דו”ח זיהום האוויר מכלי רכב בערים: בשורות טובות לאור עקיבא, בשורות רעות לזכרון יעקב וחדרה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

דו”ח זיהום האוויר מכלי רכב בערים: בשורות טובות לאור עקיבא, בשורות רעות לזכרון יעקב וחדרה

-

מגדלור-פיד ♋

מכוניות באור עקיבא. צילום: ארכיון

דו”ח מיוחד של עמותת ‘אדם טבע ודין’ שפורסם השבוע, מדרג את רשימת 40 הערים הגדולות בישראל לפי זיהום האוויר מרכבים. ב’אדם טבע ודין’ מכנים את זיהום האוויר הזה – “הרוצח השקט”, שכן כולנו נושמים אותו אבל לא מרגישים בכך. הוא עלול לגרום למחלות רבות ואף למוות.

מתוך 40 הערים בדו”ח מצויות שלוש ערים ויישובים בלבד. יש לשער כי יתר היישובים והערים פשוט לא הגיעו לצמרת הבדיקה, אך גם בהם יש כמובן זיהום אוויר הנפלט מכלי רכב.

חדרה, זכרון יעקב ונתניה מופיעות בדוח בין 40 הערים המזוהמות בגין פליטות של מכוניות. נתניה מצויה למעלה במקום ה-9 עם 12.2 לקמ”ר לשנה. העיר חדרה נמצאת במקום ה-13 עם 9.1, נתון לא מחמיא ומטריד ללא ספק. הפתעה נוספת נרשמה בזכרון יעקב: המושבה נמצאת במקום ה-24 מתוך 40 עם מדד זיהום של 4.7 לקמ”ר לשנה.

באדם טבע ודין אומרים כי חלקו של “זיהום אוויר מתחבורה גבוה ביותר בעוגת פליטת המזהמים. יש לזכור כי חלקה של התחבורה בסך הפגיעה הבריאותית הנגרמת מזיהום אוויר גדול יותר מחלקה בסך הפליטות כיוון שהפליטות מתחבורה מתרחשות בגובה נמוך (בניגוד לארובות של תחנות כוחבגובה של מאות מטרים). פליטות תחבורתיות בגובה נמוך בתוך ריכוזי אוכלוסייה מגיעות לריאותיהם של מיליוני אנשים בארץ באופן מרוכז ובפרקי זמן ארוכים.

“בנוסף, זיהום אוויר תחבורתי הינו פעיל ביותר מבחינה כימית, והוא גורם משמעותי ביצירת בעיית האוזון שעליה יורחב בהמשך. על מנת לצמצם את זיהום האוויר מתחבורה (בד בבד עם צמצום הפקקים, תאונות הדרכים, הצורך בסלילת כבישים, ועוד) יש צורך במהפך משמעותי של צמצום התלות בתחבורה פרטית ומעבר משמעותי למערכות הסעת המונים יעילות, נגישות, זולות ונקיות”.

צילום: מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה


מ ה   ד ע ת כ ם ?   כ ת ב ו   ל נ ו   כ א ן :

[fbcomments]

36000cookie-checkדו”ח זיהום האוויר מכלי רכב בערים: בשורות טובות לאור עקיבא, בשורות רעות לזכרון יעקב וחדרה

האם הכתבה עניינה אותך? 👆

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

 

דילוג לתוכן