מפקד האוכלוסין יוצא לדרך בכל היישובים בין חדרה לחוף הכרמל: מה חשוב לדעת ומדוע חובה על פי חוק להשתתף?

החל מה- 3 באפריל 2022 תחל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בביצוע מפקד האוכלוסין והדיור השביעי של ישראל ב- 1,300 יישובים ברחבי ישראל ובתוכם חדרה, אור עקיבא, קיסריה, בנימינה-גבעת עדה, פרדס חנה-כרכור, זכרון יעקב, ג'סר א-זרקא, פוריידיס ויישובי המועצה האזורית חוף הכרמל

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נערכת לביצוע מפקד האוכלוסין והדיור 2022.  החל מה- 3 באפריל 2022 תחל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בביצוע מפקד האוכלוסין והדיור השביעי של ישראל ב- 1,300 יישובים ברחבי ישראל ובתוכם חדרה, אור עקיבא, קיסריה, בנימינה-גבעת עדה, פרדס חנה-כרכור, זכרון יעקב, ג’סר א-זרקא, פוריידיס ויישובי המועצה האזורית חוף הכרמל. המפקד צפוי להסתיים ב- 30 בנובמבר 2022.

נתוני המפקד הינם היחידים שניתנים לפרסום ברמת שכונה החופפת בהגדרתה לרמת אזור סטטיסטי. הנתונים חשובים למקבלי ההחלטות בשלטון המקומי, לקבלת אומדנים אמינים לתכנון יעיל, נכון ומותאם לרשות המקומית. מפקד האוכלוסין הוא  פרויקט איסוף הנתונים הגדול של ישראל המתבצע בממוצע אחת לעשור המשקף תמונת מצב מלאה ומהימנה אודות כלל תושבי ישראל בהיבטים דמוגרפיים, חברתיים וכלכליים.

// ניר בן חיים ומנהל אזור צפון במפקד האוכלוסין, איתי אליהו. צילום: דוברות עיריית חדרה

ראש המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה, איתי ויסברג וראש עיריית חדרה בפועל ניר בן חיים נפגשו בשבוע שעבר עם מנהל משרד אזור צפון מפקד האוכלוסין, איתי אליהו ודנו בקידום המפקד ברשויות.

וייסברג: “נתונים הם כלי עבודה חיוני לתכנון יעיל ונכון קדימה. אני קורא לתושבי המושבות שנבחרו להשתתף במדגם מפקד האוכלוסין להשיב לשאלון לטובת כולנו. נתונים אלו ישמשו את המועצה והמדינה בקבלת החלטות בעתיד”.

בן חיים: נתונים הם כלי עבודה לתכנון יעיל ונכון קדימה, קורא לתושבי העיר שנבחרו להשתתף במדגם מפקד האוכלוסין להשיב לשאלון המפקדי לטובת כולנו”.

מנהל משרד אזור צפון מפקד האוכלוסין, איתי אליהו הסביר: “כ-7% מתושבי כל רשות מקומית נבחרו להשתתף במדגם ולהשיב לשאלון המפקדי. מפקד האוכלוסין השביעי יהיה החדשני ביותר ולראשונה, ניתן יהיה להשיב על השאלון המפקדי באתר אינטרנט מאובטח וייעודי ממחשב ולא ממכשיר סלולארי.  זאת בנוסף לאפשרות השבה בראיון טלפוני או בראיון פנים אל פנים. רק לעונים באתר תינתן הטבה – שובר דיגיטלי למימוש”.

// איתי וייסברג ואיתי אליהו. צילום: דוברות המועצה

בלשכה המרכזית לסטטיסיטיקה מדגישים כי המענה על השאלון הוא חובה על פי חוק והנתונים הנאספים בו תוך שמירה קפדנית על סודיות הנתונים ופרטיות הנדגמים. בשנים האחרונות, שינתה הלמ”ס את שיטת איסוף הנתונים על מנת לייעל את תהליכי העבודה במגמה לחסוך במשאבים. הלמ”ס עושה שימוש במאגרי מידע מינהליים כך שאין צורך לפקוד את כל התושבים והשאלון המפקדי הופך לממוקד יותר ללא שאלות מיותרות.

במדינת ישראל בוצעו עד כה שישה מפקדי אוכלוסין. המפקד הראשון היה עם קום המדינה ב- 1948, אחריו נערכו המפקדים אחת לעשור. מפקד האוכלוסין הקרוב יהיה מפקד משולב אשר יתבסס ברובו על נתונים מנהליים לצד איסוף נתונים מהשטח ובו צפויים להשתתף כ- 7% מכלל התושבים בישראל .

​הלמ”ס פועלת מכוח פקודת הסטטיסטיקה [נוסח חדש] התשל”ב-1972 . בפקודה זו מוגדרים תפקידי הלמ”ס, אופן עבודתה, חובת הציבור למסור מידע ללמ”ס, חובת הלמ”ס לשמור על סודיות המידע המתקבל, וחובת הלמ”ס לפרסם את תוצאות עבודתה. בנוסף לפקודת הסטטיסטיקה פועלת הלמ”ס בהתאם לכללי האתיקה. כללים אלה מבוססים על ההבנה שתפקידה של הלמ”ס לאסוף, לעבד ולפרסם מידע סטטיסטי על האוכלוסייה, החברה והכלכלה וכן על תחומים נוספים בישראל.

על מנת לאסוף את הנתונים הנדרשים לניהולו של משק מודרני, ועל מנת לתת ייצוג הולם לכל הפרטים באוכלוסייה, פונה הלמ”ס לאנשים, לעסקים ולגופים ציבוריים בבקשה למסור מידע. המחוקק שהכיר בצורך חיוני זה, מחייב את האזרחים לשתף פעולה עם הלמ”ס, בפקודת הסטטיסטיקה [נוסח חדש] התשל”ב-1972.
פקודה זו מעניקה ללמ”ס סמכות לחייב את הציבור למסור לה מידע הנחוץ לביצוע הפעולות הסטטיסטיות שהיא עורכת וכוללת לצורך כך גם עבירות פליליות.

פרטים נוספים ניתן למצוא ברשת תחת החיפוש: “מפקד האוכלוסין 2022”. 

— אגף הוידאו —–  חילוץ לכודים מעליזה יאנסן באור עקיבא

— אגף הוידאו — שימו לב איפה אתם מחנים את האוטו: כבשים ברכבת חדרה

עוד במבזקים

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

דילוג לתוכן