דו”ח זיהום האוויר מכלי רכב בערים: בשורות טובות לאור עקיבא, בשורות רעות לזכרון יעקב וחדרה

דו”ח זיהום האוויר מכלי רכב בערים: בשורות טובות לאור עקיבא, בשורות רעות לזכרון יעקב וחדרה

-

מגדלור-פיד ♋

מכוניות באור עקיבא. צילום: ארכיון

דו”ח מיוחד של עמותת ‘אדם טבע ודין’ שפורסם השבוע, מדרג את רשימת 40 הערים הגדולות בישראל לפי זיהום האוויר מרכבים. ב’אדם טבע ודין’ מכנים את זיהום האוויר הזה – “הרוצח השקט”, שכן כולנו נושמים אותו אבל לא מרגישים בכך. הוא עלול לגרום למחלות רבות ואף למוות.

מתוך 40 הערים בדו”ח מצויות שלוש ערים ויישובים בלבד. יש לשער כי יתר היישובים והערים פשוט לא הגיעו לצמרת הבדיקה, אך גם בהם יש כמובן זיהום אוויר הנפלט מכלי רכב.

חדרה, זכרון יעקב ונתניה מופיעות בדוח בין 40 הערים המזוהמות בגין פליטות של מכוניות. נתניה מצויה למעלה במקום ה-9 עם 12.2 לקמ”ר לשנה. העיר חדרה נמצאת במקום ה-13 עם 9.1, נתון לא מחמיא ומטריד ללא ספק. הפתעה נוספת נרשמה בזכרון יעקב: המושבה נמצאת במקום ה-24 מתוך 40 עם מדד זיהום של 4.7 לקמ”ר לשנה.

באדם טבע ודין אומרים כי חלקו של “זיהום אוויר מתחבורה גבוה ביותר בעוגת פליטת המזהמים. יש לזכור כי חלקה של התחבורה בסך הפגיעה הבריאותית הנגרמת מזיהום אוויר גדול יותר מחלקה בסך הפליטות כיוון שהפליטות מתחבורה מתרחשות בגובה נמוך (בניגוד לארובות של תחנות כוחבגובה של מאות מטרים). פליטות תחבורתיות בגובה נמוך בתוך ריכוזי אוכלוסייה מגיעות לריאותיהם של מיליוני אנשים בארץ באופן מרוכז ובפרקי זמן ארוכים.

“בנוסף, זיהום אוויר תחבורתי הינו פעיל ביותר מבחינה כימית, והוא גורם משמעותי ביצירת בעיית האוזון שעליה יורחב בהמשך. על מנת לצמצם את זיהום האוויר מתחבורה (בד בבד עם צמצום הפקקים, תאונות הדרכים, הצורך בסלילת כבישים, ועוד) יש צורך במהפך משמעותי של צמצום התלות בתחבורה פרטית ומעבר משמעותי למערכות הסעת המונים יעילות, נגישות, זולות ונקיות”.

צילום: מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

הצטרפו אלינו


דילוג לתוכן