ההצעה המפתיעה של ‘אדם טבע ודין’: לבטל את שעון החורף

ההצעה המפתיעה של ‘אדם טבע ודין’: לבטל את שעון החורף

-

מגדלור-פיד ♋

לקראת החזרה  לשעון קיץ בסוף השבוע הקרוב (ב-29.3.19, בלילה בין חמישי לשישי)  קוראים באדם טבע ודין לבחון מחדש את ביטול שעון החורף ומעבר לשעון קיץ כל השנה בהתאם להמלצת האיחוד האירופי.

עו”ד עמית ברכה, מנכ”ל אדם טבע ודין:  “וועדת אבואב עשתה ב- 2013 את הצעד הראשון החיובי והובילה להארכת את שעון הקיץ, אך לא בחנה את ביטולו המלא של שעון החורף. לאור נתוני החיסכון למשק ולסביבה ולאור המלצת האיחוד האירופי, על ממשלת ישראל הבאה לבחון בדחיפות האם נכון לאמץ את עמדת האיחוד כדי להביא לתועלת כלכלית אדירה למשק הישראלי אותה ניתן יהיה להסב להשקעה בתחומי החברה, הסביבה, התחבורה הציבורית, משק אנרגיה נקי ועוד בתחומים רבים אחרים.”

אדם טבע ודין מתייחס בהרחבה לאפשרויות החיסכון באנרגיה בדוח הלחץ לקראת הבחירות:  http://adamteva.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/Energy(1).pdf

העמותה מציגה כמה נתונים  שכבר נבדקו והוכחו בנוגע להארכת השעון ע”י וועדת אבואב  מ-2013:

  • חיסכון באנרגיה של מאות מיליוני שקלים בשנה

  • פחות פקקים (כתוצאה מפיזור העומס על פני יותר שעות אור)

  • יותר שעות פנאי וספורט, פחות חשיפה למסכים, חיי משפחה איכותיים יותר

  • יותר שעות אור לביטחון אישי במרחב הציבורי

  • הגברת פריון המשק במאות מיליוני שקלים בשנה.

–        איכות חיים ורווחה: בישראל שעת אור נוספת עשויה לתרום משמעותית לניצול טוב יותר של זמן הפנאי. טענה הנתמכת גם בדעת הציבור כפי שעולה מהסקר שבוצע. (עמ’ 36 בדו”ח אבואב)

–        היבטים כלכליים:

o      משרד הכלכלה- עמדת המשרד רואה בהארכת שעון הקיץ כמהלך המשפר את פריון העבודה והייצור, המסחר והחיסכון במשק האנרגיה. כמו כן התועלת הכלכלית מוערכת בכ- 330 מיליון ש”ח.

o      התאחדות התעשיינים- ע”פ הערכה של איגוד לשכות המסחר בישראל מ- 2010 שעון הקיץ תורם לגידול בתפוקה ובמכירות של ענפי המסחר והפנאי בכ- 40 מליון ש”ח. סך הגידול במכירות ענפי הבילוי, פנאי ותיירות – עד 240 מליון ש”ח, חיסכון באנרגיה – בין 20 ל- 50 מיליון ₪, שיפור בפריון העבודה ובכושר התחרות של המשק. סך תועלת כלכלית ישירה למשק: יכולה להגיע עד 330 מליון ₪

–        בטיחות בדרכים: לא מעט מהמחקרים בנושא מצביעים על ירידה במספר תאונות הדרכים כתוצאה מהנהגת שעון קיץ, ובעיקר ירידה בפגיעות קטלניות בהולכי רגל. מומחי בטיחות מהארץ ומהעולם נוטים לתמוך בהארכת שעון קיץ בנימוק כי יש בו תועלות בטיחותיות גבוהות.

o      הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים- לאור ממוצע התפלגות תאונות הדרכים הקטלניות בישראל בשעות היום (56%)  והלילה (44%) בשנים 2008-2012 ,הרשות תומכת בהארכת משך תקופת שעון הקיץ בישראל.

–        בריאות הציבור:

o      המחקרים וחוות דעת שהוצגו בפני הוועדה מצביעים על כך הארכת שעות האור עשויה להביא לתועלות הן ברמת הפרט והן ברמת הכלל. ברמת הפרט, ככל ששעות האור רבות יותר, יש לכך השפעה חיובית על נפש האדם, שכן חושך קשור בדיכאון ודכדוך, והן על בריאותו הכוללת, שכן שעות אור רבות יותר מאפשרות לאדם לעסוק בפעילות גופנית רבה יותר.

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

הצטרפו אלינו


דילוג לתוכן