הצטרפו אלינו

מגדלור ניוז – מבזקים

ארכיון כתבות
האסבסט הפריך במדרשיית נעם || צילומים: מיה מונשיין-לוי, המשרד להגנת הסביבה

“אסבסט חמור”: אזהרה מפני כניסה למבנה הישן של מדרשיית נעם בפרדס חנה

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו לטיפול מיידי במפגע אסבסט פריך חמור במבנה הישן של המוסד החינוכי הוותיק במושבה, ומזהיר את הציבור שלא להיכנס למבנה ולהימנע משהייה ממושכת בסמיכות לו - עד שלא יבוצע איטום שלו, בדרך להסרת המפגע
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
האסבסט הפריך במדרשיית נעם || צילומים: מיה מונשיין-לוי, המשרד להגנת הסביבה

מפגע אסבסט פריך חמור במוסד החינוכי הוותיק: המשרד להגנת הסביבה מזהיר היום (ראשון) את הציבור מפני כניסה למבנה הישן של מדרשיית נעם בפרדס חנה, אשר יש בה אסבסט פריך במצב מתפורר, המהווה סיכון לסביבה.

הצו מחייב את בעלי המדרשה לפעול באופן מיידי ובין היתר לאטום את המבנה, לשלט ולסמן אותו באופן שיידע את הציבור על סכנת האסבסט במקום. המשרד להגנת הסביבה אסר בצו כניסה גם לקומה הראשונה של המבנה, שבה אין מפגע של אסבסט פריך, עד שיאטמו את החלל המשותף. בבית הספר הסמוך יש לסגור את הפתחים הפונים למבנה המדרשייה, עד לסיום ביצוע פעולות האיטום המיידיות.

בסיור ביקורת שערכו מפקחי המשרד להגנת הסביבה נמצא שעל אף כי ניתנו הנחיות לבעלי המדרשייה כבר ביולי 2019 הן לא קוימו: חלונות המבנה היו פתוחים לרווחה, החלל המזוהם באסבסט לא נאטם, לא היה שילוט במקום המזהיר את המתקרבים למבנה ואף הגיע לידי המשרד מידע כי אנשים נכנסו למבנה בניגוד להנחיות. בשל מצבו הרעוע של המבנה, שכבת הבידוד של תקרת המבנה, המורכבת מסיבי אסבסט מותזים (אסבסט פריך), מתפוררת וצוברי סיבים מפוזרים בכל רחבי המבנה ומהווים מפגע מסכן חיים.

כידוע, אסבסט הוכח כחומר מסרטן ולא קיים לו סף חשיפה בטוח. על-פי החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק התשע”א-2011, מבני ציבור שבהם אסבסט פריך כחומר בידוד תרמי מחויבים בהסרתו עד אוגוסט 2021. אך נקבע כי ככל שהאסבסט גלוי, אין לעשות כל שימוש במבנה ואין לאפשר כניסת אנשים, למעט לעוסקים מורשים באסבסט, עד להסרתו.

המשרד יעקוב באופן הדוק אחר יישום הצו, יבדוק את נסיבות אי קיום ההנחיות מחודש יולי 2019, וישקול את כלל האמצעים העומדים לרשותו במישור האכיפתי.

מעניין באתר >>

שתפו את הכתבה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on print

מעניין באתר >>

עוד באתר >>