“כולם קשקשנים, אבל בתכל’ס מי תורם? אני, יואב כץ, נקודה” [ידיעות אחרונות]

ממי הוא מצפה שיילך בדרכו של מסי, מי זה צ'רלי שהחזיר לו את חדוות החיים בקורונה, ואיזו מתנה הוא רוצה ליום הולדתו ה־80? הבעלים של הפועל חיפה נחת בארץ אחרי היעדרות של שנה וחצי ופותח את הלב

איתן גליקמן | צילום: גיל נחושתן / ידיעות אחרונות 

אחרי שנה וחצי של היעדרות מהארץ בשל נגיף הקורונה, הבעלים של הפועל חיפה יואב כץ נחת בשבוע שעבר בישראל.
“האמת שחטפתי שוק טוטלי, שנה וחצי לא הייתי בנתב”ג, מאז פרוץ מגפת הקורונה”, הוא מספר בראיון ל”ידיעות אחרונות”. “הייתי חייב על פי החוק לעבור כמו כולם בדיקת קורונה, לא עזרו לי כל אישורי משרד הבריאות האמריקאי, ואז לחכות במשך משהו כמו 15 שעות ביחד עם המנכ”ל שלנו רובי רגב לתוצאות. כשהתברר שהכל בסדר הורשיתי לצאת מהחדר בבית המלון, זה ממש סיוט. תוסיף לזה את החום הכבד ששורר פה, וזו באמת קבלת פנים לא משהו”.
כץ בן ה־77 שומר ומקפיד מאוד להישאר רק בלובי של המלון שבו הוא שוהה בחיפה, וגם על מסכה הוא כמובן לא מוותר. הוא פתח סוג של משרד בלובי ומשם הוא עובד. “האמת שעצוב לי, חיפה עיר מדהימה והמלון פה ריק. בארוחות הבוקר אני לבדי, לא רואים משפחות עם ילדים, וזה עוד קיץ עכשיו”, הוא אומר. “אני מאוד שומר על עצמי, מקפיד ללכת רק לאימונים, לא יוצא למסעדות ולבתי קפה, רק כאן בלובי”.
צילום מסך: ידיעות אחרונות
הפועל חיפה הייתה אמורה לצאת מחר למחנה אימונים בקפריסין, אבל הוא בוטל בגלל מגבלות הקורונה, ועכשיו מחפשים בקבוצה אתר אלטרנטיבי ושחקני חיזוק נוספים. “יש לנו כבר זר אחד, הסלובני אלן אוז’בולט, ואני מאמין שנצליח להתחזק עוד”, משוכנע כץ. “זה לא כל כך קל להביא עכשיו זרים לארץ, אלישע לוי ואני עובדים על זה”.
לכתבה בידיעות אחרונות
כץ לבוש כהרגלו בג’ינס ובנעלי התעמלות, שני עטים תמיד בכיס חולצתו. כשאחד האורחים במלון שואל אותו: “הפועל חיפה עוד שווה משהו, אתה מוכר?”, הוא אפילו לא מביט לעברו וממשיך ללכת קדימה בלי להתייחס. “כל אחד חכמולוג גדול בארץ, קשקשנים. בדיבורים כולם חזקים, אבל בתכל’ס מי עוזר, מי תורם, מי מסייע? אני, יואב כץ, נקודה”.

אז מה שלומך?
“אני עוד שלוש שנים בן 80, המשכתי ללכת לעבודה כשהיה אפשר בארה”ב, יש לי הרבה עסקים. קשה לי לראות אנשים שהייתי רגיל להיות איתם מדי יום, רק בזום, הקורונה שיבשה הכל. מה שהציל אותי באמת הייתה העובדה שקניתי לי כלב, קוראים לו צ’רלי. הוא ואני הפכנו לחברים ממש טובים. צ’רלי היה זה שבאמת החזיר לי את חדוות החיים, את הצחוקים. לטייל איתו זה כיף גדול”.
“שטרלינג? מחכה למשטרה”
בנוסף לבעיות שנבעו מהקורונה, להפועל חיפה הייתה שנה לא פשוטה בכלל עם ירידה לפלייאוף התחתון, חילופי מאמנים וכמובן מעל הכל, הסיפור החמור שהסעיר את הכדורגל הישראלי – פרשת המתנדבת והמנכ”ל אורן שטרלינג, שעל ההתפוצצות שלה אומר כץ: “תבין, הפועל חיפה הייתה כמה שעות לפני המשחק הביתי מול בית”ר ירושלים, ואז אתה מצלצל אליי ומבקש את תגובתי לפרשה – לא ידעתי מכלום, לא הבנתי מה קרה בכלל”.
נשמע לך תקין שבעלי הקבוצה לא יודע ממקרה חמור כזה שקורה אצלו במועדון?
“כעסתי מאוד, ממש רתחתי שחיכו לספר לי על זה רק אחרי המשחק ולא כשהכל קרה. הייתי עצוב, השם של הפועל חיפה הוכתם בכל מקום. שמעתי שאורן נחקר, נעצר ושוחרר, והצעירה התראיינה בכל מקום, אבל לא הייתי ממש מעודכן בפרטים. מה שכן, היה לי חשוב להוציא את המנכ”ל לחופשה. יש משטרה ויש פרקליטות, שיחליטו מה קורה בתיק הזה. ליבי עם הצעירה, אבל אני לא מתכוון כלל לעסוק בזה”.
אם יוגש כתב אישום נגד שטרלינג, הוא יסיים את דרכו במועדון?
“לא עוסק במה יקרה אם. כרגע יש ממלא מקום למנכ”ל, רובי רגב, שעושה עבודה מדהימה ומנסה לצמצם פערים. נראה מה יהיה בעתיד, כשהתיק יוכרע לכאן או לכאן, ואז אדע מה לעשות”.
לכתבה בידיעות אחרונות

עומר אצילי הצטרף למכבי חיפה, דור מיכה חתם בבאר־שבע, מה דעתך על ההחלטות של יעקב שחר ואלונה ברקת?
“שחקנים טובים ככל שיהיו, אחרי מה שעשו, אצילי ומיכה למועדון שלי לא היו נכנסים. אז נכון, הם אולי לא עברו על החוק, אבל אתית אני לא הייתי יכול להחזיר אותם לשחק אצלי. זה לא היה קורה אצלי בחיים, בדיוק כמו שהחליט מיץ’ גולדהאר. יש לי קווים אדומים”.
היית כבר בחוף מכבי חיפה?
(כץ מחייך) “תראה, אני לא ממש מצליח להבין מה קרה השנה, לאוהדים של הפועל חיפה אין זכות להגיע לחופים? ואם כבר מגיעים, הם צריכים לראות חגיגה של סככות הצללה בירוק? זה הגיוני מה שנעשה כאן? כשמכבי ת”א זכתה באליפות, רון חולדאי עשה ככה לאוהדים של הפועל ת”א ושם סככות צהובות בים? קיבלנו סטירה, היו לי הרבה תקוות מראשת העיר החדשה, עינת קליש רותם, שתסייע לספורט – וזה לא קרה. החבר שלי ממכבי חיפה בכדורסל, ג’ף רוזן, שהשקיע הרבה, עזב. הבנתי שאפילו את חגיגות האליפות של מכבי חיפה לא ממש הצליחו לארגן בעירייה בגלל בעיות עם המשטרה. אבל לעשות למכבי חיפה חוף ירוק על חשבון האוהדים שלנו, זה הגיוני? מדוע כשזכינו בגביע המדינה בתקופת יונה יהב לא עשו לנו חוף אדום? אני מאוכזב מאוד והאוהדים שלנו כועסים”.
מעיריית חיפה נמסר בתגובה: “יואב כץ שלח לנו מכתב בנושא החוף. מדובר בחוף ספורט בסימן האליפות הירוקה, זה הכל”.
לכתבה בידיעות אחרונות

“צריך אצלנו עוד שחר ושרצקי”

בוא נדבר קצת על כדורגל. בסוף העונה שעברה הבאת את אלישע לוי, איך אתם מסתדרים?
“יש לי חיבור מצוין עם אלישע לוי, הוא איש בעל נורמות עבודה גבוהות מאוד. נכון שבנבחרת הוא אולי לא הצליח מי יודע מה, אבל לליגה שלנו – ובטח להפועל חיפה, שאותה השאיר בליגה בסיום העונה – הוא מתאים. בכלל, יש לנו קבוצה בבנייה. אני מקווה שחנן ממן ועדן בן־בסט יישארו בסופו של דבר. ממן חתום לעוד שנה, אבל הוא רוצה שדרוג כלכלי, נשב ונראה מה עושים. בן־בסט תרם הרבה למועדון, אבל גם עזב אותנו לבאר־שבע אחרי משחק במחנה אימון בחו”ל, זוכר? העברתי לו את ההצעה שלי ואני לא חורג מהתקציב, עכשיו זה תלוי רק בו. מסי הוריד 50 אחוז מהשכר שלו, גם בכדורסל מקצצים, אפילו בעסקים עשינו שינויים בכוח האדם. בישראל כדורגלנים ממשיכים לדרוש עוד ועוד, זה פשוט לא הגיוני”.
ומה המטרות שלך ושל הפועל חיפה?
“אני מאוד רוצה להגיע לפלייאוף העליון אחרי העונה הקשה שהייתה לנו עם הקורונה. נשמור על השלד הקיים ונתחזק בעוד זרים שקשה כרגע להביא. לגבי הכדורגל הישראלי, בגדול צריך עוד אנשים כמו יעקב שחר ואיזי שרצקי, הם תורמים הרבה כספים ומסייעים לספורט. הם אנשים מבינים, עושים עבודה מדהימה”.
ומה יהיה עם יואב כץ?
“אני כבר לא צעיר, אבל יש לי חלום שאני מקווה שאצליח להגשים בעוד שלוש שנים כשאהיה בן 80 – שמישהו עם הרבה כסף ייתן לי מתנת יום הולדת ויקנה את הפועל חיפה. זו תהיה מתנה נפלאה באמת עבורי אחרי 18 שנות השקעה במועדון הזה”.
לכתבה בידיעות אחרונות

דילוג לתוכן