ביקורת מס הכנסה בחדרה, קיסריה והאיזור: בעלי עסקים נתפסו בחשד שלא דיווחו על הכנסות

מאת: שרון לוי, 11.4.19, 10:21

ב-10 בתי עסק מתוך 78, בהם נערכה ביקורת של מס הכנסה, לא נרשמו הכנסות כנדרש

.

מבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בסביבה הוליד ממצאים מדאיגים בנוגע לדיווח על הכנסות של בעלי חלק מהעסקים.

המבצע התקיים בשבוע שעבר בחדרה, פרדס חנה-כרכור, זכרון-יעקב, בנימינה, קיסריה, קיבוץ גן שמואל, פרדיס, ג’סר אל זרקא, באקה אל גרביה ועוד. הוא כלל 78 ביקורות, בהן גילו חוקרי מס הכנסה כי בקרב  13% מהעסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע, שנוהל על ידי עובדי משרד פקיד שומה חדרה, נבחרו בתי עסק בתחום המסחר, התעשייה ומתן השירותים.

צילום ארכיון: רשות מקרקעי ישראל

כך למשל, מבקרי מס הכנסה שהגיעו במהלך יום הביקורת  לאתר בנייה בקיסריה, בדקו מסמכים עסקיים וניירת של חשמלאי מכפר דבוריה, בעת שביצע עבודות חשמל באתר הבנייה. בנוסף, נמצאה מחברת ובה הכנסות שלא דווחו בשנים 2017-2019, בסכום כולל של כ-200,000 שקלים. החשמלאי נחקר יום לאחר המבצע בחשד להעלמת הכנסות והמשך הטיפול בו הועבר למחלקת התביעות.

מבדיקת הפקדות של עורכת דין מחדרה נמצאו שלוש העברות בנקאיות שלא נרשמו  בסכום כולל של כ-131,000 ₪.  עורכת הדין מיהרה לספק הסבר מנומק להפליא: “העברה עבור שכר טרחה בסך 7,956 ₪ הועברה ב-14/3/19 והייתי בחופשת פורים ואמרתי ללקוח שאשלח לו חשבונית ולגבי שאר הסכום, מדובר בפיקדונות ואני לא מקפידה להוציא להם קבלות”.

במקרה אחר, בעליו של מחסן עצים ופרזול מבאקה אל גרבייה נותר ללא מילים כאשר המבקרים מצאו אצלו ניירת עסקית ובה רישום של 25 לקוחות וסכום ששילמו עבור רכישת סחורה בסכום כולל של 21,535 ₪, ששולמו במזומן או בצ’קים ולא תועדו בספרי העסק. תשובתו למבקרים היתה: “צריך לבדוק, אין לי תשובה”.

 בעל עסק לעבודות עץ מחדרה נמצא בעת שהרכיב רצפת דק ללקוח, כשברשותו 2 צ’קים בסכום של 3,800 ₪  כל אחד ובסך הכל 7,600 ₪ שלא נרשמו כדין. בעל העסק סיפר למבקרים: “בסוף השבוע אני הולך לרואה החשבון שלי, יושב איתו ומוציא ללקוח חשבונית וקבלה”.

פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.