קונה הגיעה לחנות באור עקיבא וטענה: "אני לא חייבת לעטות מסיכה"; מה אומר החוק?

מנהל החנות ביקש מהלקוחה לעטות מסיכה, היא סירבה וטענה כי "תגיע איתו עד לבית משפט" || למקום הוזעקה משטרה והלקוחה עזבה את המקום || על פי משרד הבריאות, ישנם 7 סייגים המאפשרים אי עטיית מסיכה

אור עקיבא מוגדרת גם הבוקר (ראשון) כעיר בצבע "כתום" על פי תכנית הרמזור של משרד הבריאות ופרוייקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו. הצבע הכתום הוא הלפני הצבע האדום, במסגרתו הממשלה וועדת הקורונה של הכנסת רשאית להכריז על סגר ומגבלות משמעותיות על האוכלוסייה.

בסוף השבוע האחרון, התקבלו דיווחים רבים בעיר על "זלזול" של תושבי העיר, ורבים שלא עוטים מסיכה במרחב הציבורי. כך גם התקבלו דיווחים במוצאי שבת בקרב קהילות דתיות, על מתפללים שלא הקשיבו להנחיות, לא עטו מסיכה במרחב הציבורי ומשפחות שלא פעלו על פי ההנחיות.

עוד כתבות במגדלור ניוז >>

ביום שישי נודע, כי קונה שהגיעה לחנות באור עקיבא ללא מסיכה, התבקשה על ידי מנהל החנות לעטות מסיכה. הקונה טענה שיש לה פטור ממסכה ואמרה למנהל כי במידה ולא יאפשר את כניסתה לחנות, היא תפנה לבית המשפט.

המנהל הזעיק את המשטרה, אולם בשלב זה, עזבה הקונה את המקום. טל אברהמי, המנהל והבעלים של "טל מובייל" ברחוב הנשיא באור עקיבא, קורא לבעלי העסקים בעיר לא לתת שירות ללקוחות המגיעים ללא מסיכה.

"תנו יד למלחמה בקורונה, זה קשה בהתחלה אבל עדיף לפספס 2 לקוחות ביום מאשר שבוע או יותר של סגר. תצטרפו אלי. תקפידו, זה לטובתנו לבריאות שלנו ושל המשפחה שלנו. אצלי לא מקבלים שרות בלי מסכה", מציין אברהמי.

מותר לי לא לעטות מסיכה? החוק קובע תנאים ספציפיים

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרסם ב-25.5.2020 הנחיות לעניין עטיית מסיכה לפי סעיף 3ה(ה) לצו בריאות העם (נגיף הקורונה החדש) בידוד בית והוראות שונות (הוראה שעה), התש"ף-2020.לפי התקנות היום, חובת עטיית מסיכה הינה בכל מקום בו אדם נמצא, למעט מקום מגוריו, למעט במקרים הבאים:

1. בעת מתן הרצאה, שיעור או צורך אחר בדיבור או בפנים גלויות, ניתן להוריד את המסכה לזמן הפעילות, וזאת בתנאי שהאדם הקרוב ביותר נמצא במרחק העולה על 2 מטר או כאשר קיימת מחיצה מפלסטיק קשיח מעל לגובה הראש לפחות בין האנשים ו/או התלמידים.

2. בעת קיום מבחן בכתב, הנבחן, לא חייב לעטות מסכה ובלבד שישמר מרחק של שני מטרים בין נבחן לנבחן.

3. בעת חזרות או הופעות שירה, תיאטרון או מוזיקה, לא תחול חובת עטיית מסיכה, בכפוף לכך שישמר מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, ככל האפשר.

4. בצילום הפקות לטלויזיה וקולנוע, וכן בצילומים שנערכים במסגרת בית ספר לקולנוע, השחקנים אינם חייבים לעטות מסיכה, ובלבד שישמר מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, ככל האפשר.

5. בעת מתן טיפול רפואי, ובכלל זה טיפול נפשי לאדם, אשר מטיבו לא ניתן לקיים עם מסיכה, ניתן לקיים את הטיפול בלא עטיית מסיכה ובלבד שנשמר מרחק של שני מטרים לפחות בין המטפל למטופל. מצבים אילו כוללים:
א. טיפול שניתן על ידי מרפא בעיסוק, קלינאי תקשורת ופיזיותרפיסט, במצבים שאינם מחייבים מגע עם המטופל. אולם, טיפול בקטין או מבוגר הזקוקים לטיפול ואינם יכולים לעטות מסכה בשל מצבם יכול שיתקיים בלא עטיית מסיכה ושמירת מרחק, ובלבד שמדובר בטיפול שמעצם טיבו נדרש להתקיים תוך קרבה גדולה יותר בין המטפל למטופל.
ב. טיפול נפשי פרטני בדרך של אבחון הערכה, ייעוץ , טיפול, שיקום, או ניהול שיחות בדרך של מפגש פנים אל פנים, וללא מגע של מטופל, ובלבד שהטיפול יתקיים תוך שמירת מרחק של שני מטרים. טיפול בקטין או מבוגר הזקוק לטיפול רפואי ואינם יכולים לעטות מסכה בשל מצבם יכול שיתקיים בלא עטיית מסיכה ושמירת מרחק, ובלבד שמדובר בטיפול שמעצם טיבו נדרש להתקיים תוך קרבה גדולה יותר בין המטפל למטופל.
ג. טיפול רפואי או לא רפואי בגוף האדם המחייב מגע באזור הפנים – המטופל יוכל להיות ללא מסיכה וללא שמירת מרחק.

אכיפה של שוטרים על עטיית מסיכה ושמירת הנחיות || צילום ארכיון

6. בעת מתן שירות לאדם עם מוגבלות שמיעה, נותן השירות יכול להסיר את המסכה, לבקשת האדם עם המוגבלות, תוך שמירה על מרחק של שני מטרים בין נותן השירות ומקבל השירות, לחלופין ניתן להשתמש במחיצה מונעת רסס, וזאת למשך הזמן הנדרש למתן שירות בלבד.

7. בעת שהיה על חוף הים ובכניסה לים אין חובת עטיית מסכה ובלבד שיש אפשרות ממשית לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, למעט אנשים הגרים באותו מקום. יש לעטות את המסכה בעת הליכה לשירותים , למזנון או מקום אחר המצוי בחוף הים.

הפרופ' גרוטו מציין כי "גם במקרים בהם לא חלה חובה לעטות מסכה לפי הוראות אלה, המלצת משרד הבריאות היא לעטות מסכת פה אף בכל עת במרחב הציבורי ובכל מקרה בו ישנה אפשרות להיתקל באדם אחר. עטיית מסיכה מקטינה משמעותית את הסיכון להעברת הנגיף בין אדם לאדם. כמו כן מומלץ במקרים המפורטים לעיל בהם לא חלה חובת עטיית מסיכה, ובפרט בעת טיפול כמפורט בסעיף 3 לעיל, להשתמש באמצעי/ם אחר/ים למניעת העברת רסס/הדבקה כגון: מחיצה
שקופה, מגן פנים וכו'".

—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז אונליין – כל החדשות מכל האזור • לקבוצת חמ"ל – הודעות חירום מידיות • לקבוצת חדשות חדרה • לקבוצת חדשות אור עקיבא • לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור •  לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  • לקבוצת חדשות זכרון יעקב • לקבוצת חדשות חריש
—————————————————-
עקוב
Notify of
guest
0 .
Inline Feedbacks
View all comments

במשך למעלה מ-13 שנים אנחנו מסקרים חדשות אזוריות!

האתר מגדלור ניוז הוא אתר חדשותי העובד ממש כמו ynet אך במתכונת אזורית. אנו מסקרים במהלך היום את כל המתרחש בערים וביישובים:

חדרה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, ישובי חוף כרמל, עמק חפר, מנשה, אלונה, חריש ועוד.

במשך למעלה מ-13 שנים אנחנו מסקרים חדשות אזוריות!

האתר מגדלור ניוז הוא אתר חדשותי העובד ממש כמו ynet אך במתכונת אזורית. אנו מסקרים במהלך היום את כל המתרחש בערים וביישובים:

חדרה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, ישובי חוף כרמל, עמק חפר, מנשה, אלונה, חריש ועוד.

דילוג לתוכן