ראשי רשויות באזור חדרה לנובל אנרג’י: דורשים שקיפות על מערך ניטור האוויר באסדה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

ראשי רשויות באזור חדרה לנובל אנרג’י: דורשים שקיפות על מערך ניטור האוויר באסדה

-

מגדלור-פיד ♋

אסדת קידוח || צילום ארכיון

מכבי

היתר הפליטה שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה לאסדת הגז הטבעי לוויתן נכנס השבוע לתוקף. היתר הפליטה מציב תנאים ומגבלות מחמירות על הפליטות לאוויר, במטרה להביא לצמצום ומניעה של זיהום האוויר. 

הזרמת הגז הטבעי מאסדת לוויתן היא שלב הכרחי בדרך לסגירת היחידות הפחמיות המזהמות בתחנת הכוח אורות רבין (יחידות 1-4), ובהפחתת שימוש בדלקים מזהמים במשק כולו. במשרד מסבירים כי כניסת הגז הטבעי לישראל, תוך הגדלת ההסתמכות של משק האנרגיה על אנרגיות מתחדשות, אגירת אנרגיה והתייעלות אנרגטית, תוביל לשיפור איכות האוויר במדינה כולה ולשיפור בריאות הציבור.

בתוך כך, ראשי רשויות באזור חדרה דורשים מחברת נובל אנרג’י להסדיר מערך ניטור רציף ושקוף על גביי האסדה. לדבריהם, בפניים השבוע לחברה, מערך ניטור האוויר הרציף על גבי האסדה אינו מוסדר וקיים חשש מהותי מצד הרשויות ואזרחי המדינה כי האסדה תפעל ללא מערך ניטור אפקטיבי ושקוף.

ראש מועצת זכרון יעקב זיו דשא, מפגין נגד אסדות הגז לפני כשנה || צילום ארכיון: יח”צ

ראשי הרשויות פתחו במאבק וקוראים לעצור את דרך התנהלות חברת נובל אנרגי ולעבור להתנהלות שקופה וסביבתית. אל המאבק הצטרפו ראש מועצה אזורית חוף הכרמל, אסיף איזיק, ראש מועצה מקומית בנימינה גבעת עדה, איתי ויסברג, ראש מועצת פרדס חנה כרכור, הגר פרי-יגור, ראש מועצת זכרון יעקב, זיו דשא וראש מועצה אזורית עמק חפר, ד”ר גלית שאול.

בשבעות האחרונים נודע כי איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון- כרמל הפועל בין השאר לשמור ולפקח על היבטים סביבתיים סיים את הפקת “דו”ח אפס” (מצב ניטור אויר לפני פעילות האסדה) לפני תחילת פעילות האסדה ועתיד להוות סמן משמעותי לאורך כל פעילות האסדה.

הצורך בניטור אוויר וניטור ים באופן רציף שדורשים ראשי הרשויות יאפשר פיקוח אתי והדוק ותמונת מצב עדכנית מפעילות הפקת הגז מאסדת לוויתן. דרישת הפורום וראשי הרשויות לביצוע ניטור גדר על גבי האסדה וניטור ים רציף על גבי מצוף, בסמוך לאסדה טרם נענו מצד המדינה ונובל אנרג’י. כמו גם, ערבויות ובטוחים שיאפשרו שיקום נזקים סביבתיים, אובדן רכוש, פגיעה גופנית במהלך פעילות לחיפוש או הפקת גז וזאת כתוצאה מתקלות או תאונות, נוהל שיגדיר היערכות ואופני תפעול האסדה במהלך אירוע בטחוני ופיקוח תקופתי של רשות רישוי הגז המחוזית לנושא חוק התכנון והבנייה.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן