מפתחים מוקד תיירותי בזכרון יעקב: 750 אש”ח לקידום מיזם “צריף הראשונים”

מפתחים מוקד תיירותי בזכרון יעקב: 750 אש”ח לקידום מיזם “צריף הראשונים”

-

מגדלור-פיד ♋משרד ירושלים ומורשת, העביר השבוע לידי המועצה המקומית זכרון יעקב מסמך המאשר כי וועדת ההיגוי של תכנית מורשת אישרה הקצאה של עד 750 אלף שקלים למיזם המורשת הלאומי זכרון יעקב – “צריף הראשונים”. בעתיד הקרוב מתכוון המשרד לדון עם המועצה בנוגע לקידום פרטי המיזם. חשיבותו ההיסטורית של הצריף, הינה הסיבה להקמת מתחם אשר יהווה מוקד תיירותי.

מחלקת ההנדסה של המועצה המקומית כבר העבירה את הצריף אל מוזיאון לעלייה הראשונה. בשלב הבא עוד נדרש לבצע עבודות לשימור ציורי הקיר, השלמת רעפים מקוריים, עבודות חשמל, תאורה, מיזוג, אזעקות וגלאי עשן על מנת שניתן יהיה להשתמש במבנה.  כמו כן, המועצה המקומית מתכננת עבודות חוץ, במתחם בו נמצא הצריף כעת. העבודות יכללו סלילת שביל גישה ורחבת כניסה, גינון ומערכות השקיה, הצללה, גידור, ספסלים ושילוט היסטורי חיצוני.

רק לפני כחודשיים כזכור, במהלך עבודות שימור של המועצה המקומית והמועצה לשימור אתרים, נמצא בצריף הראשונים בבמקום בתוך אחד הקירות, נשק מוסלק ומספר מחסניות רובה. הנשק היה משומן בתוך נרתיק בד ועליו טבועה השנה – 1944. המחסניות היו עטופות בנייר עיתון “חירות”, גליון 730 משנת 1951.

צריף הראשונים יעבור שדרוג – צילום: מועצה מקומית זכרון יעקב

פרויקט נוסף עליו עומלת המועצה המקומית, כחלק מהפרויקט “צריף הראשונים”, הינו הסדרת דרך וחניה במתחם שבין משכ”ל ומוזיאון העלייה הראשונה.  

סיפורו של “צריף הראשונים” מתחיל בשנת 1883 כלוחות עץ, אשר, ראשוני זכרון יעקב ייבאו מרומניה וככל הידוע זהו שריד ייחודי ואחרון לצריפים מימי העלייה הראשונה אשר הוקמו בשלושה אתרים: גבעת זמארין, ברחוב הראשי ובקרבת המעיין “ביר אל חאנזיר”. הצריף מהווה דוגמה אחרונה ונדירה ביותר למבנה עץ מימי העלייה הראשונה אשר שימש את משפחות החלוצים בימים של טרום בתי האבן. בהמשך מספר הצריף את סיפורם של עולי תימן וקליטתם הקשה במושבות.

נשק מוסלק בצריף הראשונים בזכרון יעקב – אוגוסט 2017. צילום: מועצת זכרון יעקב

לאורך השנים לא היה שום גורם שיטפח וישמור על הצריף והוא סבל מהזנחה וחוסר טיפול ואף היה קורבן למקרים של וונדליזם. היה זה שיתוף הפעולה בין המועצה המקומית ובעלי הקרקע עליו שכן הצריף עד כה, משפחת אשר, שמנע את הריסתו ואפשר לשמרו לדורות הבאים.

תכנית מורשת הוקמה מכוח החלטת ממשלה מס’ 1412 שהתקבלה ביום 21.2.10. במסגרת החלטת הממשלה אושרה תכנית לשיקום והעצמת כ-150 מיזמים בתחום המורשת הלאומית בהיקף תקציבי של כ – 600 מלש”ח. במסגרת תכנית מורשת מנוהלים כיום כ-300 מיזמים החל מתקופת המקרא, דרך תקופת בית שני המשנה והתלמוד, היישוב הישן, העליות הראשונות, העליות המאוחרות וראשית המדינה.

מטרת התכנית: לשקם, לשדרג ולהעצים את נכסי המורשת ולהבטיח השתמרותם לדורות הבאים. כמו כן הנחלת ערכי המורשת לקהלי היעד השונים ובראשם ילדי ישראל, עולים, כוחות הביטחון, תיירות פנים ועוד.

78850cookie-checkמפתחים מוקד תיירותי בזכרון יעקב: 750 אש”ח לקידום מיזם “צריף הראשונים”

האם הכתבה עניינה אותך? ▲

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באתר >>

אולי יעניין אותך

שוטר עירני תפס 3 נערים על אופנוע אחד, ללא רישיון וללא קסדות [רחבי הרשת]

במהלך פעילות אכיפה של שוטרי אגף התנועה באזור הדרום, הבחין השוטר בקטנוע הנמצא בתנועה ממול בכביש 25 ועליו רוכבים 3 נערים ללא קסדות. מיד נסע לעברם במטרה להפסיק את העבירה וסיכון חייהם של הרוכבים.

לידיעה המלאה


הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות