נוגסת באור עקיבא? פרדס חנה-כרכור הודיעה כי תקבל את המענק הגדול ביותר מקרן קיסריה

לטענת ראש מועצת פרדס חנה-כרכור, הגר פרי-יגור, המושבה תזכה לתמיכה של 12 מיליון שקלים בשנה מקרן קיסריה, המהווים 30% מחלוקת ההכנסות לרשויות המקומיות באיזור קיסריה • ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי: "אור עקיבא מקבלת את התקציב הגדול ביותר" • קרן קיסריה: איננו מתערבים באופן ההקצאה של תרומת הקרן
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

נוגסת באור עקיבא? פרדס חנה-כרכור הודיעה כי תקבל את המענק הגדול ביותר מקרן קיסריה

לטענת ראש מועצת פרדס חנה-כרכור, הגר פרי-יגור, המושבה תזכה לתמיכה של 12 מיליון שקלים בשנה מקרן קיסריה, המהווים 30% מחלוקת ההכנסות לרשויות המקומיות באיזור קיסריה • ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי: "אור עקיבא מקבלת את התקציב הגדול ביותר" • קרן קיסריה: איננו מתערבים באופן ההקצאה של תרומת הקרן

מגדלור-פיד ♋

מועצה פרדס חנה-כרכור הודיעה היום כי תזכה למענק הגבוה ביותר מבין רשויות האיזור מקרן קיסריה, במסגרת ההסכם החדש של המדינה עם הקרן. לדברי ראש המועצה, הגר פרי יגור, תקבל  המושבה 30% מסך התקציב המופנה לרשויות המהווה 12 מיליון ₪ מידי שנה בעשור הקרוב. לטענתה, השנה לראשונה, חל מהפך בחלוקת ההכנסות לרשויות האזור, כאשר את הנתח הארי תקבל המושבה. יתרת התקציב תחולק בין הרשויות השותפות לאשכול האזורי כפי שהוגדר על ידי משרד הפנים.

“מאבק ראש הרשות הוביל לשינוי דרמטי בתקציב החלוקה כולל הגדלה משמעותית של סך התקציב לרשויות האזור מקרן קיסריה מ-25 מיליון ל- 40 מיליון וכן שינוי מהותי במנגנון החלוקה ובקריטריונים על פיהם החלוקה תבוצע”, נמסר היום מהמועצה.

“הודות למאבק הנחוש הוחלט על מתן משקל גבוה ומשמעותי לגודל הרשות מבחינה דמוגרפית, כאשר פרדס חנה כרכור היא הגדולה מבין רשויות האזור וכן גובלת ישירות עם אזור התעסוקה. ההבנות החדשות במסגרתן  תהנה פרדס חנה כרכור מהחלוקה המחודשת יחולו עד לשנת 2032.

“ההסכם האחרון (הקודם) של המועצה המקומית פרדס חנה כרכור מול קרן קיסריה היה צפוי להיפתח לדיון מחודש בשנת 2022. כחצי שנה לפני הבחירות המקומיות חתמה המדינה מול על הקרן על הסכם בו הקרן מעבירה למדינה 800 מיליון ₪ בתמורה בין היתר להארכת ההסכם ב 10 שנים.

“מתוך סכום זו הקצתה המדינה 25 מיליון ₪ לרשויות המקומיות שחלקו בהכנסות עד כה- פרדס חנה כרכור, ג’יסר אזרקה, אור עקיבא ובנימינה גבעת עדה. סכום זה היווה הכפלה בתקציב השנתי שקיבלה פרדס חנה כרכור עד כה -750,000 דולר אשר יועד לחינוך ולרווחה, כלומר ההצעה כללה כי לרשות המועצה יועמדו כמיליון וחצי דולר.

“ראש המועצה, הגר פרי יגור התנגדה להצעה זו והובילה להגדלת התקציב השנתי ל 12 מיליון ₪ (3.4 מיליון דולר) המהווים גידול של פי ארבעה וחצי מהסכום שהוקצה לרשות בעשור האחרון ולמעלה מפי 2 מההסכם שהוצע בתחילת 2019.

לדברי פרי-יגור, “עם כניסתי לתפקיד הובא לשולחני ההסכם במתכונתו הקודמת. ההסכם היה מיועד לחתימה, העקרונות לכאורה סוכמו עוד טרם הבחירות והוא המתין להסכמתה הפורמאלית של הרשות באמצעות חתימתי.

“התנגדתי לכך באופן נחרץ, הסכום שעמד על הפרק מיליון וחצי דולר לא שיקף ולו במעט את צמיחתה הדמוגרפית הדרמטית של פרדס חנה כרכור בעשור האחרון מאז 2009 , לא את צרכיו העכשוויים של הישוב ולא צדק חלוקתי כפי שראוי היה שיהיה.  ההסכם במתכונתו הקודמת היה מבחינתי פשרה שאין לקבלה ואשר גוזרת על פרדס חנה כרכור עתיד דל במשאבים ודל באפשרויות פיתוח”.

 

פרי יגור הוסיפה כי לאחר מספר פגישות שניהלה עם נציגי משרד הפנים והאוצר , התבשרה כי בקשותיה מולאו. היום הודתה פרי-יגור למשרד הפנים וצוותיו, למשרד האוצר וצוותיו, לחברי סיעתה, ממלאי מקומה וסגנה, וכן לחברי הנהלת המועצה. “12 מיליון השקלים מהווים תוספת משמעותית וחשובה לתקציב המועצה למען שיפור השירות לתושבים, בחינוך, בתשתיות, בפיתוח שטחי ומבני ציבור ובכל תחומי עשיית הרשות למען איכות החיים של התושבים”, היא סיכמה.

עם זאת, ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי טוען היום בשיחה עם מגדלור ניוז כי המידע שהועבר על ידי היישוב השכן אינו נכון. “אור עקיבא מקבלת את התקציב הגבוה ביותר. אינני מבין מי מזין את מערכת מגדלור ניוז”, מסר אדרי בתגובה.

ביקשנו גם את התייחסות “קרן קיסריה” להודעת פרדס חנה-כרכור, ומשם לא נמסר כי התקציב אכן הועלה מ-25 מיליון שקלים ל-40 מיליון שקלים, כפי שטוענים בפרדס חנה-כרכור.

“קרן אדמונד דה רוטשילד אכן מעבירה מידי שנה סכומי עתק של כ-25 מיליון ש”ח לקידום פרויקטים חינוכיים ברשויות הסביבה”, נמסר מקרן קיסריה בתגובה. “אנו גאים על כך שסכומים נכבדים אלו – המגיעים מהפעילות הכלכלית שפיתחנו בפארק התעשייה והעסקים החכם של קיסריה, מחוללים שינוי מהותי ומעצימים את מערכות החינוך ביישובים.

“ההסכם בין קרן אדמונד דה רוטשילד לבין המדינה אכן הוארך לתקופה נוספת אך יובהר כי הקרן או החפ”ק אינם מתערבים באופן ההקצאה של תרומת הקרן ליישובי הסביבה והחלוקה מוסכמת וקבועה בין הרשויות. כספים אלו מחולקים ע”פ הסכמות שמתקבלות בין ראשי הרשויות לבין משרד הפנים”.

ממשרד הפנים טרם התקבלה תגובה.

לכל העדכוניםחדשות אור עקיבא
ענו על משאל מגדלור-ניוז: על מה אתם אוהבים לקרוא הכי הרבה ברשת – איזה תחום מעניין אתכם?

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

הגיבו על הכתבה:

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

דילוג לתוכן