איגוד ערים וטרינרי: עלייה בכמות חזירי הבר הפולשים לשטחים מיושבים באזור המושבות ומנשה

באיגוד ערים וטרינרי שומרון, מדווחים כי בתקופה האחרונה חלה עליה בפניות בגין חדירת חיות בר בכלל וחזירי בר בפרט לשכונות מגורים. באיגוד מדגישים כי עיקר הפניות בעת האחרונה נוגעות לחזירי בר. אוכלוסיית החזירים גדלה בשל כושר רבייה רב מאוד, היעדר אויבים טבעיים, הפחתה באישורי הצייד, והאכלה מלאכותית על ידי האדם. בכניסתם אל החצרות גורמים החזירים נזקים לגינון ולחקלאות, מפחידים תושבים ואף עלולים לגרום לתאונות דרכים.

תושב בנימינה סיפר כי בשבוע החולף, בדרך לבית הספר ‘כרמים’, ראה חזיר בר גדול חוצה את הכביש הסואן במקום והולך בשדות.

ד”ר ריאד בדראן רופא ווטרינר ראשי ומנכ”ל האיגוד, אומר כי “אנו עדים לכך שחזירי הבר מאבדים בהדרגה את פחדם הטבעי מהאדם, דבר שגורם להם להסתובב בקרבת בתי המגורים ולאכול מכל הטוב שהאדם והעיר מאפשרים להם. חזירי הבר הם אוכלי כל, וביישובים קיימים מקורות מזון זמינים כמו:  פחי אשפה שעולים על גדותיהם או שניתנים להזזה בקלות, פסולת מושלכת, מזון חתולים ושל בעלי חיים אחרים בחצרות וגינות, מדשאות וגם פירות שנופלים מעצי פרי”.

איגוד ערים וטרינרי שומרון מעניק שירותים וטרינרים עירוניים ל- 12 רשויות מקומיות באזור – יהודיות וערביות, בהן מתגוררים למעלה מ- 230,000 תושבים. לאיגוד תפקיד חשוב מאד בשמירה על בריאות הציבור באזור מההיבט הווטרינרי ובכלל זה מניעת הפצת מחלות מדבקות מבעלי חיים –בהן כלבת, הסדרת הפיקוח על בעלי חיים משוטטים ופיקוח על מניעת מכירת מוצרי מזון פגומים מן החי שאינו ראוי למאכל אדם.

פלישתם של חיות הבר כגון: תנים, שועלים חזירי בר ואחרות המשוטטים בחופשיות בשכונות המגורים הפכה בשנים האחרונות לתופעה מוכרת ומטרידה בארץ. חיות בר מהווים חלק חשוב במערכת האקולוגית ונוכחותם בסמוך ליישובים הכפריים, נובעת מקרבתם של יישובים אלו לשטחים הפתוחים, המהווים אזור מחייתם שהולכים ומצטמצמים עקב בנייה ופיתוח. צמצום השטחים הירוקים ,איבוד הפחד מהאדם וירידה במקורות המזון הטבעי, הובילו את חיות הבר לחיפושים אחר מקורות מזון ומים בשכונות היישובים.

יו”ר האיגוד אילן שדה הוסיף: “אנו מבקשים מהציבור והרשויות לנקוט באמצעים על מנת להפחית את התופעה, עם זאת, יש לזכור כי חל איסור על פגיעה בחיות בר ולכן הציבור מתבקש לנקוט רק באמצעים מורשים ומומלצים”.

ד”ר בדראן ממליץ –  דרכים לצמצום תופעת חזירי הבר מבלי להיפגע, ומבלי לפגוע בחזירי הבר:
-הימנעו מהשארת אשפה ליד הפח, הקפידו לזרוק את כל האשפה לפח והקפידו לסגור את מכסה הפח.
הצמידו  וקבעו את פחי האשפה לקרקע, כך שחזירי הבר לא יצליחו להפוך אותם.
-סיגרו  נקודות מים פתוחות בתחומי היישוב ובחצרות.
-השקו גינות פרטיות בשעות הבוקר.
-אל תשאירו מחוץ לבית מזון זמין של חיות בית (כלבים וחתולים), הישארו עד סיום אכילת החתולים או הכלבים ופנו שאריות מהשטח.
– אל תאכילו את חזירי הבר. האכלתם גורמת לאיבוד הפחד מהאדם ועליה במספר החזירים שיחדרו ליישוב.
-גדרו את חצר ביתכם בגדר יציבה וחזקה, למניעת כניסתם של חזירי הבר.

—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז בזמן אמת – כל החדשות מכל האזור • לקבוצת חדשות חדרה • לקבוצת חדשות אור עקיבא • לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור •  לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  • לקבוצת חדשות זכרון יעקב
—————————————————-

עוד במבזקים

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

דילוג לתוכן