מבית

מבית

אם ובנה התינוק נכוו משמן רותח [רחבי הרשת]

שמן רותח. אילוסטרציה: פיקסביי
מכבי

אם לא ידענו עד כמה מסוכן זה להשאיר תינוקות במטבח, מגיע הסיפור הבא מערב יום הזיכרון אתמול (8.5) בנתניה: בשעות הערב המאוחרות התקבל דיווח במוקד 101 של מד”א במרחב שרון על ילד שנכווה משמן רותח בבית בנתניה.

הפעוט כבן שנתיים, נכווה משמן רותח בביתו בנתניה כאמור. חובשים ופראמדיקים של מד”א ואיחוד הצלה העניקו להם טיפול רפואי ופינו לבית החולים שיבא בתל השומר פעוט כבן שנה וחצי במצב בינוני יציב, עם כ- 50% כוויות בדרגה ב׳ בפלג גופו העליון. 

מנדי אושקי חובש ביחידת האופנועים של איחוד הצלה סיפר: “הפעוטה נכוותה משמן רותח שנשפך עליה ממחבת במטבח ביתה. כמו כן האמא של הפעוטה נכוותה בגפיים. לאחר הסיוע הראשוני הם פונו להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים”.

באתר “כוויות” מנדבים עצות – איך להימנע מכוויה משמן רותח?

“תאונות וטעויות אנוש הן הגורם העיקרי לכוויה משמן רותח, ובקלות רבה ניתן להפחית את הסיכון לכוויות כאלה ולהימנע מתאונות מיותרות במטבח. לשם כך, קיימת חשיבות עליונה להקפיד על זהירות בסיסית ועל מספר כללים פשוטים בזמן בישול ושימוש בשמן:

שמירת מרחק מהשמן – כידוע, שמן רותח נוטה להשפריץ לכל עבר, ובדרך זו עלולות להיגרם כוויות רבות. ולכן, חשוב לשמור על מרחק סביר מהשמן כך שלא יגרום לפגיעה בזמן הבישול.

הרחקת ילדים קטנים מסירים עם שמן רותח – לצערנו הרב, תאונות בהן ילדים קטנים נכווים משמן רותח שכיחות יחסית, ולכן חשוב מאוד להרחיקם מסירים עם שמן רותח ומכל גורם אחר במטבח אשר יכול לגרום לכוויה.

שימוש בשמן עמוק בצורה זהירה ומבוקרת – הכוויות הקשות ביותר כתוצאה משמן רותח נגרמות לאחר שימוש בשמן עמוק, ולכן חשוב מאוד להשתמש בטיגון עמוק רק במקרי הצורך. מודעות לסיכונים השונים בזמן הטיגון בשמן עמוק חשובה ביותר, ולכן בזמן שימוש בשמן עמוק יש להישאר מרוכזים, להקפיד על אמצעי הזהירות השונים ולשמור על גישה זהירה שתמנע תאונות מיותרות”.


דילוג לתוכן