תרנגול או לחדול… // טור ליום הכיפורים, מאת רונן צדקי

אין שום הגיון להתעמר בעופות לשווא, קל וחומר כשמדובר במנהג ולא בציווי הלכתי. לכן מומלץ ועדיף לקיים את הכפרות באמצעות כסף

תרנגול או לחדול… // טור ליום הכיפורים, מאת רונן צדקי

אין שום הגיון להתעמר בעופות לשווא, קל וחומר כשמדובר במנהג ולא בציווי הלכתי. לכן מומלץ ועדיף לקיים את הכפרות באמצעות כסף

מגדלור-פיד ♋

May be an image of Ronen Tzadki and smiling

פעם פנו לרב באמצע תפילת שבת ואמרו לו רבינו תרנגול נפל לבאר מה דינו? הרב הרהר ואמר שבת קודש, אין לנו אישור לחלץ אותו. אמרו לו החסידים אבל כבודו זה התרנגול שלך ? ענה הרב “אם כך, זהו פיקוח נפש וכידוע פיקוח נפש דוחה שבת. “

גילוי נאות: הורי נהגו לקחת את אחי ואותי לשוק בבוקרו של יום הכיפורים על מנת לקיים את מנהג הכפרות המסורתי. זכורה לי היטב התמונה בה היו מסובבים את העוף מעל ראשו של כל אחד מאיתנו תוך אמירת “זה חליפתי, זה תמורתי, זה כפרתי, זה התרנגול ילך למיתה ואני אכנס ואלך לחיים טובים וארוכים ולשלום”. בסופו של תהליך, כל התרנגולים (כמספר בני המשפחה) היו נשחטים לעיניי כל, ובשרם הועבר לנזקקים וזאת כסמל ואות לפדיון הנפש.

לדעתי, אין שום הצדקה להרוג “שעירים לעזאזל” בשיטתיות ובאופן גלוי מתוך מטרה לכפר על החטאים שלנו. מלבד זאת, הדרך שבה מועברים יצורים אומללים וחלשים “לבאזר” בדחיקות ללא מרווח, תוך מניעת אכילה ושתייה בחום הכבד, היא נוראית וטרגית בעיניי.

שימו לב לציטוט של הגאון הרב חיים דוד הלוי: “ולמה צריכים אנו דווקא בערב היום הקדוש, להתאכזר על בעלי חיים, ללא כל צורך, ולטבוח בהם ללא רחמים, בשעה שאנו עומדים לבקש חיים על עצמנו מאת אלוקים חיים.”

יום הכיפורים הוא יום של חשבון נפש לא רק בין אדם למקום ובין אדם לחברו אלה גם בין אדם לסביבה. מסיבה זו אני מבקש לחסוך מילדינו מראות אכזריים וברברים של שחיטה והרג של חיות תמימות בפרהסיה. בינינו, הרי גם ככה השיח הציבורי מזוהם וקשה מאוד לכן חשוב שנקדם כל מסר המבטא אי אלימות, שוויון וסולידריות חברתית.

חשוב לציין שאני מתחבר מאוד למנהגים מסורתיים מובהקים המביעים תחושת הזדהות והשתייכות עם העם היהודי. עם זאת, אנו חייבים לצעוד ברוח הזמן, לגלות יותר רגישות ורחמים כלפי בעלי חיים ולהתאים את עצמו לפעולות יותר ידידותיות ונעימות לסביבה.

לסיכומו של עניין, אל לנו להיות כמו הרב מהבדיחה שנזכר בצער בעלי חיים רק כשהדבר נוגע אליו. אין שום הגיון להתעמר בעופות לשווא, קל וחומר כשמדובר במנהג ולא בציווי הלכתי. לכן מומלץ ועדיף לקיים את הכפרות באמצעות כסף וכך לקיים מצווה ענקית בפרנסת עניים וכבר אמרו חז”ל: “צדקה תציל ממוות” (שבת קנו ב).
גמר חתימה טובה לכל בית ישראל.

 

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז בזמן אמת – כל החדשות מכל האזור • לקבוצת חדשות חדרה • לקבוצת חדשות אור עקיבא • לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור •  לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  • לקבוצת חדשות זכרון יעקב
—————————————————-

הצטרפו אלינו


דילוג לתוכן