דוח מבקר המדינה: עיריות אור עקיבא וחדרה לא טיפלו בתקנון הטרדות מיניות בניגוד לחוק

עיריית אור עקיבא. צילום: מערכת מגדלור

דוח מבקר המדינה: עיריות אור עקיבא וחדרה לא טיפלו בתקנון הטרדות מיניות בניגוד לחוק

-

מגדלור-פיד ♋

דוח מבקר המדינה שפורסם השבוע בדק את טיפול הרשויות המקומיות בהטרדות מיניות ובמניעתן. בין היתר, נכללות אור עקיבא וגם חדרה בבדיקה וליקויים נמצאו אצל שתיהן בנושא בניגוד להוראות החוק.

ב-1998 חוקקה הכנסת את החוק למניעת הטרדה מינית. ב-27.2.18 ביקשה הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת ממבקר המדינה להכין חוות דעת על יישום החוק.

בישראל 257 רשויות מקומיות המעסיקות כ-140,000 עובדים וכן, עובדים רבים של חברות כוח אדם ונותני שירותים אחרים. בדוח נכתב כי “על אף שחלפו יותר מ-20 שנה מחקיקת החוק, לא הוסדרו היבטים מהותיים הנוגעים ליישום הוראות החוק והתקנות למניעת הטרדה מינית בשלטון המקומי, לרבות אופן הטיפול בתלונות. משרד הפנים לא קבע נהלים ברורים והנחיות לפעילותן של הרשויות המקומיות בנושא והתיקון לתקנות משנת 2014, לא הוחל עליהן”.

עיריית אור עקיבא. צילום: מערכת מגדלור

בחודשים אפריל-אוקטובר 2018 בדק משרד מבקר המדינה היבטים בטיפולן של הרשויות המקומיות בהטרדות מיניות ובמניעתן, לרבות את אופן מילוין של החובות שהטילו עליהן החוק והתקנות. בין יתר העיריות שנבדקו היו גם אור עקיבא, באר שבע, חדרה, רעננה וחוף הכרמל.

בין היתר נבדקו אסדרת פעילותן של הרשויות המקומיות בנושא; מינוים של אחראים למניעת הטרדה מינית ברשויות המקומיות, הגדרת תפקידם ומעמדם ברשות; פעולות הרשויות המקומיות למניעת הטרדות מיניות בתחומיהן; וטיפולן של הרשויות בתלונות על הטרדות מיניות.

ממצאי הביקורת היו מאכזבים ואף אולי חמורים. “40 רשויות מקומיות לא מינו אחראי למניעת הטרדה מינית, בניגוד לחובה הקבועה בתקנות”, נכתב. “עיריות אור עקיבא, חדרה ורמת גן, המועצות המקומיות באר יעקב והר אדר והמועצות האזוריות הגליל העליון וחוף הכרמל לא עדכנו את תקנוניהן בהתאם לתיקון לחוק משנת 2014 ,ולא יידעו את עובדיהן על הרחבת המעשים הנכללים בגדר הטרדה מינית אסורה”.

בדוח המבקר הועברה ביקורת גם על משרד הפנים ש”לא הגדיר את תפקידו של האחראי למניעת הטרדה מינית ברשות המקומית, את תחומי אחריותו ואת תנאי הסף למינויו. לפיכך, מי שמונו לאחראים לא ידעו את מלוא תחומי אחריותם, ורשויות מקומיות מינו אחראים בדרג נמוך העלול להקשות עליהם למלא את תפקידם.

“חלק מהרשויות לא דאגו לתת לאחראי את המעמד הראוי, לא שיתפו עימו פעולה ולא יצרו עבורו סביבת עבודה תומכת שתאפשר לו לפעול באופן עצמאי וללא מור.  לאחראים אין גורם מקצועי שיוכלו להיוועץ בו כשמוגשת תלונה או בכל נושא אחר הקשור בתפקידם. מבין הרשויות שנבדקו, בעיריות אור עקיבא, אלעד ונשר ובמועצה המקומית רכסים האחראי לא עבר הכשרה ולא השתלמות תקופתית כלשהי בנושא”.

עיריות אור עקיבא וחדרה מסרו בתשובותיהן למשרד מבקר המדינה מפברואר 2019  כי “בעקבות הביקורת יפעלו למינוי ממלא מקום לאחראי”.

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

הצטרפו אלינו


דילוג לתוכן