בחדרה ובחוף הכרמל מייצרים יותר פסולת מהממוצע הארצי

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

בחדרה ובחוף הכרמל מייצרים יותר פסולת מהממוצע הארצי

-

מגדלור-פיד ♋

אשפה בחופי הים של חוף הכרמל. דווקא במועצה האזורית, כמות האשפה המיוצרת על ידי כל תושב גבוהה מהממוצע הארצי || צילום: דוברות חוף הכרמל

דו”ח חדש של אדם טבע ודין על כמויות הפסולת ברשויות המקומיות בישראל, מציג מי הן הרשויות שמייצרות הכי הרבה פסולת ומי הן הרשויות אשר לוקחות אחריות על הפסולת, נוקטות בצעדים להפחתת הפסולת ומעודדות שיעורי מיחזור גבוהים בקרב התושבים שלהן.

על פי הדו”ח שמתפרסם היום, חדרה מייצרת פסולת מעל הממוצע הארצי, בקרב הערים הגדולות בישראל. בעיר מייצר כל תושב 1.9 ק”ג פסולת ביום לעומת הממוצע הארצי העומד על 1.7 ק”ג. 

במועצות אזוריות הנמצאות באשכול חברתי כלכלי 7-8, כל מועצה שיש בה תהליכים נכונים של הפרדת פסולת במקור, מייצרת פחות פסולת לתושב. עם זאת, במועצה האזורית חוף הכרמל, הנמצאת במדד חברתי כלכלי 8, מייצרים מעל הממוצע הארצי – 2.7 ק”ג פסולת ליום לאדם. 

עוד עולה מהדוח, כי בכל רשות מקומית שבה יש הפרדת פסולת במקור יש הפחתת אשפה משמעותית, וכמות הפסולת לתושב קטנה מהממוצע הארצי. למשל, בפרדס חנה-כרכור, בה יש הפרדה במקור של פסולת אורגנית, מייצג כל אדם 1.6 ק”ג ליום פסולת. בזכרון יעקב מייצר כל תושב 1.5 ק”ג. כאמור – בשתי המושבות הללו מייצרים פחות מהממוצע הארצי. 

מדוע ברשויות שמבצעות מהלכים של הפרדת פסולת יש פחות פסולת לתושב? באדם טבע ודין מסבירים כי “כשאנשים מפרידים אשפה בביתם, הם רואים באופן המוחשי ביותר כמה פסולת הם זרקו ולכן ישתדלו להימנע מקניה של מצרכים מיותרים. כאשר
התהליך הזה מתרחש בישוב שלם הדבר משפיע על כלל הפסולת שמייצר הישוב. כולם מרוויחים במצב הזה – התושבים בראש וראשונה כי הם מוציאים פחות כסף על מוצרים מיותרים, הרשות
המקומית – כי היא צריכה לטפל בפחות פסולת, המדינה מרוויחה כי יש פחות פסולת להטמין והעולם מרוויח בשל החיסכון במשאבים ובפליטות של גזי חממה”. 

  •  

אשפה ברחובות || צילום ארכיון

נתונים מעניינים נוספים מהדוח: 

  • כל אחד מאזרחי ישראל  מייצר בממוצע כ-1.7 ק”ג פסולת מדי יום – נתון מן הגבוהים בעולם.

  • מבין הערים הגדולות בישראל, אלו הערים אשר מייצרות הכי הרבה פסולת לנפש, ליום: במקום הראשון, העיר תל אביב-יפו (2.6 ק”ג פסולת פר נפש), אחריה מדורגת הרצליה (2.2 ק”ג) , אשקלון (2.1 ק”ג)  וראשון לציון (1.9 ק”ג). בסוף הרשימה, עם כמויות פסולת נמוכות מהממוצע הארצי, מדורגות הערים: בת-ים וכפר סבא (1.5 ק”ג כ”א) ובני ברק ומודיעין-מכבים-רעות (1.3 ק”ג כ”א).

  • במועצות אזוריות : בראש רשימת המועצות המייצרות הכי הרבה פסולת נמצאות מועצה אזורית מגילות ים המלח (3.3 ק”ג), מוא”ז חוף השרון (3 ק”ג) ומוא”ז חוף הכרמל (2.7 ק”ג). גם בקרב המועצות האזוריות אשר מנהיגות הפרדת פסולת במקור מיוצרות כמויות פסולת קטנות יותר. כך למשל: מוא”ז מטה אשר (2 ק”ג), מוא”ז מגידו ועמק יזרעאל  (1.8 ק”ג כ”א) מוא”ז עמק חפר (1.7 ק”ג) ו- מוא”ז משגב (1.5 ק”ג).

  • במגזר הערבי: המגמה דומה, במגזר הערבי ישנו ישוב אחד שבו יש הפרדת פסולת – ג’ת. במדגם של ישובים מהמגזר הערבי בחתך חברתי כלכלי של 3-4 נראה כי בג’ת מייצרים הכי פחות פסולת לתושב.

  • הקשר בין רמת החיים לעלייה בכמויות הפסולת: נהוג לחשוב שככל שרמת החיים גבוהה יותר אנשים מייצרים יותר פסולת. נתון זה נכון, אך מהדו”ח עולה כי ברשויות שבהן יש מדיניות של הפרדת פסולת במקור, ישנה מגמה חיובית הפוכה. קרי, הפחתה משמעותית בייצור הפסולת. כך למשל, מודיעין-מכבים-רעות וכפר סבא, אשר מדורגות גבוה במדד החברתי-כלכלי של הלמ”ס, נמצאות הרבה מתחת לממוצע הארצי בייצור פסולת, אפילו מיישובים אשר מדורגים במעמד סוציו-אקונומי נמוך יותר.  כך גם בסביון (1.2 ק”ג) ושהם (1.3 ק”ג).

53260cookie-checkבחדרה ובחוף הכרמל מייצרים יותר פסולת מהממוצע הארצי

האם הכתבה עניינה אותך? 👆

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print
guest
0 .
Inline Feedbacks
View all comments

מגדלור-פיד ♋

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

 

אולי יעניין אותך

תביעת מיליונים: התנגשה בדלת הזכוכית של חנות בקניון, וסובלת מנזקים קשים עקב זעזוע המוח בו לקתה

על פי התביעה, מאז התאונה בה התנגשה בחלון ראווה בחנות בקניון שבעת הכוכבים, מתקשה האישה לתפקד בעבודתה ובחייה, מפני שהחלה לסבול מכאבי ראש תמידיים, מסחרחורות, המלוות בעילפון, מהפרעת שינה קשה והפרעות קוגניטיביות, ורגשיות שלא סבלה מהן טרם התאונה

לידיעה המלאה

 


 

 

דילוג לתוכן