לקראת הצטרפות? אור עקיבא תקיים משא ומתן עם תאגידי מים  

לקראת הצטרפות? אור עקיבא תקיים משא ומתן עם תאגידי מים  

-

מגדלור-פיד ♋

פיצוץ צינור || צילום ארכיון

עיריית אור עקיבא תקיים משא ומתן עם מספר תאגידי מים באזור על מנת לבחון אפשרות של הצטרפות לתאגיד. כך אישרה מליאת מועצת העיר בישיבתה האחרונה ברוב קולות.

גזבר המועצה יעקב כהן אמר כי לאחר תחשיב מחודש שעשה לאחרונה נמצא כי הצטרפות העירייה לתאגיד מים תחסוך 2.5 מיליון ₪ בגירעון העירוני. “בתחילת חודש דצמבר התקיימה ישיבה במחוז חיפה שלאחריה הגעתי למסקנה שאין טעם להצטרף לתאגיד מים”, ציין כהן. “לזכותו של החשב המלווה ייאמר שהוא מצא אצלי טעויות מהותיות בחישוב מנתונים שקיבלתי, ולפי הטיוטה האחרונה אני יכול לומר ששווה לעירייה היום להצטרף לתאגיד. המעבר יהפוך אותנו מספק ללקוח. העירייה לא תתעסק באחזקת המים, לא תצטרך לקנות מים או למכור אותו. המעבר יאפשר לנו לצמצם את הגירעון ב-2.5 מיליון שקלים. יש כדאיות מובהקת”.

היועץ המשפטי לעירייה, עו”ד אריאל ארונוביץ’ עדכן כי “החובה להתאגד קיימת מ-2001, ונכנסה לתוקף ב-2007. רשויות רבות לא התאגדו, בעקבות פערים במחירים, ומ-2015 כולם משלמים אותו דבר. יתרה מכך, השיתו על הרשויות שלא התאגדו שורה של סנצקיות – הקפאה של תעריפי הביוב והמים מיולי 2009, לאחר מכן תביעה שספגנו מקרן השיקום שנידונה בבית המשפט המחוזי והגיעה לעליון. היו הצעות חוק לחסל את שיטת התאגידים, והמשכנו בין היתר את ההתנגדות שלנו כל השנים – אך ההצעות נפלו והתאגידים.

“נשארנו בודדים במערכה. כיום, יש פחות מ-20 רשויות שלא התאגדו. המעבר לתאגיד, מעבר לעובדה שמועיל מבחינת העירייה, לא רק שהוא מקיים את החובה החוקית אלא יאפשר לנו להסדיר את החוב לקרן השיקום  באופן שלא יפגע בתקציב התזרימי של העירייה. אני ממליץ לעשות את המהלך הראשוני ולנהל את המשא ומתן”.

מי שהיה היחיד להתנגד להצעה הוא ראש העיר לשעבר וחבר מועצת העיר שמחה יוסיפוב. “היינו כבר בסיפור הזה”, הוא אמר. “אז לא התאגדנו וגם היום אסור לנו להתאגד. הסכמתי לתאגיד עצמאי של אור עקיבא. כשאתה הולך להתאגד עם חדרה, אתה תהיה בשוליים. כל שרי האוצר, כולם אמרו שזה אסון, כולם אמרו שאסור שיהיה תאגיד. התאגידים האלה הם אסון. כל הרשויות בוכות”.

לדברי יוסיפוב, הצטרפות לתאגיד מים תפגע בסופו של דבר בתושבים. “אור עקיבא היא לא עיר חזקה. יש לה בעיות קשות. אנחנו רמה סוציואקונומית 5. התושבים יהיו מסכנים, אין דין ואין דיין בתאגיד. לעירייה אין עוגן כלכלי. אנחנו מטפלים היום בצורה המים בצורה טובה. אם נעבור לתאגיד, התושבים יסבלו. תושב שלא יוכל לשלם, יתחילו לפעול נגדו בהוצאה לפועל. בואו נעשה תאגיד עצמאי. יהיה לנו תאגיד עירוני שלנו, אנחנו נהיה בעלי הבית”.

חבר המועצה אברהם כהן תומך בקיום משא ומתן בנוגע להצטרפות לתאגיד, אך סבור שיש להציף את הבעיות. “לפני חודש, הגזבר פנה אליי ואמר לי כמה צדקתם שהתנגדתם לתאגיד ונימק. אחרי מספר ימים שמעתי ראש עיר שאומר שהיה טוב יותר לו העירייה לא היתה מתחברת לתאגיד ושעובדי התאגיד לא מטפלים בתקלות של העיר. כל כאבי הראש ייפלו על העירייה. אני פה בשביל התושבים – דחינו עד היום כל פעם את ההצטרפות לתאגיד. אני מציע, אחרי הדיון כאן, לאשר לקיים משא ומתן עם תאגידים. האישור הסופי יובא לאישור מועצת העיר, נראה מה יש להם להציע”.

גם חברי המועצה רמי ראובן ואלי אנקונינה תומכים במהלך. “המדינה הקימה את התאגידים כדי להשקיע בתשתיות”, אמר אנקונינה. “העיריות לא השקיעו בתשתיות. בעבר התנגדנו כי היה פער בין התעריף של התאגיד לתעריף רשות המים. היו כשהתעריף זהה, אין בעיה להצטרף לתאגיד.אנחנו חוסכים גירעון של 2.5 מיליון ₪ בשנה. במשרד הפנים כל תכנית הבראה מותנית בהצטרפות לתאגיד”.

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

הצטרפו אלינו


דילוג לתוכן