שלולית החורף באיזור פרדס חנה-כרכור נהרסת בקיץ, בקק”ל מנסים למזער נזקים

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

שלולית החורף באיזור פרדס חנה-כרכור נהרסת בקיץ, בקק”ל מנסים למזער נזקים

-

מגדלור-פיד ♋

צילום: קק”ל

עם בוא הקיץ, בריכות (שלוליות) החורף הפזורות ברחבי הארץ – ובניהן אחת באיזור פרדס חנה-כרכור, מתייבשות ולעיתים נהרסות מהחום, ומפגיעת אדם.

קרן קימת לישראל קיימה בסוף השבוע יום עיון בנושא בריכות חורף במרכז השדה של קק”ל בנס הרים. נושא הכנס היה שמירה וטיפול בבריכות החורף במהלך ימי הקיץ והדרכים לשימור בריכות החורף וחשיבותן ליער ולבעלי החיים. הכנס נערך לאחר שבקק”ל קיימו סקר בנושא בריכות החורף באמצעות אקולוגים מומחים שגילו כי מספרן הולך וקטן מדי שנה. 

 

קראו גם >>

בין הבריכות שדנו בהן בכנס – בריכת צרטה ובריכת ברקת ליד שוהם, בריכת אלעד ליד העיר אלעד, בריכות יפהפיות ליד יער חדרה ובריכת בטיח באזור פרדס-חנה כרכור.

כיום בארץ קיימות עשרות שלוליות חורף. מדובר באגמים טבעיים בגדלים שונים המתמלאים בחודשי החורף בלבד מהגשמים ומתייבשים בחודשי הקיץ. שלוליות החורף הן תופעה ייחודית וקק”ל, שלקחה על עצמה לשמור על אותן בריכות, הכינה גם דרכי הגעה נוחות למבקרים שיוכלו ליהנות מהתופעה הייחודית שמשפיעה על מארג חיים שלם ביער. 

צילום: קק”ל

במחקר שביצעו בקק”ל לאחרונה גילו כי ברחבי הארץ ישנן כיום 23  בריכות במרחב צפון, 17 בריכות ביערות המרכז, ושמונה בלבד בדרום הארץ. לפני שנים היה ניתן למצוא ברחבי הארץ מאות בריכות שכאלו אך התרחבות עירונית, בנייה וניקוז ביצות פגעו באותן בריכות שנעלמו לחלוטין. כל ניסיון שחזור ובנייה מחדש של הבריכה שנהרסה כשל. מסיבות אלה בחרו בקק”ל לקיים את הכנס בנושא ולדון יחד עם מומחים לתחום על שיטות טיפול ושימור. 

ענת גולד, מנהלת אגף תכנון בקק”ל, אומרת: “קרן קימת לישראל מקדמת שיקום והחזרה של בריכות חורף שהלכו ונעלמו עם הפיתוח המואץ בארץ ישראל. המטרה שלנו היא להחזיר לטבע את המערכות הטבעיות שלו שנעלמו עם הזמן. מבחינתנו בפרויקט בריכות החורף אנו לא מתמקדים רק בשיקום אלא גם פיתוח מבוקר על מנת שבריכות מסוימות יהיו נגישות לציבור הרחב לבוא, לטייל, לראות וליהנות מהשטחים האלה שיכולים להוות מוקד תיירות מוביל. כחלק מהפיתוח ביצענו ברוב הבריכות גם עבודות הנגשה במטרה להתאים את האתר לאנשים עם מוגבלויות”.

לכל העדכוניםחדשות אור עקיבא
ענו על משאל מגדלור-ניוז: על מה אתם אוהבים לקרוא הכי הרבה ברשת – איזה תחום מעניין אתכם?

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

הגיבו על הכתבה:

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

דילוג לתוכן