ראשי רשויות בפנייה למנכ”ל משרד הפנים: “הקפא את הקמת שדה התעופה בחדרה”

ששה ראשי רשויות , ביניהם גם ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן, פנו השבוע למנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן בבקשה להקפיא את תהליך הקמת שדה תעופה במזרח חדרה
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

ראשי רשויות בפנייה למנכ”ל משרד הפנים: “הקפא את הקמת שדה התעופה בחדרה”

ששה ראשי רשויות , ביניהם גם ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן, פנו השבוע למנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן בבקשה להקפיא את תהליך הקמת שדה תעופה במזרח חדרה

מגדלור-פיד ♋

בעקבות מענה רש”ת (רשות שדות התעופה) לטענות מטה המאבק בשדה התעופה נגד הקמת השדה במזרח העיר חדרה, ששת ראשי הערים והמועצות באזור פנו למנכ”ל משרד הפנים, המשמש גם כראש הועדה לתשתיות לאומיות ויו”ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בבקשה לקיים ישיבה עם כלל גופי התכנון בנוגע לכשלים הרבים, מקצועיים ותכנוניים, שהובילו לבחירה בחדרה כחלופה המועדפת להקמת שדה תעופה אזרחי בחדרה, תוך סתירת הנחיות הבטיחות של תכניות מתאר ארציות ו”תכנון נדיר ומסוכן של שדה תעופה מוגבה על סוללת עפר”.

כאמור, אחת מהטענות המרכזיות נגד הקמת השדה בחדרה, היא שמדובר בשדה תעופה מוגבה, מסוג table top” “, כמותו קיימים כעשרים שדות תעופה בעולם (מתוך 40 אלף שדות תעופה), זאת בשל מסוכנותו של שדה מסוג זה. מוביל מטה המאבק בשדה התעופה, חבר המועצה רון שגן, מסביר כי הנתונים מדברים בעד עצמם. “יש סיבה לכך שישנם מעט מאד שדות כאלה בעולם. עשרות תאונות קשות, חלקן קטלניות התרחשו בשדות תעופה מוגבהים בשנים האחרונות. בנוסף לבעיות בטיחותיות קשות כמו אשליה אופטית שגורמת לטייסים לאבדן אוריינטציה, טיס בשדה כזה דורש הכשרה מיוחדת ובוודאי שלא ניתן להפעיל בו בי”ס לטיסה. ואם לא די בכך, עלויות התשתית של שדה התעופה המוגבה המתוכנן במזרח חדרה נאמדות במאות מיליוני שקלים”.

בהמשך לעבודתם של חברי מטה המאבק בניתוח טענות רשות שדות התעופה, נאספה מסה קריטית של נתונים מקצועיים לפיהם ניתן לקבוע באופן מובהק כי הקמת השדה בצמוד לעיר חדרה וליישובי הסביבה תפגע במאות אלפי תושבי האזור. הכשלים החמורים, ביניהם סתירת הוראות תכנית התשתית הלאומית לסלילת קו הרכבת המזרחי מבחינת גבהי בטיחות, התעלמות מטווחי בטיחות לאזורי שהייה וקינון של בעלי כנף וכן התנגשות עם פעילות המל”טים באזור, אף פורטו במכתב שנשלח השבוע למנכ”ל משרד הפנים. כמו כן מציין שגן, המשמש גם כמחזיק תיק הנדסה, כי תכנית השדה פוגעת בתוכניות מהותיות לפיתוחה של חדרה בשנים הקרובות, כשדוגמא מרכזית לטענה זו היא התוכנית להמשך פיתוח שכונת הפארק, שלמרות שאינה צמודת דופן לשדה התעופה המתוכנן, מגבלות השדה ייאלצו שינויים מהותיים בפיתוחה של השכונה, כגון גובה בנייני המגורים או צפיפות יחידות הדיור בשכונה.

בסיכום מכתבם, ראשי הערים והמועצות הדגישו בפני מנכ”ל משרד הפנים מרדכי כהן, ביושבו כיו”ר הות”ל ויו”ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, את הצורך בקיום ישיבה עם גופי התכנון הרלוונטיים בכדי להביא לביטולה של התוכנית להקמת השדה בחדרה. “בעוד שקיים קונצנזוס ציבורי רחב בדבר אי מוסריותו של הקמת שדה תעופה זה בצמוד לעיר חדרה וליישובי הסביבה, ועובדת פגיעתו הוודאית בתושבינו, כפי שבא לידי ביטוי בין היתר, בהסכמה מקיר לקיר בישיבת וועדת הכלכלה, וועדת הפנים ואיכות הסביבה בנושא, ובעוד תושבינו חשים כמוחזקים כבני ערובה לנגד תכנית זו, אנו מבקשים את עזרתך דווקא במישור המקצועי- תכנוני, בו לתפיסתנו, נלקחו החלטות שאינן טובות בלשון המעטה, ואשר נמצא כולו בידי מנהל התכנון במשרד הפנים עליו אתה מופקד.”

לכל העדכוניםחדשות חדרה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

מגדלור-פיד ♋

הגיבו על הכתבה:

guest
0 .
Inline Feedbacks
View all comments

עוד ניוז >>

מכבי
דילוג לתוכן