טקס מרגש ליום השואה והגבורה 2019 התקיים באור עקיבא: "המלחמה שבתוך המלחמה"

מאת: שרון לוי, 2.5.19, 18:01

“לא רק הגרמנים השתתפו בשחיטה של העם היהודי, גם הליטאים, הפולנים, גם בצרפת חלק גדול הסגירו את היהודים. המסקנה היא שהחלש לא שורד, אסור לנו לסמוך על אף אחד”, כך אמר אמש (רביעי) ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי, בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך באשכול הפיס בעיר.

6 נרות זיכרון לנספי השואה, נר למיליון, הודלקו על ידי בן עטיה, ממנהיגות נוער, תכנית “שגרירים צעירים” ותנועת “הצופים”, ומישאל אהרון, נציג תנועת הנוער “שחקים” של משטרת ישראל; יו”ר הוטרנים באור עקיבא, צנחן לוחם נגד הנאצים במלחמת העולם השניה, סמן סמיון ושורדת השואה אייזה בליצקי; ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי; רב העיר אור עקיבא הרב אליהו אילוז; שרה ישקבוסקי ונכדה, החייל סהר כץ; ומנהלת בית הספר אמי”ת האופק ודור שני לניצולי השואה, מרים שבתאי.

רב העיר, אליהו אילוז, אמר בדבריו כי “כולנו נזכרנו השבוע בסיפורים מסמרי שיער. ביום ראשון השבוע נפטר אחד מגדולי מנציחי סיפורי השואה, הרב מנחם מענדל טאוב, המכונה האדמו”ר מקאליב. בנערותו הוא היה באושוויץ ושם, כפי שסופר אחרי שנים רבות, הוא עונה בייסורי תופת על ידי אותו שם ידוע לשמצה, ד”ר מנגלה יימח שמו ושם זכרו. כאשר סיים את השואה, עבר מספר טלטלות, הגיע לארץ ישראל ובמשך כ-70 שנים כל משאת חייו ותפקידו בעולם היה להנציח את אותם 6 מיליון יהודים שנרצחו בשואה וביניהם 1.5 מיליון ילדים.

במהלך חייו נעשו איתו מספר ראיונות ושאלו אותו – מה אתה משקיע כל כך הרבה זמן בהנצחת היהודים? הוא סיפר כי בימים האחרונים לשואה, ביקשו להכניסו למשרפה. וכשראה רבבות רבבות שלא יוצאים מאותו מקום, כאשר הוא איבד את כל משפחתו וששת אחיו, הוא נשא עיניו למרום ואמר – ריבונו של עולם, מה יועיל לך שאכנס למקום הזה, אם אכנס למקום הזה יישאר ממני עפר ואפר. אני מבטיח שבשארית חיי אנציח את אותם יהודים שנשרפו ונטבחו בשואה הארורה. הוא ניצל, וכך הוא עשה.

ערב יום השואה 2019 באור עקיבא

שליח חב”ד לאור עקיבא, הרב אליעזר שמולביץ התייחס לסיפורו האישי, כדור שני לניצולים, ולסיפור הישרדותו של אביו. “מדי שנה אנחנו נפגשים כאן. כבן לשני גיבורים ניצולי שואה, אבא שיחיה, אני מנצל להגיד לאבא בימים האלה שיש לי הזדמנות לדבר ולחלוק עם אנשים.

“השנה יום השואה עומד בסימן המלחמה שבתוך המלחמה. בסיפור האישי של אבא שלי, הוא חושב על דמות אחת שמסמלת בשבילו את הגבורה – 80 שנה אחרי. אבא שלי כילד, המשפחה ברחה מבלגיה לצרפת, בצרפת הם היו במחנה הסגר. הבינו שסופו של המחנה לא יהיה טוב. היו 80,000 יהודים שהצרפתים אספו והעבירו אותם לאושוויץ.

“ארגון הקהילות היהודיות בצרפת, התארגנו והצליחו להוציא כמה אלפי ילדים מתוך אותו מחנה ולהציל אותם. הכיבוש של הגרמנים את צרפת הלך והתקדם, והבינו שמוסד הילדים היהודי לא יחזיק מעמד. הזיכרון שאני אעלה הערב – הוא מערב אחד שהתקבלה החלטה, פקודה, ממרכז הקהילות היהודיות צריכים מחר בבוקר להעלים 100 ילדים למקומות אחרים.

“אבא שלי נתנו לו שם צרפתי, והוא יצא עם השם הזה. הגיעה בחורה בת 20, קיבלה ארבעה ילדים, ועלו על רכבת להתרחק מהמקום שבו היו מרוכזים. הזכרונות של אבא שלי – הם נסעו 3-4 שעות ברכבת, הגיעו לתחנה נידחת, אותה צעירה מוסרים ילד אחרי ילד, תחנה אחרי תחנה. אבא שלי היה אחרון, בפרבר של פריז היה מוסד ילדים שהחזיקו אותו אותם צרפתים, אבא שלי הגיע לשם. היתה מנהלת, חסידת אומות העולם, שהסכימה לקבל ילדים יהודים תחת חסותה ושם הוסתרו הילדים כל המלחמה עד לשחרור פריז במלחמה. אבא שלי אומר היום אחרי שנים של מחשבה מי זו אותה מנהלת, צריכה להיות בת 100, הגבורה שלה, היא עלתה על רכבת, ההתנהלות הזו היתה בלי טלפונים, תקשורת, שעות שלמות, כמה אנשים נלחמו בעוז ובעוצמה ובדבקות במטרה להציל עוד ילד ועוד ילדה. היום אפשר להגיד 80 שנה אחרי, מספר הילדים הכי גדול שהצילו באירופה היה בצרפת”.

ראש העיר יעקב אדרי אמר כי “החיות הנאציות לא ריחמו על אף אחד. עלינו לזכור את התקופה הזאת, האנטישמיות לא חלפה, אנחנו חווים אותה יום יום. שמעתי נתונים מדהימים על מספר התקריות האנטישמיות בכל מקום. בכל מקום בעולם האנטישמיות מרימה ראש. כולם ידעו, שמעו, אבל לא עשו דבר. זה לא רק הגרמנים השתתפו בשחיטה של העם היהודי, הליטאים, הפולנים, גם בצרפת חלק גדול הסגירו את היהודים. החלש לא שורד, אסור לנו לסמוך על אף אחד”.

הטקס, שהנחה מאיר קורן והופק על ידי קרית החינוך אמי”ת עתידים בשיתוף מתנ”ס אור עקיבא, המשיך במסכת של שירים, קטעי משחק והמחזה שהוכנה על ידי תלמידי אמי”ת עתידים.