לא מוותרת: בנימינה ממשיכה להילחם על חלוקת ההכנסות מאיזור התעשייה של אור עקיבא

בבנימינה טוענים כי ההסכמות מהעבר טרם יושמו וכי אי חלוקת ארנונה מאיזור התעשייה של אור עקיבא יפגע בה כלכלית בצורה נרחבת. ראש מועצת בנימינה איתי וייסברג: "נלקחו בעבר אלפי דונמים מכלכלתה של המושבה בנימינה, מה שעלול ליצור איום על ערוץ ההכנסה היחידי ממנו מתקיימת המועצה המקומית"

מאת: מערכת מגדלור ניוז, 28.5.19, 20:04
איזור התעשייה באור עקיבא. צילום ארכיון- מגדלור ניוז

נמשך המאבק בין בנימינה-גבעת עדה לאור עקיבא סביב נושא איזור התעשייה והתעסוקה הצפוני של אור עקיבא.

בבנימינה עדכנו השבוע כי בימים האחרונים התקיים דיון חשוב בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה בנושא.

[קראו גם >> סיור עם משרד הפנים ונציגי בנימינה ואור עקיבא התקיים בנושא מרכז המסחר בברניצקי ]

כזכור, מדובר באזור תעשייה שבעבר נקבע כי יהפוך אזורי ותתקיים בו חלוקת הכנסות עם מועצה מקומית בנימינה-  גבעת עדה. לדברי המועצה, עד היום החלטה זו לא יושמה בפועל. ראש המועצה, איתי ויסברג דרש בדיון כי ההחלטה בעניין פיתוח אזור התעשייה תתקבל רק לאחר החלטת הועדה הגיאוגרפית בדרישת המועצה לחלוקת ההכנסות: “זהו מאבק על עתידה הכלכלי של מועצת בנימינה גבעת עדה” .

לפני למעלה מעשור המליצה הועדה לחקר גבולות של משרד הפנים להעביר כאלף דונם השייכים לשטח השיפוט של מועצה מקומית בנימינה -גבעת עדה לעיריית אור עקיבא. מדובר בשטח שנמצא באיזור מתחם הקראוונים הישן בעיר. במקביל המליצה הועדה כי במידה ובשטח המועבר תאושר תכנית לתעסוקה יש לקבוע בשטח זה מנגנון לחלוקת הכנסות.

בדיון בועדה המחוזית העלתה מהנדסת המועצה, אדריכלית שרון פישמן, הסתייגויות לתוכנית הפיתוח הצפויה מאחר ולא נערכה בדיקת כלכלית בראיה אזורית של התכנון ותוך בדיקת כל אזורי התעסוקה המתוכננים. בנוסף נטען כי התכנון לא מנצל בצורה אופטימלית את הקרבה לרכבת.

בנוסף טענה פישמן כי כיום אזור תעשייה צפוי לקבל זכויות רבות מתוך ראיה אזורית כשבפועל עדיין הוא פועל כאזור תעשייה של אור עקיבא בלבד מאחר ועיריית אור עקיבא לא מיישמת את החלטת חלוקת ההכנסות, לדברי המהנדסת כאמור.

המהנדסת הוסיפה כי “זכויות בנייה צריכות להיגזר מתוך הבנה כלכלית ותכנונית של כל השטחים בייעוד דומה באזור ולא בראייה בדלנית של ישוב אחד”.

ראש המועצה בנימינה איתי ויסברג, הוסיף: “עודף הזכויות לא יהלום את החלטת הועדה המחוזית, ויצור תחרות משמעותית לאזור כולו. לא בלבד שנלקחו בעבר אלפי דונמים מכלכלתה של המושבה בנימינה, אלא עלול להיווצר איום על ערוץ ההכנסה היחידי ממנו מתקיימת המועצה המקומית – מארנונה. נכון לקבל את פסיקתה של הועדה הגיאוגרפית ביחס לחלוקת ההכנסות באיזור ורק אז להציע פתרון תכנוני ולא להיפך. התכנון לא עומד בזכות עצמו אלא מטרתו שירות צרכים של הישובים, ומשלא נקבעו סופית הצרכים לא נכון לאשר תכנון כזה”.