלה בטיפול ועשויה לארוך מספר שעות.

בתוך כך, מחברת החשמל נמסר, כי הערב, יום שני 10 פברואר,  נשבר שיא הביקוש לחשמל בחורף ועמד על  13.182 מגאווט. שיא הבקוש בחורף הקודם היה בתאריך 19.1.2019 ועמד על 13,060 מגוואט.

שיא הביקוש לחשמל בכל הזמנים נרשם בקיץ, בתאריך 17.7.2019 והוא עמד על 13,526 מגוואט .


יוזמה חדשנית בחוף הכרמל: משאיות מזון (“פוד טראקס”) ישולבו בחופי הרחצה

9.2 || בסוף השבוע האחרון פרסמה המועצה האזורית חוף הכרמל קול קורא, המזמין תושבות ותושבים לקחת חלק במיזם חדשני, במסגרתו יופעלו – לראשונה באזור – משאיות מזון בחופי הים של המועצה, להנאת המבקרים.

בחוף הכרמל אימצו בשנה האחרונה תפיסה חדשה של ניהול החופים בשטח המועצה. תפיסה זו כוללת בין היתר הקמה של מערך כלכלה מקיימת, שמטרתו לאפשר פיתוח של משאבים לטובת תחזוקת החופים ושמירתם. לאחר שבעונת הרחצה האחרונה החלה המועצה בתהליך נרחב של הסדרת חופי הרחצה, בשבוע שעבר הכריזו בחוף הכרמל על המהלך הבא, ופרסמו קול קורא ייחודי, המזמין יזמים מקומיים להציע עצמם לניהול משאיות המזון, שיוצבו בחופי הרחצה שבשטח המועצה כבר בעונת הרחצה הקרובה – מנווה ים בצפון, ועד קיסריה בדרום.

אסיף איזק, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, אמר כי “כחלק מאימוץ תפיסה חדשה לניהול חופי המועצה, אנחנו בוחנים כעת אפשרויות שונות לפיתוח כלכלה מקיימת בחופים, שתסייע לנו לשמור עליהם, לטפח ולתחזק. משאיות המזון הן מהצעדים הראשונים בכיוון, ובהמשך מתוכננים פיתוחים נוספים. אני שמח ומברך על ההזדמנות להביא לתושבי חוף הכרמל מיזם חדשני באמת, שיהפוך את החופים שלנו להיות לא רק הכי יפים בארץ, אלא גם אלה שמציעים את חווית הרחצה והשהייה הטובה ביותר”.


למרות הפיגוע: טירוני גולני המשיכו לכותל והגיעו להשבעה בבא”ח גולני ברגבים

6.2 || הפיגוע לא עצר אותם: 9 מתוך 12 לוחמי גולני הגיעו הערב, באישור הרופאים שלהם, לטקס ההשבעה של היחידה בבא”ח גולני – שהייתה מרגשת במיוחד בעקבות האירועים. פיגוע הדריסה התרחש הלילה (בין רביעי לחמישי) ליד מתחם התחנה בירושלים, שבו נפצעו 12 טירוני שהיו במהלך צעידה לעבר הכותל המערבי במסגרת יום חינוך לפני טקס ההשבעה.

9 הלוחמים נפצעו קל ועוד שלושה שלא הגיעו – נפגעו קל-בינוני ונותרו בבית חולים. 2 מהלוחמים שהגיעו לטקס ההשבעה עם קביים בעקבות הפיגוע. הצעירים, חלקם מגיוסים 4 חודשים וחלקם 7 חודשים, לוו הערב על ידי בני משפחותיהם, חברים ומכרים שהתרגשו מאוד יחד איתם והודו שהאירוע הלילה הסתיים בצורה קלה באופן יחסי.

מהשבעת חיילי גולני. צילום מסך מהטלוויזיה: ערוץ 13

 


אחרי עיכוב בתוכניות: חישמול הרכבת בבנימינה צפוי להתקיים בשנתיים הקרובות ולהביא לשינויים

1.2 || ראש המועצה בנימינה-גבעת עדה איתי ויסברג, מנכ”לית המועצה ניצן גרמן מחנאי ומהנדסת המועצה שרון פישמן, נפגשו השבוע עם עם מנכ”ל רכבת ישראל, מיכאל מייקסנר וצוותו המקצועי לפגישת היכרות במטרה להדק את הקשרים של המועצה ורכבת ישראל. “הרכבת היא ברכה ואתגר כאחת בבנימינה. הרכבת היא ערוץ התחבורה המועדף באזור ומשרתת אזורית תושבים רבים אולם גם מייצרת אתגרי תחבורה ואיכות חיים מורכבים לתושבים החיים בבנימינה, בעיקר בסמוך לתחנת הרכבת.

בין היתר דנו הצדדים בהערכות הרכבת לחישמול הרכבת. פרויקט שהיה אמור להגיע לפני כשנה לבנימינה אך בשל שינויים בלוחות הזמנים התעכב וצפוי להתבצע בשנתיים הקרובות. ראש המועצה העלה את החשיבות לשיתוף הפעולה ותיאום עם המועצה ואף את החשיבות למעורבותה בכל הנושא הנופי הקשור לשינויים שיגיעו עם חישמול רכבת – כמו חסימת צירים, שינוי בלוחות הזמנים מהתחנה ועיכובים בנסיעות. צוות הרכבת הודיע שהסיכומים שהושגו בעבר בנושא זה נותרו על כנם ורק נדחו סמוך יותר לזמן הביצוע שנדחה. כמו כן סוכם כי שיתוף הפעולה המקצועי בנושא הבנייה בבנימינה יחוזק.

פגישת אנשי בנימינה-גבעת עדה עם הרכבת. צילום: דוברות המועצה

עוד סיכמו הצדדים כי יפעלו יחד לקידום מסוף התחבורה הציבורית בבנימינה סמוך לתחנת הרכבת על מנת להוריד את העומסים התחבורתיים באזור התחנה ולשפר את השירות לתושבי האיזור לרבות סינכרון קווי תחבורה ציבורית עם קווי הרכבות.

בנוסף, הצדדים יפעלו בתיאום באשר לתוכניות העתידית להעתקת רכבת ישראל מערבית למיקומה הנוכחי, לצידה המערבי של בנימינה.

באשר לעבודות הרכבת ברחוב היוגב נעדכן כי במסגרת פגישת תיאום נוספת של מהנדסת המועצה עם אנשי המקצוע של רכבת ישראל סוכם כי יועברו למהנדסת המועצה מסמכי מדידה של רכבת ישראל והסימון החדש של תוואי הגדר. כמו כן ברכבת ישראל יעבירו לבדיקה את דרישות המועצה להצבת גדר ‘בנימינה’.

ראש המועצה, איתי ויסברג: “אני מודה למנכ”ל הרכבת על ישיבת ההיכרות והתיאום הזו ומאחל לו הצלחה בתפקידו החדש בארגון כל כך חיוני לכל כך הרבה תושבים במדינה, ובתוכם גם תושבי בנימינה וגבעת עדה”.
מהנדסת המועצה, אדר’ שרון פישמן: “אנו שמחים על השיח מול רכבת ישראל ועל ההבנה כי יש צורך בשיתוף פעולה לקידום נושאים במרחב הציבורי המשיק לרחובות בנימינה ,לאחר שיחות ודיונים נראה כי אנחנו מתקדמים לפתרון אשר יהיה מקובל על 2 הצדדים”.


זכרון יעקב: חשוד נעצר בחשד כי הפעיל מעבדת סמים במושבה

1.2 || המשטרה ערכה אמש פעילות יזומה בזכרון יעקב, במהלכה חשפה מעבדה לגידול וייצור חומר החשוד כסם מסוג מריחואנה בוילה בישוב. בתוך כך, בלשי היחידה ערכו חיפוש בוילה ואיתרו מאות שתילים במשקל מוערך של עשרות ק”ג.

מחזיק המקום, תושב אשדוד בן 35 נעצר לחקירה בתחנת זכרון יעקב והבוקר הוא יובא לדיון בבקשה להאריך את מעצרו בבית משפט השלום בחדרה.


|אנשים| המשטרה חגגה יום הולדת לנער בן 15 מפרדס חנה-כרכור הנמצא על הרצף האוטיסטי

12.2 || בתחילת השבוע (9.2.2020) הגיע השוטר הקהילתי בפרדס חנה ושוטרים נוספים מתחנת המשטרה בחדרה לפנימיית בפרדס חנה ביחד עם אנשי עמותת “חסד חיים” על מנת לחגוג יום הולדת לנער בן 15 הנמצא על הרצף האוטיסטי ומתגורר בפנימיה.

הנער מתגורר במקום במשך 4 שנים ונמצא בקשר רק עם סבתו שכמובן נכחה ביום ההולדת שלו והתרגשה מאוד ביחד עם נכדה. משטרת ישראל תמשיך לפעול כל העת בשיתוף כלל רבדי הקהילה מתוך אמונה כי כוחה של המשטרה נובע בראש ובראשונה מהחיבור לקהילה.


29.1 || חילופי השטחים המוצעים בתוכנית המאה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כפי שהוצגו באמצע השבוע – מעוררת סערה ברחבי הארץ וגם כאן בואדי ערה והמועצה האיזורית מנשה.

במסגרת הסדר שלום עתידי בין ישראל לפלסטינים, מציעה התוכנית העברת שטחים באזור ואדי ערה, פתחת ניצנה ברמת הנגב, חולות חלוצה במועצה האזורית אשכול ועוד.

ואולם, שגריר ארה”ב בישראל, דיוויד פרידמן, התייחס היום (29.1) לתכנית ולאפשרות של חילופי שטחים המופיעים בה. “אין שום כוונה לכפות חילופי אוכלוסייה בוואדי ערה”, הדגיש. “זה חזון הנשיא אבל אם לפלסטינים זה חשוב שיבואו לשולחן”.

ראש המועצה האיזורית מנשה, אילן שדה, אמר לערוץ 13 הערב: “חיים פה בשלום. זה לא יהיה, זה לא הגיוני. צריך לראות איך מחברים ולא איך מפרידים. אנחנו חיים הרבה שנים ביחד”.

צילום: תמר הירדני – צילמתי, ויקיפדיה, רישיון שימוש C


בן 13 מקיסריה יצא לחפש פטריות וגילה ממצא ארכיאולוגי עתיק ומיוחד 📹

26.1 || סתיו מאיר בן ה-13, תושב קיסריה, יצא לפני שבוע עם אביו זוהר, אחיו ובני דודיו, לחפש פטריות באזור מגוריו לאחר הגשמים. לפתע, זיהה לוח אבן מבצבץ מן האדמה. הוא מיהר לקרוא לאביו והראה לו את החפץ המסקרן, שעליו הופיעה כתובת ביוונית.

“מיד זיהיתי שמדובר במשהו עתיק”, מספר סתיו. “בבית הספר ‘יסודי קיסריה’ למדתי ארכיאולוגיה עם רשות העתיקות, כך שאני יודע לזהות עתיקות בקלות כשאני רואה אותן”. סתיו הנרגש, שהבין את חשיבות הדיווח, מיהר לעדכן את רשות העתיקות במציאת הכתובת, וארכיאולוג הגיע לאסוף אותה לטובת מחקר.

לדברי הארכיאולוג ד”ר פטר גנדלמן, חוקר קיסריה ברשות העתיקות, “מדובר בכתובת קבורה – לוח שיש שעליו חקוקה כתובת חקוקה ביוונית, ובראשה מופיע צלב. על הלוח, אשר ציין, ככל הנראה, את מיקום הקבר בבית הקברות ואת זהותו של הנפטר – או הנפטרת, נכתב –  “קבר של …. ושל אנסטסיוס, או אנסטסיה …..”.

לדברי ד”ר גנדלמן, “כבר בעת העתיקה היתה קיסריה מוקד משיכה לאוכלוסיה חזקה. השימוש בשיש מיובא על מנת ליצור את מצבת הקבר שגילה סתיו מעיד על מעמדו האמיד של הנקבר, ובכלל – על מנהגיהם, אמונתם ועושרם של אנשי קיסריה התקופה הביזנטית. כתובת זו מצטרפת לאוסף גדול של כתובות קבורה, שהתגלו בעבר סביב קיסריה העתיקה”.

בתקופה הביזנטית בנו עשירי העיר קיסריה בתי אחוזה מפוארים בפרברי העיר. מבנים אלה, הקנו לבעליהם איכות חיים, כך שהם נהנו מאופיו הכפרי של האזור מחד, ומהקירבה לליבה של העיר מאידך. עד היום נתגלו באזור קטעים של חמישה בתי אחוזה מפוארים שהשתרעו על שטח נרחב, שהמוכר בהם הוא מבנה ‘פסיפס הציפורים’, ששטחו נאמד כדונם וחצי. רוב הרצפות בחלקי המתחם, אשר נחפר וחלקו פתוח היום לציבור, היו עשויות פסיפסים צבעוניים.

לדברי כארם סעיד, ארכיאולוג מחוז חיפה ברשות העתיקות, “סערות הגשמים שפקדו את הארץ לאחרונה מעלות על פני השטח ממצאים ארכיאולוגים שהיו קבורים באדמה. רשות העתיקות שמחה וגאה בסתיו על אזרחותו הטובה, ועל יישום בפועל של התוכן שהוא – וגם שני אחיו – לומדים איתנו בכיתה ובשטח.

“מציאת הכתובת מעשירה את הידע הארכיאולוגי ואת ההבנה של קיסריה העתיקה. אנו הענקנו לסתיו תעודת הוקרה על אזרחותו הטובה, ונגיע לכיתה שלו לשיעור מיוחד שיעסוק בכתובת שמצא. אנו קוראים לאזרחים להיות שותפים בשמירה על אוצרות הארץ – דווחו לנו באם נתקלו בממצאים ארכיאולוגיים שעלו על פני השטח בגשמים”.

אלפי תלמידי בתי ספר ברחבי הארץ לומדים ארכיאולוגיה עם רשות העתיקות כחלק ממדיניות ההנחלה שלה, המבקשת לקרב את הציבור לעברו. תכנית הלימודים מפיחה חיים בתרבויות ובתקופות הקדומות במסגרת שיעורים בכיתה ובשטח. השיעורים משלבים ממצאים ארכיאולוגיים, כתבי חידה, חפירות ארכיאולוגיות וסיורים.

הפעילויות שוברות השגרה מחברות את הילדים והנוער בארץ אל עולם העתיקות ואל מי שחיו כאן לפניהם, ומהדקות את שרשרת הדורות. התכנית פועלת בבתי ספר מכל המגזרים ברחבי הארץ ומותאמת לאופיים של אזורי הפעילות.


מלח הארץ: התלמיד מ’מבואות עירון’ שעלה ארצה לבדו, זכה בפרס גור אריה

31.1 || המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך העניק השבוע (א’ 26.1.2019)  בטקס חגיגי פרס לעבודות גמר מצטיינות ע”ש גור-אריה לשנת תשע”ט, לעשרה תלמידים מכל הארץ שכתבו את עשר העבודות המצטיינות ביותר מבין מאות עבודות.

בין הזוכים, דנייל רייזנוב, שעלה ארצה לבדו מאוקראינה, ולמד והתגורר בבית הספר האזורי ובפנימיה ב”במבואות עירון”. דנייל בחר לעשות עבודה בתחום הכי שורשי וישראלי – חקלאות. הוא גילה כי בשנים האחרונות מתגברת בעיה של רמות מליחות גבוהות בקרקע, דבר שלא מאפשרת להשתמש בקרקעות אלה לחקלאות. לכן, חקר ובחן דרך אקולוגית לפתור זאת באמצעות פטריה מיוחדת שנקראת מיקוריזה הסופחת אליה את המלחים. דנייל ביצע את המחק בחווה החקלאית בעין שמר בנחיית נועם גבע וארז רבינוביץ מצוות החווה.

נועם גבע, מנהל החממה בעין שמר, מקבל את התעודה בשם דנייל. צילום: סטס

דנייל התרגש מהזכיה ואמר שהעבודה שכתב בתחום החקלאות חיברה אותו לאדמה ולארץ. על עבודתו קיבל דנייל תעודת הוקרה ופרס כספי ע”ס 1,500 ש”ח.

עבודת גמר הינה עבודה מחקרית ברמה אקדמית שתלמידי תיכון רשאים לכתוב בנושאים שונים, לפי בחירתם ותחומי העניין האישיים שלהם, מעבר למקצועות הלימוד הרגילים. העבודה מזכה אותם ב-5 יחידות לימוד נוספות בתעודת הבגרות. במסגרת כתיבת העבודה התלמידים נדרשים להשתמש בכלי מחקר אקדמיים ומדעיים, תוך ליווי והנחיה של מומחים מהאקדמיה שהמינהל מצמיד להם. העבודות נבדקות על ידי בוחנים חיצוניים המומחים בתחום הדעת בו עוסקת העבודה, ומהן נבחרות העבודות המצטיינות ביותר.

אילנה נולמן מנהלת המינהל לחינוך התיישבותי: “על תלמיד כמו דניייל נאמר – מלח הארץ! עבודת גמר היא הלמידה המשמעותית ביותר שמקנה לתלמידים מיומנויות כתיבה, למידה וחשיבה. כשליש מכלל עבודות הגמר בארץ (410 מתוך 1,210 בשנת תשע”ט)  נכתבות על תלמידי החינוך ההתיישבותי בתי הספר האזוריים ובמרחב הכפרי, זהו נתון גבוה במיוחד לאור חלקם היחסי במערכת החינוך”.

יעל הורוביץ, מפקחת החמ”ד הממונה על עבודות הגמר במינהל ציינה כי “כתיבת עבודות גמר זו התמודדות של התלמידים עם משימה מאתגרת ועם ידע מדעי ומחקרי ברמה אקדמית. השלמת המשימה מעידה על הכלים והמיומנויות שרכשו התלמידים: כושר ניתוח, למידה עצמאית, אחריות אישית ומשמעת עצמית”.
אתי סתיו, המרכזת את התחום הדגישה כי “התלמידים שכותבים עבודות גמר הם חוד החנית של הנוער החוקר בישראל”.

הפרס מוענק על שם המחנך ישראל גור-אריה ז”ל, אשר שימש כמפקח על החינוך החקלאי מטעם משרד החינוך, וראה את פסגת ההוראה והלימוד בחקירה והתנסות עצמית של תלמידים.


זכרון יעקב: עץ קרס ברחוב הרצל ליד קופת חולים “מכבי”

24.1 || עץ נפל הבוקר (שישי) בסמוך למרפאת קופת חולים “מכבי” ברחוב הרצל בזכרון יעקב. מהמועצה המקומית נמסר כי העץ לא חוסם את הכביש, אך עקב פגיעה במערכת החשמל במקום הוזמן צוות של חברת החשמל והמקום סומן.

Image may contain: one or more people and outdoor
העץ שקרס ברחוב הרצל || מתוך עמוד הפייסבוק של המועצה
335730cookie-checkבקצרה במושבות: בנימינה-גבעת עדה וחוף הכרמל

האם הכתבה עניינה אותך? 👆

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

אולי יעניין אותך


 

דילוג לתוכן