|עוטף לוויתן – המחאה| הנישוב השני בדרך: נקבע תאריך נוסף לפתיחת בארות נוספות להזרמת גז מלוויתן 

ביום שני הקרוב יחל השלב הרביעי בהרצת אסדת לוויתן. בינתיים, בארגון "שומרי הבית" שואלים שאלות באשר לנישוב אתמול ותוהים מדוע הפעולה של פליטת מזהמים לאוויר היתה כה קצרה ונמשכה 20 דקות בלבד

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

|עוטף לוויתן – המחאה| הנישוב השני בדרך: נקבע תאריך נוסף לפתיחת בארות נוספות להזרמת גז מלוויתן 

ביום שני הקרוב יחל השלב הרביעי בהרצת אסדת לוויתן. בינתיים, בארגון "שומרי הבית" שואלים שאלות באשר לנישוב אתמול ותוהים מדוע הפעולה של פליטת מזהמים לאוויר היתה כה קצרה ונמשכה 20 דקות בלבד

מגדלור-פיד ♋

Ι הנישוב השני בדרך: נקבע תאריך נוסף לפתיחת בארות נוספות להזרמת גז מלוויתן 

רביעי, 1.1, 18:23 || עדכון אחרון: 19:52 ||  פחות מ-24 שעות לאחר חזרתם של תושבי חוף הכרמל ו”עוטף לוויתן” לבתי המגורים, מודיעה הערב חברת נובל אנרג’י על הליך הנישוב השני של אסדת לוויתן. המועד: יום שני הקרוב, 6.1.2020. “ביום שני ה-6 בינואר 2020 נחל את השלב הרביעי בהרצת אסדת לוויתן. בשלב זה נפתח שתי בארות נוספות, מתוך ארבע בארות המאגר, ונזרים מהן גז טבעי לאסדת הטיפול. פעולת הנישוב צפויה להתחיל בשעות הבוקר”, נמסר מנובל אנרג’י.

“כפי שהוכח במהלך הנישוב שהתבצע ביום שלישי ה31.12.19, הפעילות שמבוצעת על האסדה אינה משפיעה על שגרת החיים, ואינה מסכנת את הציבור. מודל פיזור המזהמים, שנבנה בהתאם לדרישות המשרד ובאישורו, והורץ באופן ייעודי לתקופת ההרצה, מעיד באופן חד-משמעי כי תוספת הפליטה על החוף כתוצאה מתהליך הרצת האסדה (ביחס למצב ההתחלתי שלפני הפעלתה) צפויה להיות מזערית, בריכוז שלכל היותר יגיע ל 0.135 מיקרוגרם לקוב. ריכוז נמוך משמעותית מערך הסביבה והיעד היממתי לבנזן הקבוע בתקנות אוויר נקי שעומד על 3.9 מיקרוגרם לקוב. כלומר הרבה פחות מהתקן”.

בתוך כך, בארגון “שומרי הבית” ממשיכים לתהות היום בנוגע להליך הנישוב שהתרחש אמש ודוחים את הביקורת כי יצרו פאניקה מיותרת. תושבים באיזור תהו היום בשאלה האם באמת שוחררו אתמול חומרים מסוכנים לאוויר בהתאם לצפי או שמא הנישוב הסתיים מוקדם מהצפוי ללא שחרור חומרים כלל – בכוונת מכוון. תושבים שהתכתבו בנושא ביממה האחרונה, העבירו מספר שקפים בקבוצות וואטסאפ והשוו בין תחנות זכרון יעקב, נחשולים, מעיין צבי וקיסריה – ופנו בעניין לעמותת שומרי הבית שלא מצאה דבר במצלמות התרמיות שבודקות פליטות חומרים מהאסדה. 

למערכת מגדלור ניוז נודע כי “אתמול בשעה 19:17 נובל אנרגי שלחו בווטסטפ עדכון על סיום מוצלח של הנישוב, והמוזר הוא שאחר כך פתאום עלו ערכי הבנזן והאוזון. אנשים החלו לשלוח שקפים ופחדו שיש נישוב נוסף בלי שיודעים עליו. עמותת שומרי הבית החלו לפעול ולבדוק עם מצלמה טרמית ולא ראו דבר מארובת האסדה. זו תעלומה עד עתה. ערכי הבנזן נעו בין 0.8-0.9-1.1-1.2 מיקרוגרם לקוב, היו כך כמה שעות. עד עתה אין תשובות מגורמים מוסמכים מה גרם לכך”.

בשעה 19:00 (רביעי) עלה עדכון בעמוד ארגון “שומרי הבית” בפייסבוק ובו הועלה חשש כי כעת מתבצע “נישוב” מהאסדה. “האם כעת מתקיים הנישוב שהובטח לנו אתמול? שתפו! היום החל מהשעה 12 בצהריים בערך, התחיל להיפלט חנקן מהאסדה, תהליך שנמשך כחמש שעות. סביב השעה חמש בערב החלו להיפלט פחמימנים, תהליך שנמשך גם כעת, מעל שעתיים.

“קצבי הפליטה והכמויות שנפלטו, כנצפה מהחוף, הינם גבוהים וגדולים משמעותית ממה שנפלט אתמול… פרופיל הפליטות תואם באופן פלאי למה שתוכנן בנישוב… אנחנו עוקבים מקרוב. לא נצפית כרגע חריגה בתחנות הניטור, כנראה בזכות הרוח בעלת הרכיב המזרחי, שמשחקת לטובתנו. היום כתב לנו מומחה לניטור זיהום אוויר שהוא סבור שמה שהתרחש אתמול, לא היה הנישוב ושלדעתו נובל אנרגי ארגנו לנו “כיפה אדומה”. יתכן והוא צדק…

“ומה היה אתמול? נובל אנרג’י הודיעו כשפרסמו את תכנית ההרצה שביום הנישוב צפויים להיפלט עד 1500 טון מתאן, 24 טון חומרים אורגניים נדיפים ו-76 ק”ג בנזן. אלה כמויות עצומות בכל קנה מידה. לכך נערכנו ולכן גם התרענו על הסכנה. בפועל, פליטת המזהמים החלה רק בשעה 15:00, נמשכה רק כ 20 דקות, ונפלטו במהלכה כמויות קטנות בהרבה שנסחפו בעיקר לכיוון הים בזכות הרוחות הדרומיות”. 

האם כעת מתקיים הנישוב שהובטח לנו אתמול? שתפו!היום החל מהשעה 12 בצהריים בערך, התחיל להיפלט חנקן מהאסדה, תהליך שנמשך כחמש שעות.סביב השעה חמש בערב החלו להיפלט פחמימנים (קונדנסטים), תהליך שנמשך גם כעת, מעל שעתיים.במקביל בסביבות 17:30 התקבל אצלינו דיווח על על צריבות בעיניים.קצבי הפליטה והכמויות שנפלטו, כנצפה מהחוף, הינם גבוהים וגדולים משמעותית ממה שנפלט אתמול…פרופיל הפליטות תואם באופן פלאי למה שתוכנן בנישוב…אנחנו ממשיכים לעקוב באמצעות מצלמת הגזים של חברת Opgal Optronic Industries Ltd.. לא נצפית כרגע חריגה בתחנות הניטור..ובכל זאת, ליתר בטחון: ממליצים לתושבי עוטף לוויתן לסגור חלונות ולהשתדל להמנע מלהיות באזורים פתוחים.ומה היה אתמול?נובל אנרג'י הודיעו כשפרסמו את תכנית ההרצה שביום הנישוב צפויים להיפלט עד 1500 טון מתאן, 24 טון חומרים אורגניים נדיפים ו-76 ק"ג בנזן.אלה כמויות עצומות בכל קנה מידה. לכך נערכנו ולכן גם התרענו על הסכנה.בפועל, פליטת המזהמים החלה רק בשעה 15:00, נמשכה רק כ 20 דקות, ונפלטו במהלכה כמויות קטנות בהרבה שנסחפו בעיקר לכיוון הים בזכות הרוחות הדרומיות.ומה צפוי בשבוע הבא?הערב התקבל עדכון מנובל אנרג'י כי הנישוב השני יתרחש ביום שני 6/1 החל מ 7:00 בבוקר.נמשיך לעקוב ולעדכן.

Publiée par ‎שומרי הבית‎ sur Mercredi 1 janvier 2020

מגדלור ניוז פנה אחר הצהריים לחברת נובל אנרג’י ולמשרד להגנת הסביבה. טרם נמסרה תגובה באשר לטענות “שומרי הבית”, ובמידה ותתקבל תגובתן, נפרסמן. 

 


Ι נישוב לוויתן: במשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים מסכמים ומרוצים: “לא היו חריגות”

שלישי, 31.12 || עדכון 18:12 >> מסכמים את יום “נישוב” אסדת לוויתן: במשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים שרון כרמל עדכנו הערב כי לאורך היום ובזמן “הנישוב”, לא היו כל חריגות מהתקן ונרשמו ערכים נורמטיביים כפי שאלו מוכרים לאיגוד ערים שרון כרמל, בכלל תחנות הניטור במרחב. “בוקר הנישוב החל סמוך לשעה 6:30, אז התכנסו ראשי רשויות, מנהל מחוז המשרד להגנת הסביבה, יו”ר האיגוד והצוות המקצועי של איגוד שרון כרמל בחדר מצב, כחלק מהערכות כלל הגופים לנישוב אסדת לוויתן”, אמרו במשרד והוסיפו: “בהמשך הבוקר נרשמה בעיה נקודתית בכניסה לאפליקציית “אוויר בסביבה” ובאתר האיגוד, שמקורם ככל הנראה מעומס משתמשים, אך אלו טופלו תוך דקות אחדות, והניטור הוצג בצורה שקופה ורציפה”.


שלישי, 31.12 || עדכון 16:12 >> לפני שעה קלה החל שלב יציאת הפחמימנים לאוויר כחלק מפעולת הנישוב המתרחשת באסדת לוויתן. ההערכה היא כי המזהמים יגיעו אל יישובי החוף בחוף הכרמל בשעות הערב. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי “בשעה זו נרשמים ריכוזים הדומים לריכוזים אשר נמדדו בממוצע בשבועות האחרונים. המשרד עוקב אחר קצב פליטת הפחמימנים על האסדה ואחר הריכוזים הנמדדים בתחנות הניטור אשר על החוף. בהתאם לכך, ריכוזי הבנזן אשר נמדדו בתחנות הניטור היו נעו בין 0.22 – 1.28 מק”ג/מ”ק. נכון לשעה 15:00 הריכוזים בטווח הערכים אשר נמדד במהלך התקופה 1 נובמבר – 22 דצמבר שהיא תקופת הייחוס להרצה (תקופה עם תנאים מטאורולוגים דומים).

“המשרד ימשיך לפרסם לאורך שעות היום את ריכוזי הבנזן הנמדדים בתחנות הניטור המוצבות לאורך רצועת החוף אשר מול האסדה. נדגיש, כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור לאורך כל שעות היום, וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה תהיה מזערית. אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב”.


שלישי, 31.12 || עדכון 13:07 >> שר האנרגיה ד”ר יובל שטייניץ והשר להגנת הסביבה זאב אלקין הגיעו בשעה האחרונה (שלישי) לחדר המצב של איגוד ערים שרון כרמל כדי לעקוב מקרוב אחר פעולת הנישוב וניטור האוויר.
השר אלקין חזר והדגיש כי “אין כל סכנה לציבור. אנחנו יודעים להתמודד במצבי קיצון ואמרנו ואנחנו שבים ואומרים כי במידה ותהיה איזושהי סכנה בריאותית מיידית אנחנו נעצור את העבודות, גם במהלכן”.

השר שטייניץ אמר כי “לא מדובר באירוע חדשני של הפעלת אסדת גז. אסדות כאלה פועלות בכל העולם ויש לנו מידע גדול, רחב ומקיף. בהולנד, בהאג, ישנה אסדת גז 12 ק”מ מבתי תושבים. לא מהחוף. מהבתים. שאלתי את מקבילי בהולנד האם היתה אי פעם בעיה בנושא, והוא אמר שלא. מעולם לא היתה בעיה ומעולם לא היתה סכנה בריאותית לתושבים”.
שטייניץ החמיא לראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי, המשמש כיו”ר איגוד ערים שרון כרמל ואמר כי מדובר באיגוד מקצועי, מהטובים בתחום איכות והגנת הסביבה בישראל.


שלישי, 31.12 || עדכון 11:20 >> מאות תושבי איזור חוף הכרמל, זכרון יעקב והסביבה, התפנו היום מבתיהם בעקבות הנישוב של אסדת לוויתן. הם נסעו בהמוניהם לת”א שם הם עורכים הפגנה גדולה נגד הנישוב ופעילות האסדה וכן מלינים בנושא הניטור והמעקב אחר החומרים הנפלטים לאוויר. בזכרון יעקב תועדו הבוקר כיתות ריקות כאות מחאה לאחר שההורים לא שלחו חלק מהתלמידים לבתי הספר. בבתי ספר שכן התקיימו לימודים – התבטלו חלק מהשיעורים.

בשעה 10:00 עדכן המשרד להגנת הסביבה כי “ריכוזי הבנזן אשר נמדדים בתחנות הניטור בשעה זו דומים לריכוזי הרקע בשבועות האחרונים. הבוקר בשעה 07:30 החל תהליך הנישוב והוצאת הגזים מאסדת לווייתן, ובשלב זה תערובת הגזים הנפלטת כוללת בעיקר חנקן. מאוחר יותר – לפי נתוני צוות המשרד שעל האסדה, החל מהשעה 12:00 בקירוב, יתחילו להיפלט גם תרכובות אורגניות שאינן מתאן (NMVOC) ובכללן בנזן. במהלך כל שעות היום ניתן לעקוב אחר נתוני הניטור בתחנות המוצבות לאורך רצועת החוף מול אסדת לווייתן. בשעות הבוקר נשבה רוח דרומית דרום מזרחית לאורך החוף אשר הסיעה את המזהמים מהאסדה צפונה וצפון-מערבית מעל הים במקביל לקו החוף. בהתאם לכך ריכוזי הבנזן אשר נמדדו בתחנות הניטור היו נמוכים ונעו בין 0.32 ל-1.21 מק”ג/מ”ק. בשעות אלו לא נשבה רוח מהאסדה אל החוף, ולפיכך ריכוזים אלו אינם קשורים לתהליך הנישוב באסדה”.

הפגנה נגד פעילות אסדת לווייתן היום בת”א. צילום: שומרי הבית

שלישי, 31.12 || עדכון 9:23 >> הבוקר סמוך לשעה 6:30 התכנסו ראשי רשויות, מנהל מחוז המשרד להגנת הסביבה, יו”ר האיגוד והצוות המקצועי של איגוד שרון כרמל בחדר מצב, כחלק מהערכות כלל הגופים לנישוב אסדת לוויתן. צוותי האיגוד עוקבים כל העת אחר ניטור האוויר. בתווך נודע כי מאות תושבים התפנו מבתיהם ונסעו לצפון ולדרום על מנת לא להיות באיזור חוף הכרמל בעת הנישוב.

מנהל מחוז חיפה שלמה כץ סקר את הפעילות, תדרך את צוותי השטח של משרד הגנ”ס ודיווח על: – פתיחת בארות 7 ו 3 בשעה 02:30, – בשעה 07:30 לערך תחל דחיקת חנקן, – החל משעה 12:00 לערך יחל נישוב הגז הטבעי.

ניטור רציף: איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון – כרמל והמשרד להגנת הסביבה מבצעים ניטור רציף מתחנות הפזורות במרחב: מעין צבי, נחשולים, קיסריה, זכרון יעקב וחוף נוה ים. ניתן לצפות בנתוני ניטור האויר באתר המשרד להגנת הסביבה. ניתן לצפות בתחנות ניטור האוויר של איגוד ערים שרון כרמל והמשרד להגנת הסביבה בקישור . נכון לשעות הבוקר נרשמת בעיית כניסה לאפליקציית “אוויר בסביבה” שמקורה בעומס משתמשים. בהמשך היא חזרה לפעול.

האסדה, כפי שתועדה לאחרונה על ידי תושבת אור עקיבא

“צוות איגוד ערים עוקב אחר נתוני הניטור מהתחנות בשטח, לא נמצאו חריגות מהתקנים. חשוב להבהיר כי על פי הודעות משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה– לא נשקפת סכנה לציבור בעת ביצוע הנישוב. בכל דבר ועניין מוקד המועצה זמין עבורכם בטל’: 04-8136500. בדבר שאלות ניתן לפנות למוקד סביבה. 6911*.

עדכון ראשון: 9:23

Ι לקראת הנישוב מחר: ועדי הורים של 7 בתי ספר בזכרון יעקב והאזור הודיעו כי ישביתו הלימודים

שני, 30.12 || ההכנות לקראת הנישוב הנדחה של אסדת לוויתן מחר (שלישי) נמשכות וגם במערכת החינוך צפויים שיבושים בלימודים: ברוב הגדול של בתי הספר היסודיים והתיכונים בזכרון יעקב ובסביבתה הוחלט על ידי ההורים ומועצות התלמידים להשבית את הלימודים. “ההורים חוששים לשלוח את ילדיהם לבית הספר כאשר נפלטים כל כך הרבה חומרים רעילים כל כך קרוב ליישובים”, נמסר מוועדי ההורים המרכזיים במושבה. בתי הספר שהחליטו עד כה על השבתה: בית ספר החורש, בית ספר החיטה, בית ספר הדמוקרטי קשת, בית ספר יעב”ץ, בית ספר ניל”י, תיכון המושבה ובית הספר המשותף חוף הכרמל.


Ι יש מועד לנישוב החדש: האם התושבים יתפנו שוב מהבתים?

שבת, 28.12 || אחרי שבוטל ברגע האחרון, שעות ספורות לפני תחילת הפעלת אסדת לוויתן, הופץ בסוף השבוע המועד החדש של נישוב האסדה. אם לא יהיו שוב תקלות, הוא צפוי להתקיים ביום שלישי הקרוב ה-31.12. בהתאם לכך יקים איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל חדר בקרה בראשות יו”ר האיגוד יעקב אדרי, ראשי הרשויות החברות באיגוד ומנכ”ל האיגוד ניר סהר. בחדר הבקרה ישהו גם צוות מהמשרד להגנת הסביבה. בחדר הבקרה ישודרו און ליין תוצאות ניטור האוויר מתחנות הניטור החופיות של אסדת לוויתן שהקים ומפעיל האיגוד לצורך כך.


Ι מנכ”ל איגוד ערים שרון-כרמל הגיש תלונה במשטרה בעקבות חבלות בתחנת ניטור נחשולים

חמישי, 26.12, 20:50 || מנכ”ל איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון-כרמל, ניר סהר, הגיש היום תלונה במשטרה בגין מה שהוגדר כ”חבלה בתחנת הניטור בנחשולים”. חברת מועצת העיר חדרה חדוה יחזקאלי עדכנה בנושא. כידוע, במסגרת הקמת אסדת לוויתן הקים האיגוד מעבר ל-20 תחנות הניטור שברשותו עוד שלוש תחנות ניטור בנחשולים, בקיסריה ומעין צבי. תחנות הניטור בודקות את איכות האוויר באיזור כל השנה – ולקראת הפעלת אסדת לוויתן תוגבר המערך שלהן על מנת לבדוק טוב יותר את איכות האוויר בסביבה בזמן הנישוב וכן באופן כללי.

יחזקאלי, נציגת חדרה באיגוד ערים – כתבה היום: “מזה כמה שבועות אנו עדים לתקלות חוזרות ונשנות בתחנת הניטור בנחשולים, כמו הפסקות חשמל, גנרטור שלא נכנס לעבודה למרות תקינותו המוחלטת…לאור האמור לעיל הפסיק האיגוד את פעילות תחנת הניטור בנחשולים והגיש תלונה במשטרה בגין חבלה בתחנה”.


Ι דחיית הנישוב: כל צד מתבצר בעמדתו וטוען לניצחון

שלישי, 23.12, 08:30 || מספר שעות לאחר הודעת המשרד להגנת הסביבה כי “נובל אנרג’י” לא עמדה בכל התנאים והדרישות המחמירים של המשרד בטרם פעולת הנישוב, קמים הבוקר תושבי חוף הכרמל ואזור חדרה ליום חדש – כשברקע הידיעה כי באחד הימים הקרובים הנישוב אכן ייצא אל הפועל. הבוקר, ממשיכות להישמע עמדות הארגונים הפעילים סביב נושא האסדה, כשכל צד שומר על עמדותיו ומבקש לזכות מחדש באמון הציבור. מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, חזר הבוקר בגלי צה”ל על עמדת המשרד לפיה “אין חשש שפעולת הנישוב תוביל לסכנה בריאותית לתושבי חוף הכרמל”. הוא ציין כי ביום ממוצע בתל אביב, רמת הבנזן (החומר המסוכן והמסרטן שנמצא במוקד מחאת עוטף לווייתן), גבוהה יותר מהכמות הצפויה במהלך הנישוב בחוף הכרמל. לשאלה האם מסוכן לשהות בתל אביב יותר מאשר בחוף הכרמל ביום נישוב, השיב סמט: “כן”.

יהודית מנסן רמון, תושבת פרדס חנה שעזבה את ביתה אתמול בגלל החשש מאסדת הגז, אמרה לגלי צה”ל כי “יש לנו תחושת חוסר אמון מאוד קשה – הרשות שצריכה לשמור על האזרחים מתייצבת לצד גורם מזהם. טובי המומחים בארץ מהאוני’ העברית ומהטכניון עומדים מאחורינו”. יו”ר איגוד ערים שרון כרמל וראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי מציין כי “ההחלטה על הדחייה מעידה בראש ובראשונה על ראיית טובת הציבור . איגוד ערים שרון כרמל יוסיף לפעול עם כל הרשויות על מנת להמשיך ולספק מידע אמין ושקוף מתחנות ניטור האוויר החופיות של אסדת לוויתן תוך שמירה קפדנית ובלתי מתפשרת על איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים”.

בארגון “שומרי הבית” אומרים כי הדחיה פוגעת תדמיתית וכלכלית בנובל אנרג’י. “הטרלול נמשך”, נמסר מ”שומרי הבית” הלילה. “המשרד להגנת הסביבה מודיע הלילה, בשניה האחרונה, שחברת נובל אנרג’י לא עמדה בתנאים שהוצבו לה ולכן הנישוב יידחה. לא ברור מדוע בחר המשרד בעיתוי כזה, לאחר שמשפחות רבות כבר התפנו מהאזור. זלזול מזעזע באזרחים- כבר אמרנו? ההפגנה המתוכננת תידחה. זוכרים שהנישוב תוכנן במקור ל 10/12? מאז עברו שבועיים. כל יום כזה הוא נזק אדיר לנובל אנרג’י: תדמתית וכלכלית. שומרים, זה בזכותנו!! הארנו באור גדול את מחדלי החברה, את שקריה. אנחנו נמשיך לעמוד על המשמר. המחאה תקרה ביום שבו יקבע הנישוב והיא רק תגדל ותתעצם! שנו בשקט. נשמו לרווחה. באנו חושך לגרש”.


Ι המשרד להגנת הסביבה הודיע שעות לפני התחלתו: נישוב אסדת לוויתן יידחה ולא יתקיים בשלישי

שני, 23.12, 22:03 || חברת נובל אנרג’י לא עמדה בתנאים עד לשעה זו ולכן הנישוב יידחה: המשרד להגנת הסביבה לא מאפשר לחברה לבצע מחר (ג’) את פעולת הנישוב באסדת לוויתן בשל אי-עמידה בכל הדרישות והתנאים המחמירים שהציב לה; המשרד הורה לחברה לתת לציבור התראה של יומיים מראש על המועד החדש.

חברת נובל אנרג’י לא עמדה בכל התנאים המחמירים שהציב לה המשרד להגנת הסביבה לקראת פעולת הנישוב שתוכננה להתקיים מחר (ג’) באסדת לוויתן, ומשום כך, פעולת הנישוב תידחה למועד אחר. על חברת נובל להשלים את הדברים החסרים עד למועד הנישוב הבא, ולקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה כי היא עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב.

היממה האחרונה הייתה מלווה בהרבה כעס מצד התושבים באיזור שבין חדרה לחוף הכרמל כשמאות משפחות, על פי ההערכות, עזבו את בתיהם לקראת הנישוב שהיה מתוכנן למחר.

מהמשרד נמסר כי “המשרד מודע לאי-הנוחות הנגרמת כתוצאה ממצב זה לתושבי האזור, ואולם עומד על כך שכל התנאים שהציב על מנת לפקח בצורה מלאה על פעילות ההרצה ימולאו למען הציבור והסביבה. המשרד דרש מחברת נובל אנרג’י לפרסם הודעה באתר האינטרנט שלה על המועד החדש – בהתאם להתחייבות לעדכן את הציבור שני ימי עסקים מראש. זאת, בתנאי שתעמוד בכל התנאים שהמשרד הציב.

“המשרד לא אישר עדיין את תוכנית הדיגום והניטור באסדה במהלך הנישוב, מכיוון שלא נחה דעתו עד לשעה זו מדוחות הכיול ובקרת האיכות שהוגשו, הנוגעים למכשירי האנליזה על האסדה לבדיקת הרכב הגז המנושב. אסדת לוויתן נמצאת כעת בתקופת הרצה. כמקובל במתקנים חדשים, כל המערכות לרבות מתקני הטיפול בפליטות – נכנסות לפעילות באופן הדרגתי.

“המשרד להגנת הסביבה בדק את תכניות החברה עבור תקופת ההרצה והנישוב, ובנוסף, ביצע מודל פיזור מזהמים במצבים סינופטיים שונים. הממצאים הראו כי לא צפויה חריגה מערך הסביבה לבנזן בקו החוף, במועדי הנישובים המהותיים. תרחישי הפיזור המחמירים ביותר הצביעו כי פליטות הבנזן מהאסדה לא צפויות להביא לעלייה משמעותית בריכוזי הבנזן באזור החוף. מהבדיקות שבוצעו, ניתן לקבוע כי לא צפוי סיכון לתושבי יישובי החוף בכל שלבי ההרצה, כולל בזמן הנישובים. ביום הנישוב, צוותי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה יהיו נוכחים על האסדה ובחוף, כולל בתחנות הניטור ובמרכז הבקרה של נובל.

“המשרד להגנת הסביבה מחדד, כי אין כל הנחיות מיוחדות באשר להפסקת פעילות או שינוי בהתנהלות היום-יומית של תושבי האזור, גם לא בעת הנישוב באסדה. המשרד מדגיש, כי אין בסיס לאמירות חסרות האחריות הקוראות לתושבים להתפנות בתקופת הרצת האסדה והנישוב. ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק”.


Ι המשרד להגנת הסביבה: הנישוב יחל ביום שלישי; שומרי הבית: “נתוני זיהום מהלילה נמחקו”

ראשון, 22.12 || המשרד להגנת הסביבה הודיע בסוף השבוע לחברת נובל אנרג’י, המפעילה את אסדת לוויתן, כי בהתאם לאישור תכנית ההרצה, המשרד מצא כי ביצוע הנישוב ביום ב’ הקרוב אינו עומד בתנאי המשרד להגנת הסביבה, שכן החברה לא פרסמה את מועד הנישוב לציבור כפי שנדרשה. לפיכך, על חברת נובל אנרג׳י לפרסם הודעה לציבור על ביצוע הנישוב לכל המוקדם ביום שלישי. עוד הודיע המשרד לחברה, כי עליה להיערך לעמידה בכל התנאים טרם פעולת הנישוב. אסדת לוויתן נמצאת כעת בתקופת הרצה. כמקובל במתקנים חדשים, כל המערכות לרבות מתקני הטיפול בפליטות – נכנסות לפעילות באופן הדרגתי.

בחברת “נובל אנרג’י” אכן פורסמה הודעה באתר האינטרנט של החברה כי הנישוב יתרחש ביום שלישי. בתוך כך, בארגון “שומרי הבית” טוענים כי אתמול (מוצאי שבת) בסביבות השעה 22:25 בוצעה פליטת חומרים מהאסדה שנקלטה באמצעות מצלמה תרמית של הארגון. “ושוב…פליטות לפני הנישוב. אמש, הצוות המסור שמתפעל את המצלמה התרמית של שומרי הבית שוב תפס את נובל אנרג’י “על חם””, נמסר מהארגון. “בין השעות 22:00 ל 22:45 נצפתה פליטה מאסיבית מהאסדה. בסרטון ניתן לראות את הפליטות במצלמה הטרמית שלנו. בדקנו את תחנת הניטור בזכרון ושוב, בדיוק באותן שעות נמחקו נתונים.

“על פי מסמך ההנחיות של משרד הגנת הסביבה, נובל אנרג’י מחוייבים לעדכן את המשרד על כל פליטה משמעותית. גם בתקופת ההרצה. מברור שלנו, המשרד לא עודכן. אנחנו ממשיכים לעמוד על המשמר ולחשוף את מחדליה של נובל אנרג’י, ואוזלת היד של משרד הגנ”ס. לא ינום ולא ישן שומר הבית”. 

בארגון נערכים לקראת סידורי ההסעה להתפנות תושבים ביום שלישי הקרוב מאזור חוף הכרמל, זכרון יעקב עד קו נתניה, לכיוון תל אביב, שם תתקיים מחאה גדולה כנגד הרצת האסדה והחומרים המסוכנים שלטענתם ייפלטו לאוויר. כמו כן, בארגון החלו במימון המונים על מנת לרכוש עמדת ניטור עצמאית משלו, כיוון שלטענתם עמדות הניטור של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים שרון כרמל לא מספקות נתונים מלאים. “כדי שבפעמים הבאות יהיו לנו נתוני ניטור לא מחוקים, ונוכל להבין מה קרה כשהיתה פליטה אנחנו נערכים לרכישת תחנת ניטור עצמאית”, נמסר מהארגון.

לטענת המשרד להגנת הסביבה, המשרד בדק תכניות החברה עבור תקופת ההרצה והנישוב, ובנוסף, ביצע מודל פיזור מזהמים במצבים סינופטיים שונים. הממצאים הראו כי לא צפויה חריגה מערך הסביבה לבנזן בקו החוף, ובפרט במועדי הנישובים המהותיים. תרחישי הפיזור המחמירים ביותר הצביעו כי פליטות הבנזן מהאסדה לא צפויות להביא לעלייה משמעותית בריכוזי הבנזן באזור החוף. מהבדיקות שבוצעו, ניתן לקבוע כי לא צפוי סיכון לתושבי יישובי החוף בכל שלבי ההרצה, כולל בזמן הנישובים. ביום הנישוב, צוותי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה יהיו נוכחים על האסדה ובחוף, כולל בתחנות הניטור ובמרכז הבקרה של נובל.

המשרד להגנת הסביבה מחדד, כי אין כל הנחיות מיוחדות באשר להפסקת פעילות או שינוי בהתנהלות היום-יומית של תושבי האזור, גם לא בעת הנישוב באסדה. המשרד מדגיש, כי אין בסיס לאמירות חסרות האחריות הקוראות לתושבים להתפנות בתקופת הרצת האסדה והנישוב. ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק. “אנו ממליצים לציבור להוריד את האפליקציה: “אוויר בסביבה” ולהתעדכן בזמן אמת בתוצאות תחנות הניטור, המשקפות את מצב איכות האוויר באזורו”, נמסר עוד.

מלוויתן הפרויקט הלאומי נמסר הבוקר כי “אנו מצויים בשלב ה- Gas buy back, וטרם החלה הפקה מבארות לוויתן. בשלב זה, כפי שמוצג בתכנית ההרצה המאושרת, יתכנו אירועי פליטה נקודתיים בכמויות מזעריות וזניחות. אמש בוצעה פעילויות הרצה באסדה, כחלק מהפעילויות שבתוכנית, שבעקבותיהן אירעה פליטה הכוללת בעיקר חנקן שמשמש בשלב בדיקות ההרצה ומעט גז טבעי בכמויות זניחות כאמור, כל זאת בהתאם לתכנית ההרצה שאושרה. נדגיש כי הגז הטבעי בו נעשה שימוש באסדה בשלב זה הינו גז מנתג”ז, בדומה למפעלי תעשייה רבים ברחבי הארץ”.

צפו במצלמה התרמית שקלטה הלילה פליטות מאסדת הגז (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של “שומרי הבית”) >>

המצלמה הטרמית של "שומרי הבית" אמש

ושוב…פליטות לפני הנישוב.אמש, הצוות המסור שמתפעל את המצלמה התרמית של שומרי הבית שוב תפס את נובל אנרג'י "על חם".בין השעות 22:00 ל 22:45 נצפתה פליטה מאסיבית מהאסדה. בסרטון ניתן לראות את הפליטות במצלמה הטרמית שלנו. בדקנו את תחנת הניטור בזכרון ושוב, בדיוק באותן שעות נמחקו נתונים.על פי מסמך ההנחיות של משרד הגנת הסביבה, נובל אנרג'י מחוייבים לעדכן את המשרד על כל פליטה משמעותית. גם בתקופת ההרצה.מברור שלנו, המשרד לא עודכן.אנחנו ממשיכים לעמוד על המשמר ולחשוף את מחדליה של נובל אנרג'י, ואוזלת היד של משרד הגנ"ס.לא ינום ולא ישן שומר הבית.** כדי שבפעמים הבאות יהיו לנו נתוני ניטור לא מחוקים, ונוכל להבין מה קרה כשהיתה פליטה אנחנו נערכים לרכישת תחנת ניטור עצמאית.אנא סייעו לנו ותמכו ברוחב לבhttps://homelandguards.org/financial-support/#עוצריםאתאסוןהגז

Publiée par ‎שומרי הבית‎ sur Samedi 21 décembre 2019


Ι במשרד האנרגיה: נישוב האסדה יחל ביום שני 23.12.19 בשעה 07:00

חמישי, 19.12 || משרד האנרגיה נתן היום את האישור הסופי להפעלת אסדת לוויתן והזרמת הגז הטבעי. בארות הגז הטבעי ייפתחו ביום שני בשעה 02:00 בבוקר והגז הטבעי יגיע למערכת ההולכה של נתג”ז באותו היום בשעה 15:00 בצהריים ומשם לכל הצרכנים. מרגע פתיחת הבארות בשעה 02:00 בבוקר תחל זרימת גז בצנרת הימית. כ-5 שעות לאחר מכן צפוי להיפלט לאוויר חנקן ובהדרגה חנקן מעורב בגז טבעי, וזאת למשך מספר מצומצם של שעות ובהיקף מוגבל ומפוקח (נישוב). משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה מדגישים, כי בתקופת הרצת האסדה, לרבות הנישוב, ריכוזי הפליטות ינוטרו באופן רציף. “על פי הערכות המומחים ובהתבסס על המודלים המקובלים בעולם, שינוי באיכות האוויר, ככל שיהיה, צפוי להיות קטן ולא לחרוג מערכי הסביבה וערכי היעד הקיימים באזורים אחרים בארץ”, נמסר ממשרד האנרגיה. ביום הזרמת הגז הטבעי יהיו צוותים מקצועיים של המשרדים על האסדה ובחוף, כולל בתחנות הניטור.

מאגר לוויתן שהתגלה בשנת 2009, מכיל כ-500 BCM וממוקם 110 ק”מ מהחוף בעומק של כ-1650 מטר בעומק המים הכלכליים של ישראל. צנרת ההפקה של מאגר לוויתן מתפרסת על פני מאות קילומטרים ותחילת ההפקה תתבצע מ-4 קידוחי הפקה. “חיבור לוויתן למשק מעניק למשק האנרגיה הישראלי את היתירות הנחוצה במקורות אספקת הגז הטבעי, יוביל להפסקת השימוש בפחם, מאפשר ייצוא גז טבעי למדינות שכנות ומשפר את קידום התחרות במשק”, נמסר עוד מהמשרד.

בארגון “שומרי הבית” נמשכות ההכנות למחאה גדולה בקרית הממשלה בתל אביב ובהמשך היום יוצא הארגון הודעה מסודרת באשר למחאה ולסידורי ההסעות למקום.


Ι יום שחור למחאה: נדחו כל העתירות נגד הפעלת האסדה, שתחל לפעול ולפלוט חומרים

חמישי, 19.12|| שתי עתירות ארגון “שומרי הבית” בנושא הרכב הקונדנסט (גז טבעי מעובה) נדחו בשעה האחרונה. המשרד להגנת הסביבה מסר לפני זמן קצר כי כבוד השופט רם וינוגרד מבית המשפט המחוזי בירושלים (בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים) דחה לפני שעה קלה את עתירת עמותת שומרי הבית נגד המשרד להגנת הסביבה ואחרים בנושא הרכב הקונדנסט. השופט ציין כי העתירה הוגשה “ללא תשתית מספקת, והתבררה עד מהרה כמיותרת”. עוד הוסיף: העתירה “מושתתת על תשתית עובדתית רעועה ביותר, כמו גם על הסתירה הפנימית הגלומה בה”. השופט קבע, כי שומרי הבית יישאו בהוצאות בסכום כולל של 60 אלף שקל לשתי קבוצות המשיבים, ובהם המדינה.

מוקדם יותר היום, בית המשפט המחוזי בירושלים ביטל הבוקר את הצו הארעי שניתן שלשום כנגד הפעלת אסדת הגז לווייתן – והורה כי האסדה יכולה לשוב ולפעול. בכך, נסללה הדרך לקיום נישובי האסדה המתוכננים ביממה או בימים הקרובים. השופט אלי אברבנל עצר ביום שלישי את הפעלת האסדה בהמשך לעתירת 6 המועצות הסמוכות לאסדה ועמותת “צלול”. בהחלטה החדשה שניתנה בשעות האחרונות, כתב אברבנל כי העותרים לא הצליחו להוכיח את טענותיהם וכי החשש שהעלו אינו גובר בנסיבות העניין על הפגיעה המשמעותית שעלולה להגרם לקידום פרויקט ״לוויתן״ כתוצאה מעצירתן. לדבריו, “אשר למאזן הנוחות, מובן כי אין לבטל את משקלו של אינטרס השמירה על בריאות הציבור שבגינו הוגשה הבקשה”. השופט שוכנע בדיון כי היתר הפליטה לאסדת לווייתן ואישור תוכנית ההרצה נעשו על יסוד של מומחיות מקצועית ושיקול דעת מקצועי. לאור זאת, ביטל את הצו הארעי ודחה את הבקשה לצו ביניים. כעת, שוקלים בארגון “שומרי הבית”, ברשויות המקומיות שהגישו את הבקשה ותושבים מודאגים את המשך צעדיהם בנושא.


Ι אחרי שנקבע לראשון: הדיון בצו הארעי להרצת אסדת לוויתן הוקדם להיום

רביעי, 18.12|| בהמשך לעדכון אתמול על הצו הארעי שקבע בית המשפט. במהלך הלילה הגישה המדינה בקשה לבית המשפט המחוזי בירושלים לקיים דיון דחוף בצו המניעה – הדיון שנקבע ליום ראשון הוקדם ויתקיים היום (ד’) בשעה 15:00 . אנו ממשיכים ונאבקים בכל הכוח ובכל החזיתות. המועצה תעמיד שני אוטובוסים לטובת תושבים המבקשים להגיע לדיון. לקול הציבור משקל חשוב במאבק ובדרישה הבסיסית לשמירה על בריאות האזרחים . האוטובוסים יצאו מרחבת המועצה בשעה 13:00. שעת חזרה בהתאם למועד סיום הדיון.

להרשמה לאוטובוסים שלחו הודעה בוואטסאפ http://bit.ly/2YX8Xyg


Ι המועצה המקומית זכרון יעקב עדכנה: “צו ארעי ניתן לעצירת ההרצה עד לראשון הקרוב”

שלישי, 17.12 || המועצה המקומית זכרון יעקב הודיעה הערב (לקראת השעה 21:00) כי נדחתה ההרצה של האסדה נכון לשלב זה. מהמועצה נמסר כי “ניתן צו ארעי לבקשתנו לעצור את ההרצה. הדיון בעתירה נקבע ליום ראשון הקרוב”.


Ι משרד האנרגיה: “אין כל סכנה לציבור. מופצות שמועות בלתי מבוססות לגבי פינוי האוכלוסייה”

שלישי, 17.12 || מנכ”ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, כותב הבוקר ליו”ר איגוד ערים שרון כרמל וראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי כי הקריאה של ארגונים שונים להתפנותם של תושבים ופגיעה בבריאותם אינה מבוססת וגורמת חשש בניגוד לעובדות בשטח. “בימים הקרובים תחל הזרמת הגז מאסדת לוויתן אל מערכת ההולכה הארצית”, כתב אדירי. “תחילת פעילות האסדה מהווה בשורה למשק האנרגיה בישראל. חיבורה של האסדה לחוף מהווה צעד משמעותי באבטחת הרציפות התפקודית של משק האנרגיה. בזכות חיבורה של האסדה ניתן יהיה לסגור את היחידות הפחמיות 1-4 בתחנת הכוח בחדרה, ולהמשיך לפעול לסיום השימוש בפחם בתחנות הכוח בישראל, מהלכים אותם מוביל משרד האנרגיה בשנים האחרונות. לא למותר לציין כי בזכות מהלכים אלה נוכל כולנו לנשום אוויר נקי יותר.

יו”ר איגוד ערים שרון כרמל יעקב אדרי

עוד נכתב במכתב כי “תחילת פעילותה (להלן “פעילות ההרצה”) ופעילותה השוטפת של האסדה נעשית תחת פיקוח מחמיר ושוטף של כלל הרגולטורים הרלוונטיים והיא לא מהווה או תהווה כל סכנה לציבור הרחב או לתושבי האזור. נדגיש כי גם המשרד להגנת הסביבה וגם משרד הבריאות הבהירו מספר פעמים כי אין כל סבירות לפגיעה בבריאות הציבור או בסביבה כתוצאה מפעילות ההרצה של האסדה. למרות זאת, מופצות באזורכם שמועות עקשניות ובלתי מבוססות המבקשות לגרום לחשש בקרב האוכלוסייה וממליצות, ללא כל ביסוס עובדתי, ואף בניגוד לעובדות בשטח – על פינוי אוכלוסייה. נבקש לחזור ולהבהיר כי אין כל סכנה לציבור וכי המלצה חסרת אחריות זו, לגבי פינוי תושבים ופגיעה בבריאות, מנוגדת להמלצות משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. פעילות האסדה על תקופת ההרצה שלה מפוקחת על ידי כלל הרגולטוריים הרלוונטיים ובכלל זה משרד האנרגיה. משרד האנרגיה פועל ויפעל ללא פשרות לוודא כי הפעילות באסדה מבוצעת על פי התקנים והסטנדרטים הגבוהים ביותר שמבטיחים את שלום הציבור”.

בתכנית “סדר יום” בכאן ב’ הבוקר, עסקה קרן נויבך בנושא האסדה ודנה בזוויות השונות בעניין. “תושבים עוזבים את בתיהם, מתפנים מהבית, לא בגלל טילים או איום בטחוני אחר, לא בגלל שריפה שמאיימת על הישוב שבו הם גרים, אלא בגלל קידוח הגז הטבעי לוויתן שאמור בימים אלו להתחיל בתהליך הרצה, שמכונה בשפה המקצועית – “נישוב””, אמרה נויבך. “האם הבהלה של התושבים מוצדקת? המשרד להגנת הסביבה טוען שאין שום סיבה לבהלה ולפינוי, השר להגנת הסביבה זאב אלקין הוציא הודעה שבה הוא פונה לציבור וקובע ש”לא צריך להתפנות ולא צריך לפנות. אין בזה שום צורך בריאותי ואין שום צורך סביבתי”, מנכ”ל המשרד מתראיין ואומר שאין שום סכנה וראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות קבעה גם היא במכתב רשמי שאין חשש לבריאותם של התושבים. ולמרות כל זאת, התושבים לא מאמינים.

היא ציינה עוד: “וזה אולי הדבר המטריד ביותר בסיפור הזה. חוסר האמון של התושבים במה שהמדינה אומרת. המדינה אומרת שאין שום סכנה והתושבים פשוט לא מאמינים. אולי זה קשור לכך שהמדינה עומדת מזה שנים לצד המזהמים הגדולים במפרץ חיפה, בנגב ובכלל? אולי בגלל זה אבד האמון?”. נויבך שוחחה עם תושבת זיכרון יעקב, עם מומחה לזיהום אוויר ד”ר מיכאל גרבר ועם מנכ”ל משרד האנרגיה אודי אדירי.

Ι מחר: ציפייה להחלטה בעתירה לצו מניעה בבית המשפט המחוזי; נמשכות ההכנות להתפנות תושבים

שני, 16.12 || בארגון “שומרי הבית” נמשכות ההכנות לקראת המחאה והתפנות תושבים מיישובי החוף בין נתניה לחיפה, לקראת נישובי ההרצה של אסדת לוויתן. בשלב זה, לא ידוע האם הנישובים יתרחשו ביום רביעי או ביום חמישי, אך מה שבטוח הוא שהנישובים לא יערכו מחר. מה שכן צפויה מחר היא החלטה של בית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לצו מניעה זמני כנגד חברת נובל אנרג’י וביצוע נישובי ההרצה. כאמור, לפי הוראות המשרד להגנת הסביבה, על החברה להודיע לציבור 48 שעות לפני תחילת ביצוע הנישובים. מאתמול, הודיעו מספר ועדי הורים של בתי ספר באזור חוף הכרמל וזכרון יעקב כי ישביתו את לימודיהם ביום הנישוב. כך למשל, בית ספר “החורש” בזכרון יעקב יושבת, וכך גם בית הספר הדמוקרטי “קשת” במושבה.

חברת הכנסת לשעבר, יעל כהן פארן (התנועה הירוקה/המחנה הדמוקרטי) פרסמה היום בפוסט את הודעתו של חבר מליאת המועצה האזורית חוף הכרמל, צח בר תקוה, לפיה “הודעה על הנישוב תמסר לפי דרישתנו 48 שעות לפני”. לדבריו, “משרד האנרגיה יעביר עד מחר בבוקר הודעה לתושבים המסכמת את תהליך הנישוב וההנחיות לתושבים. תהליך הזרמת הגז בצנרת מבארות 1,2 יחל בשעה 2 בלילה וימשך עד השעה 8 בבוקר. שוב לא ידוע עדיין באיזה יום השבוע אך תהיה התרעה של 48 שעות. ההזרמה תימשך כ 6 שעות ובסיומה בשעה 8 בבוקר יחל תהליך הנישוב. בשש השעות הראשונות של הנישוב ייפלט חנקן ורק בשעתיים האחרונות ייפלט גז לאוויר כך שהאפשרות לזיהום בקו החוף היא לשעות הצהריים עם סיום הנישוב וסגירת הצנרת להולכת הגז הארצית. לצערי הרב ישנה לא מעט אינפורמציה לא נכונה ברשתות החברתיות אשר יוצרת בילבול והפחדה בציבור. זריעת הלחץ והפניקה בציבור איננה אחראית בעיני ויש להפסיקה”.

קיראו את הפוסט המלא של יעל כהן פארן ואת הודעתו של חבר המליאה צחי בר תקוה >

שלום לכולםביממה האחרונה רצה ברשת הודעה בעניין הזיהום מאסדת לויתן שיצאה כביכול בשמי, ובכן ההודעה לא יצאה ממני!! היה לי…

Publiée par ‎יעל כהן פארן Yael Cohen Paran‎ sur Lundi 16 décembre 2019


ראשון, 15.12 || נישובי ההרצה של אסדת הגז לווייתן צפויים להתרחש ביום רביעי או חמישי הקרובים: כך נמסר הערב (ראשון) ממטה ארגון “שומרי הבית”. זאת, בעקבות הכרעת בג”צ הצפויה מחר בעתירה שהגישו רשויות מקומיות נגד נישובי ההרצה, וההוראה לחברת נובל אנרג’י למסור הודעה 48 שעות לפני תחילת הנישובים. הערב, כאמור, לא התקבלה הודעה שכזו, ולכן, המסקנה המתבקשת היא כי הנישובים יידחו להמשך השבוע. בקרב תושבי האיזור וארגון “שומרי הבית” נשלמות ההכנות לקראת מחאה גדולה אותה הם מגדירים “מתפנים מעוטף לוויתן”. כזכור, על פי דו”ח רפואי שהציג ארגון “שומרי הבית” – הנאבק בהרחקת אסדות גז משטחי ישראל ומריכוזי אוכלוסיה – תושבי מישור החוף המתגוררים בין נתניה לחיפה צריכים לשקול התפנות מהאזור בתקופה הקרובה, ולכל הפחות לפנות אוכלוסייה רגישה, כגון חולים, ילדים וקשישים. במשרד להגנת הסביבה שבו והבהירו בסוף השבוע כי “לא צפויה חריגה מערך היעד לבנזן בקו החוף”.

בהודעה שהופצה במוצאי שבת ברשתות החברתיות נמסר כי המחאה תתמקד בקרית הממשלה בתל אביב ביום שלישי הקרוב. “”וַיֵּאָסְפוּ הָעָם, כְּאִישׁ אֶחָד” (עזרא ג’)”, נכתב בפתח ההודעה. “עדכון על יום הפינוי: היעד – קרית הממשלה! המומחים קבעו: יש לתת התראה מספקת לצורך היערכות לפינוי. אנחנו לא מסתכנים – ומתפנים!

• קראו גם: מלחיץ: מה עומד מאחורי ההודעה לתושבי איזור חדרה להתפנות מהבתים בקרוב?

“אבל: לא נפוץ לכל עבר ונהיה כעכברים נמלטים בארצנו שלנו. נתארגן ונצא כאיש אחד בשיירה ארוכה לתל אביב, למשרדי קרית הממשלה (מול עזריאלי) שם, עטויים במסכות אב”כ, נשאל את שרי ממשלת ישראל: לא אכפת לכם מהילדים? אסדת לוויתן הורגת! תושבי עוטף לוויתן, בשעת חירום זו עלינו להתגייס כולנו למחאה כדי שזעקתנו תשמע ברחבי הארץ.

“מתי? על פי דיווחי נובל אנרג’י האחרונים, הפליטות החריגות צפויות להתבצע ביום שלישי ה-17/12 ויתחילו ככל הנראה בשעות הבוקר. אנו עוקבים בחשדנות אחר הנעשה באסדה ונעדכן אם הפליטות יחלו במועד שונה”.

• קראו גם: השר להגנת הסביבה: האמירות לתושבים להתפנות בגלל אסדת הגז “חסרות אחריות”

בארגון מציינים כי המחאה בקרית הממשלה תארך כשעה, כאשר במהלך הנישובים, מספר מתנדבים של שומרי הבית יעקבו אחר ענן הזיהום הנפלט מהאסדה באמצעות מצלמות טרמיות ואמצעים נוספים. “ברגע שצוות המתנדבים יודיע שהפליטות החריגות הסתיימו והזיהום התפזר, נחזור, ככל הנראה בשעות אחר הצהריים. אנו מתארגנים על פעילויות למבוגרים וילדים במתחם שרונה לשעות השהייה”, מציינים בארגון.

בתוך כך, מחאות וערבי הסברה צפויים להתרחש גם השבוע לקראת נישובי ההרצה של האסדה. היום (ראשון, החל מהשעה 15:00) צפויה הפגנת מחאה של תושבי האיזור בצומת פוריידיס. שני ערבי הסברה יערכו מחר (שני, 16.12.19) במקביל, באותה השעה (20:00) במועדון האסם במעגן מיכאל ובית אורי בקיבוץ גן שמואל.

ראש מועצת בנימינה-גבעת עדה, איתי וייסברג (מימין), שלא הצטרפה לעתירה לבג”צ עם ראש מועצת פרדס חנה-כרכור הגר פרי יגור, שכן הצטרפה

בצהריים (ראשון) פרסם ראש מועצת בנימינה-גבעת עדה, איתי וייסברג, סרטון לתושבים ובו אמר כי “אני חייב להודות שלאור כל הנתונים שהגיעו לידינו ולאור ניתוחים שנעשו במספר משרדי ממשלה, ובאיגוד ערים שרון כרמל, אין לנו יסוד להניח שיש סיכון באירועי הנישוב לתושבי האיזור וודאי שלא לתושבי בנימינה גבעת עדה.

“חוות הדעת שאנחנו מחזיקים, ממשרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד הפנים והצטרף גם משרד החינוך – כולם לא חושבים שיש מקום לאירועים כמו התפנות של תושבים. לא צפויה סכנה מהותית לתושבי האיזור, לא בזמן הנישוב וגם לא לאחר מכן. באירוע הנישוב אנחנו פותחים חדר מצב, נציגי המשרד להגנת הסביבה יהיו על האסדה. במידה ויהיה אירוע מסכן – ייעצר הליך הנישוב”.

וייסברג הוסיף: “בנימינה-גבעת עדה לא הצטרפה לתהליך העתירה האחרון שהוגש על ידי מספר מועצות מקומיות מכיוון שלפי הניתוח שלנו אנחנו לא רואים סיכוי לתהליך הזה. האסדה תנוטר כל הזמן. אני מבין את התושבים שחוששים, יש לי אמפתיה מלאה, אני לא שופט אתכם. אני שב וחוזר: אין חשש. נכון להמשיך שגרת חיים רגילה”.

לפני כחודש, הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות של זכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג’סר א-זרקא, מגידו ועמותת “צלול” עתרו לביהמ”ש נגד המשרד להגנת הסביבה וחברת נובל אנרג’י בדרישה להפסיק את הרצת אסדת הגז לוויתן, בטענה להתנהלות רשלנית מצד המשרד, שהעדיף אינטרסים כלכליים על פני הציבור. בנובל אנרג’י דוחים את הטענות ומציינים כי “הפרויקט יביא לשיפור הסביבה”.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין, ערך ביום חמישי האחרון פגישה עם ראשי רשויות באזור חדרה ואמר להם כי “אין שחר לאמירות חסרות האחריות הקוראות לתושבים להתפנות. גורמי המקצוע במשרד להגנת הסביבה בדקו את הנושא בצורה הקפדנית ביותר, ומהמידע שיש בידינו על פעילות האסדה בעת ההרצה, הרכב הגזים, כמויות הגזים שיפלטו, ותרחישים מחמירים של ריכוזים ביישובי החוף – ניתן לקבוע כי לא קיים סיכון לתושבי יישובי החוף בכל שלב משלבי ההרצה, כולל בזמן הנישובים. אם נגלה בזמן אמת כי מתרחשת עלייה בזיהום האוויר המסכנת אוכלוסייה – לא נאפשר לאסדה להמשיך לפעול”.

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

עוד ניוז >>

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באתר >>

אולי יעניין אותך