אילוסטרציה || צילום: דוברות המשטרה

נפגעתם מאופניים חשמליים: האם אתם זכאים לפיצוי כנפגעי תאונות דרכים?

מנתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לשנים 2017-2016 עולה כי כ-10% מכלל הנפגעים בתאונות בהן מעורבים אופניים חשמליים הם הולכי רגל || עו"ד אשר הלפרין, היועץ המשפטי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מסביר את מצב הדברים היום, בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

נפגעתם מאופניים חשמליים: האם אתם זכאים לפיצוי כנפגעי תאונות דרכים?

מנתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לשנים 2017-2016 עולה כי כ-10% מכלל הנפגעים בתאונות בהן מעורבים אופניים חשמליים הם הולכי רגל || עו"ד אשר הלפרין, היועץ המשפטי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מסביר את מצב הדברים היום, בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון

מגדלור-פיד ♋

האם אופניים חשמליים הם בגדר “רכב מנועי” על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים? זו השאלה אשר עמדה להכרעתו של בית המשפט העליון, לאחר שפסקי דין רבים בבתי המשפט השלום והמחוזי הגיעו להכרעות סותרות בסוגיה. 

עוד במגדלור ניוז >>
קשה ומצער: אדם נמצא ללא רוח חיים בכניסה למגרש הטניס בפרדס חנה
רמי לוי קפץ לביקור באור עקיבא – כדי להכין את השטח למועד פתיחת הסניף
מגדלור ניוזים – עדכונים מכל האזור מסביב לשעון

 

עו”ד אשר הלפרין, היועץ המשפטי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מסביר כי “חשיבותה של השאלה נוגעת לסוגיית הפיצוי של נפגעים בתאונות בהן מעורבים אופניים חשמליים (תאונות עצמיות, פגיעת אופניים בהולך רגל, היפגעות אופניים מרכב) ולהכרעה בה יש השלכות לנושאי חובת הביטוח ועוד.

“בית המשפט דן בסוגיה בהרכב של שלושה שופטים, ודעות השופטים נחלקו לרוב ולמיעוט. נוכח השלכותיה של הסוגיה, והדעות שנחלקו, קיימת אפשרות של ממש שבקשה לדון בעניין בדיון נוסף בפני הרכב שופטים מורחב, תתקבל.

“לפני הצגת דעות השופטים אציין, כי מעבר לפירוש החוק עסקו השופטים גם בשיקולי מדיניות. בהקשר זה הובאו בפסק הדין נתונים אודות הנפגעים בתאונות במעורבות אופניים חשמליים, רוכבים והולכי רגל, מהם ניתן ללמוד על כך שמרבית הנפגעים בתאונות בהם מעורבים אופניים חשמליים הם הרוכבים עצמם.

“וכך נכתב בפסק הדין: “מנתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לשנים 2017-2016 עולה כי כ-10% מכלל הנפגעים בתאונות בהן מעורבים אופניים חשמליים הם הולכי רגל, וכי רוב נפגעים אלה נפצעו באורח קל. נתונים ארעיים של הלמ”ס המתייחסים לשנת 2019 מצביעים על נתון דומה.”

“ברוב דעות (השופטים י’ עמית וד’ מינץ) נקבע כי אופניים חשמליים, אינם עונים להגדרת “רכב מנועי” שבחוק הפיצויים. שופטי הרוב הוסיפו וקבעו כי אלה הם פני הדברים אף במקרים בהם מדובר באופניים לא תקניים, אשר הוכנסו בהם שינויים שלא כדין באופן שמאיץ את מהירות נסיעתם.

“בהתאם לדעת הרוב, במקרה בו מתרחשת תאונת דרכים בין “רכב מנועי” לאופניים חשמליים דינו של רוכב אופניים חשמליים כדין הולך רגל. לכן רוכב האופניים יהיה זכאי לקבל פיצוי מחברת הביטוח של הרכב.

“מנגד, בהתאם לפסיקת הרוב, על תאונה בין הולך רגל לאופניים חשמליים לא חל חוק הפיצויים, ולרשות הולך הרגל הנפגע עומדת האפשרות לתבוע את נהג האופניים בתביעה נזיקית. מסלול זה לקבלת פיצוי קשה בהרבה מאשר הגשת תביעה לחברת ביטוח, בשים לב לקושי הקיים לעיתים באיתור בעל האופניים בהיעדר מספר רישוי.

“בית המשפט מציין בהקשר זה, כי כיום, אופניים חשמליים אינם טעונים רישום, רישוי, אין צורך ברישיון נהיגה לרכב עליהם ולא ניתן לבטח אותם בביטוח חובה. כן קיימות תכניות ביטוח וולונטריות לנזקים שעלולים להיגרם לצד ג’ בגין נסיעה באופניים חשמליים.

“דעת המיעוט (השופטת ד’ ברק-ארז) קבעה כי אופניים חשמליים הינם “רכב מנועי” לצורך חוק הפיצויים. בפסק דינה הודגש הקושי שבהותרתם של הולכי רגל, שהם הגורמים שאינם יוצרים סיכון בדרך, ללא פיצוי מכוח חוק זה. עם זאת, לפי דעת המיעוט, יש להשהות את תוקפן של השלכות התוצאה הנוגעות להחלת סנקציות פליליות ואזרחיות על נהיגה ברכב מנועי ללא ביטוח לתקופת זמן מוגבלת (עד ראשית שנת 2022) שתאפשר נקיטת הליך חקיקה מתאים על ידי המחוקק או היערכות הגורמים הרלוונטיים בתחום הביטוח.

הצורך בהתערבות המחוקק

“כבוד השופט עמית פונה בסיפא של פסק דינו למחוקק בקריאה להתערב בנושא, בכותבו: “הסוגיה של האופניים החשמליים מוכרת למחוקק מאז שנת 2010. יש להצר על כך שהמחוקק לא מצא לנכון להבהיר את עמדתו בסוגיה שבפנינו על דרך של תיקון חוק הפיצויים, מה שיכול היה להתיר את הספקות שהובאו לפתחנו. הגיעה העת שהמחוקק ירים את הכפפה ויסדיר את מכלול ההיבטים הקשורים בסוגיה זו, לרבות האכיפה המינהלית והפלילית לגבי רכיבה על מדרכות ואופניים חשמליים לא תקניים. שמא יש לשקול גם את הצורך במתן מספר רישוי לאופניים החשמליים (והקשישים בינינו זוכרים כי כך נעשה בזמנו גם באופניים רגילים). אם המחוקק מבקש לעודד את השימוש באופניים החשמליים כאמצעי תחבורה נגיש ו”ירוק”, ראוי ליתן את הדעת גם לפתרונות יצירתיים עבור הולכי הרגל שכיום נותרים עם האפשרות להגיש תביעת נזיקין בלבד.”

 

384960cookie-checkנפגעתם מאופניים חשמליים: האם אתם זכאים לפיצוי כנפגעי תאונות דרכים?

האם הכתבה עניינה אותך? 👆

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

אולי יעניין אותך


 

 

דילוג לתוכן