ועד ההורים בחדרה לעירייה: ההשקעה בחינוך ירדה; בעירייה דוחים הטענות

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

ועד ההורים בחדרה לעירייה: ההשקעה בחינוך ירדה; בעירייה דוחים הטענות

-

מגדלור-פיד ♋
ועד ההורים העירוני בחדרה פרסם הבוקר מכתב להורים שעורר סערה בעיר. במסמך, מביעים בוועד ההורים דאגה ממצב מערכת החינוך בעיר בנושאים ותחומים מגוונים, וטוענים כי לאחרונה מורגש העדר תקציבי למערכת שגורם לחוסר בשינוי מערכתי.

“אנו מבקשים לציין את העבודה המשותפת בהידברות ומפגשים תקופתיים עם אגף החינוך, אגף הפיקוח והשיטור והנהלת העיר אשר הביאה לכך שבמהלך השנים הצלחנו להשפיע בתחומים שונים בכל הנושאים הקשורים לחינוך ילדנו”, כותבים בוועד, “יחד עם זאת אנו עדים לכך שבתקופה האחרונה מערכת החינוך בעיר קפאה על שמריה כשהגורם המרכזי לכך הוא היעדר תקציבים יעודים”. 

“לפני כשבוע זומנה הנהגת ההורים העירונית לפגישה עם ראש העיר ומנהלת אגף החינוך. בפגישה הועלו הנושאים שנמצאים בראש סדרי העדיפויות במרבית מוסדות החינוך בעיר בהם נדרש לטפל מידית”. 


בין היתר מצוין במסמך כי דוחות בטיחות בבתי הספר ובגני הילדים אינם מטופלים בזמן סביר או אינם מטופלים כלל בחלק מהמקרים. בנוסף, מלינים בוועד על אי השקעה בבינוי של כיתות לימוד במוסדות החינוך. “נוצר מצב מגוחך בו כמות היבילים בחלק ממוסדות החינוך הולכת וגדלה שלא לדבר על כך שחלקם אינם מגיעים בזמן עם פתיחת שנת הלימודים”, הם טוענים. 

עוד עולה מהמסמך כי ישנם ליקויי בטיחות לא מעטים בדרכי הגישה למוסדות החינוך וסביב המוסדות אשר בוועד התריעו עליהם. ביחס לתכנון בניית בתי ספר חדשים, טוענים בוועד כי “למרות הצהרות בנושא נוכחנו לדעת שאינם מתבצעים בזמן”.

בוועד גם מבקשים להגדיל את כמות גני הילדים בעיר, לטפל במחסור בסייעות בגנים ובתי ספר, ולהגדיל את תקציב מערכת החינוך העירונית. “ראש העיר פרסם היום כי תקציב החינוך יגדל ב-2019 ויהווה כ-28% מתקציב העיריה. תזכורת – כחצי מהתקציב שהוזכר הולך לשכר. לצערנו אין בגידול זה בשורה אמיתית שיכולה לטפל בכל הבעיות של מערכת החינוך בעיר”, טוענים בוועד. “אנו חברי ההנהגה העירונית מוחים על אוזלת ידה של עירית חדרה בפתרון הבעיות הרבות במערכת החינוך ועל התקציב הדל המושקע בחינוך ילדינו”. 


מעיריית חדרה נמסר בתגובה: “נראה כי גורמים פוליטיים הקשורים לחברים בהנהגת ההורים, שכחו כי הבחירות מאחורינו והבוחר אמר את דברו.  יודגש, כי בעיר חדרה, בשונה מרוב הרשויות בארץ, בתי הספר התיכון אינם עירוניים אלא שייכים לעמותות פרטיות ולכן שכרם אינו משולם מהעירייה. נתון זה מייצר מצג שווא לפיו תקציב החינוך בחדרה נמוך יחסית בצורה קיצונית לעומת רשויות אחרות.

“להנהגה ההורית הוצגה תוכנית של 12 מיליון שקלים ליישור קו בטיחות בכל מוסדות החינוך. התוכנית יצאה לדרך, עם התחייבות לישיבת סטטוס פעם בחודש עם ההנהגה ההורית לעדכון בהתקדמות התוכנית. בהתאם לתוכנית הבטיחות פתחה העירייה תב”ר לביצוע העבודה. כמובטח התקיימה עם ההנהגה ההורית ישיבת סטטוס להתנעת התוכנית. סכומי הביצוע יוקצו בהתאם ליכולת התקציבית וקצב ההתקדמות, וכבר הועברו מיליון שקלים להתחלה מידית של העבודות.

בית ספר ארלוזורוב בחדרה || צילום: ועד ההורים העירוני

עוד נמסר מהעירייה כי “ב-2018 השקיעה העירייה סכום שיא של כ-6 מיליון שקלים בשיפוצי קיץ ושיפוצים שוטפים של מוסדות חינוך.

“בשנה החולפת נפתחו כיתות לימוד וגן חדשות, ביניהן  4 גני חינוך מיוחד במתחם בית ספר תחכמוני הישן, קומפלקס של 3 גנים לילדי חינוך מיוחד ברחוב השיטה. נפתח בית ספר מכיל “לב” בו לומדים אלה לצד אלה תלמידי החינוך הרגיל לצד תלמידי חינוך מיוחד. ב-21 בתי ספר בעיר נפתחו כיתות 2021 במסגרת זכייתה של עיריית חדרה בקול קורא שפרסם משרד החינוך.

“השנה נבנות עוד 8 כיתות גן, 3 בשכונת הפארק שכבר נפתחו, 3 בשכונת דניה, ו-2 בשכונת גבעת אולגה. גם בחינוך היסודי והעל יסודי מתוכנן בינוי חדש, כולל המשך תכנון של קמפוס קהילתי “חופים”, תכנון וקידום שלב ג’ בדמוקרטי בברנדס, ותכנון מבנה הקבע לבית הספר “לב” המכיל.

“תקציב החינוך מהווה כ-28 אחוז מכלל תקציב העירייה. בתקציב 2019 חלה עלייה של יותר מ-10 מיליון שקלים, המיועדים ליוזמות חינוכיות לטובת תלמידי העיר, והוא עומד על 178.2 מיליון שקלים לעומת 168.1 בשנת 2018. מתוך כך עלה שכר עובדי החינוך בכ-1 מיליון שקלים בלבד. לעומת זאת תקציב הפעולות עלה ביותר מ-9 מיליון שקלים והוא עומד על כ-86.6 מיליון שקלים בשנת 2019 לעומת כ-77.4 בשנת 2018.

“יצוין כי תקציב המטה באגף החינוך (מנהלת, מנהלי מחלקות, מזכירות וכדומה, מהווה בסך הכל כ-10 אחוז מכלל תקציב השכר). יתר תקציב השכר כולל: שכר עוזרות גננות וממלאות מקום, שכר סייעות רפואיות וצמודות בגנים ובבתי הספר, שכר סייעות שניות בגני ילדים, שכר מזכירות ושרתים בבתי ספר, שכר בבתי ספר מיוחדים, שכר סייעות כיתתיות ותגבור בבתי ספר, שכר שירות פסיכולוגי חינוכי, שכר רווחה חינוכית, וכל יתר תפקידי החינוך, ייעוץ והוראה, המהווים חלק מצוותי החינוך של ילדי העיר. 

“בנוסף עלייה עקבית באחוזי הזכאים לבגרות, בכל שנה בתי ספר וגני ילדים בעיר מקבלים אותות הצטיינות על הישגים פדגוגיים ממשרד החינוך.

“קצרה הירייה למנות את הישגי מוערכת החינוך בכל התחומים. מדי שנה מגיעים תלמידים מכל בתי הספר בעיר להישגים מרשימים, בקני מידה מחוזיים וארציים, בתחומים רבים, ביניהם מקצועות הליבה, מדע, תרבות, אמנות, ספורט ועוד.

“לסיכום, מערכת החינוך בחדרה היא מהמתקדמות והמצליחות בארץ וחבל שיש מי שזה מפריע לו”. 


לכל העדכוניםחדשות חדרה

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

הגיבו על הכתבה:

עוד ניוז >>

דילוג לתוכן