האסבסט בבית ספר בפרדס חנה-כרכור: ההורים פתחו במחאה וישבשו הלימודים

לאחר הפרסום במגדלור ניוז: סערה בקרב ההורים • ועד בית הספר: "לא נזוז עד שהאסבסט המסוכן יעלם מעיני התלמידים" • המשרד להגנת הסביבה, שנציגיו ביקרו היום בבית הספר ופעלו לגידור מעברים וסגירת פתחים הודיעו כי ינקטו פעולות כנגד בעלי המקום בגין "הפרת צו"
האסבסט הפריך במדרשיית נעם || צילומים: מיה מונשיין-לוי, המשרד להגנת הסביבה

האסבסט בבית ספר בפרדס חנה-כרכור: ההורים פתחו במחאה וישבשו הלימודים

לאחר הפרסום במגדלור ניוז: סערה בקרב ההורים • ועד בית הספר: "לא נזוז עד שהאסבסט המסוכן יעלם מעיני התלמידים" • המשרד להגנת הסביבה, שנציגיו ביקרו היום בבית הספר ופעלו לגידור מעברים וסגירת פתחים הודיעו כי ינקטו פעולות כנגד בעלי המקום בגין "הפרת צו"

מגדלור-פיד ♋

הורי התלמידים בבית הספר לחינוך מיוחד “דרך למרחב” השייך ל”בית אקשטיין” בפרדס חנה-כרכור סערו היום, זאת בעקבות הפרסום אמש ב”מגדלור ניוז” על אסבסט שנתגלה בבית הספר. האסבסט שנתגלה במבנה הישן של מדרשיית נועם במושבה, שטח שהושכר כאמור ל”בית אקשטיין”, הפך לשיחת היום בקרב הורים. מדובר בבית ספר פרטי הפועל באישור משרד החינוך, ובו לומדים תלמידי חינוך מיוחד מרחבי האזור, בין היתר מנתניה, חריש, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, פרדס חנה-כרכור וחדרה. 

“הפרסום על האסבסט הוא מבחינתנו בגדר הצלת חיים של ממש”, אמרה אם לילד הלומד בבית הספר. “מדובר בסכנה בריאותית, סכנה חמורה שחייבת להיעלם עוד היום ואף היתה חייבת להיעלם עוד לפני שנודע לנו על כך. אסבסט זה לא משחק ילדים. ממש לא. זה סכנת חיים”. ההורים שוחחו עם ילדיהם היום על הנושא, וחלק מהילדים אף צילמו חלק מהאסבסט והראו להוריהם.


במשרד להגנת הסביבה הזהירו אמש כי מדובר באסבסט פריך במצב מתפורר, המהווה סיכון לסביבה. במשרד הוצא צו המחייב את בעלי המדרשה לפעול באופן מיידי ובין היתר לאטום את המבנה, לשלט ולסמן אותו באופן שיידע את הציבור על סכנת האסבסט במקום. המשרד להגנת הסביבה אסר בצו כניסה גם לקומה הראשונה של המבנה, שבה אין מפגע של אסבסט פריך, עד שיאטמו את החלל המשותף. כמו כן, ניתנה הוראה כי בבית הספר הסמוך יש לסגור את הפתחים הפונים למבנה המדרשייה, עד לסיום ביצוע פעולות האיטום המיידיות.

בוועד ההורים הודיעו אחר הצהריים כי בכוונת ההורים לשבש מחר את הלימודים ואף להשבית את הלימודים במקרה הצורך. “אנחנו לא נזוז עד שהאסבסט המסוכן יעלם מעיני התלמידים”, ציינה אם פעילה בבית הספר. “אנחנו מתכוונים למחות, להשבית, לעמוד בכניסה לשער ולא לאפשר לתלמידים להיכנס כדי שהמפגע יסולק לחלוטין. ההורים בדעה מאוד מגובשת סביב הנושא, והנהלת בית הספר מודעת לכך. במשפחתי אסבסט גרם למוות ממחלת הסרטן. אסור שמקרה כזה ישוב על עצמו לאף אחד אחר”.

מנהלת בית הספר ליאורה כהן כתבה אחר הצהריים להורים כי “ממצאי בדיקת המבנה הסמוך לבית ספרנו העלו הימצאות של אסבסט. אנו פועלים בהתאם, ויותר מכך, להנחיות שניתנו: סגירת קדמת המבנה והרחקת הילדים מהאיזור הקדמי של בית הספר. המפגע בטיפול המועצה ואנו מקווים לפתרון מהיר של הנושא”. עם זאת, מרבית ההורים לא קיבלו את ההודעה והחליטו לפעול ולצאת למחאה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: “ראשית, האחריות על תקינות המבנה חלה על הבעלות / רשות. הסמכות המקצועית בנושא אסבסט הנה של המשרד להגנת הסביבה. המשרד עומד בקשר מול גורמי הרשות לטיפול בנושא”.
ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “יש לפנות בנושא זה לרשות המקומית ולמשרד להגנת הסביבה”.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: “בצו שהוציא המשרד להגנת הסביבה לבעלי מדרשיית נועם, פורטו פעולות מיידיות לביצוע על ידם למניעת סיכון לציבור ובהן הודעה מצידם לבעלי המבנים סמוכים, במרחק של עד 50 מטר, לסגור פתחים וחלונות הפונים לכיוון המדרשייה, עד לסיום אטימת המבנה. בסיור שבוצע היום (ב’) במקום, מפקח של המשרד להגנת הסביבה זיהה כי בעלי המדרשייה לא עומדים בדרישות הצו. כך, מנהלת בית הספר לא הכירה את ההנחיות שעל בעלי המדרשייה להודיע לה, לא נתלו שלטי אזהרה, המקום לא גודר ועוד. המשרד מטפל מול בעלי המדרשייה בנושא אי קיום הצו ובוחן שימוש בכלי האכיפה שבידו למול המפגעים.

“לפנים משורת הדין ובשל דחיפות העניין, המשרד להגנת הסביבה פנה בעצמו למנהלת בית הספר ויידע אותה בתוכן הצו והנחה אותה בכלל ההנחיות הרלוונטיות למיגון מפני מפגעי סיבי האסבסט, בהן – סגירת פתחים וגידור המעברים. מפקח מטעם המשרד אף תלה שלטים המזהירים מכניסה למקום והרחיק תושבים מאזור המדרשייה. המשרד ימשיך לפקח ולסייר במקום עד למימוש כל הוראות הצו. בנוסף, המשרד ביצע היום (ב’) דיגומים בסביבת המדרשייה לבדיקת נוכחות סיבי אסבסט. בעת הגעת תוצאות הדיגומים, המשרד יעדכן בהתאם. נציין, כי הסרת המפגע באופן מלא, משמעותה התקשרות בעל הנכס עם מפקח וקבלן אסבסט פריך, הגשת בקשה לעבודת אסבסט, קבלת היתר מהמשרד להגנת הסביבה וביצוע העבודה בהתאם לתנאים. בעת עבודות ההסרה יינתנו הנחיות המשרד להגנה על הציבור הסמוך. לאחר אטימת המבנה בהתאם לדרישות המשרד, אין מניעה לקיום השימושים השגרתיים במרחב הסמוך”.

במועצת פרדס חנה-כרכור בחרו שלא להגיב לדברים. 

לכל העדכוניםחדשות פרדס חנה-כרכור

עוד בפרדס חנה-כרכור

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

עוד באור עקיבא

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

אולי יעניין אותך


מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן