מסתמן: המועצה האזורית חוף הכרמל תיפרד מהיישוב עתלית

בהמשך להחלטת מועצת חוף הכרמל שהתקבלה ברוב מוחץ של 95%, יוקמו צוותי משימה לתכנון תהליך ההפרדה ● עתלית הכפילה את גודלה וכיום עומד מספר התושבים על כ 11,000 ● ערך הקרקעות והבתים עלה פי 3 מאז האיחוד ● את התהליך מלווה משרד הפנים ● נציגי עתלית במליאה הצביעו בעד המהלך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

מסתמן: המועצה האזורית חוף הכרמל תיפרד מהיישוב עתלית

בהמשך להחלטת מועצת חוף הכרמל שהתקבלה ברוב מוחץ של 95%, יוקמו צוותי משימה לתכנון תהליך ההפרדה ● עתלית הכפילה את גודלה וכיום עומד מספר התושבים על כ 11,000 ● ערך הקרקעות והבתים עלה פי 3 מאז האיחוד ● את התהליך מלווה משרד הפנים ● נציגי עתלית במליאה הצביעו בעד המהלך

מגדלור-פיד ♋

מליאת מועצת חוף הכרמל הצביעה ברוב מוחץ של 95% על הקמת צוותי משימה לתכנון תהליך ההיפרדות של עתלית מחוף הכרמל. זאת, לאחר איחוד רשויות של 18 שנים במהלכן הושקעו בעתלית כחצי מיליארד שקלים. בנוסף, בוצעו מהלכים פורצי דרך לשיקום הישוב עתלית שהיה במצב ניהולי ותשתיתי נמוך, כמו גם בגרעון של כ 20 מיליון שקלים.

מכבי

כזכור, בשנת 2003, הובילה ממשלת ישראל מהלך של איחוד רשויות בכל רחבי המדינה. במסגרת המהלך אוחדה המועצה האזורית חוף הכרמל –  רשות איתנה וחזקה, מתחדשת ומתקדמת, בעלת מערכות חינוך ותרבות ענפות – עם המועצה המקומית השכנה, עתלית. בעתלית התגוררו אז 4,500 תושבים, והמועצה המקומית הייתה שרויה במצב ניהולי ותשתיתי נמוך, כמו גם בגרעון של כ 20 מיליון שקלים.

במשך 18 שנה הובילה המועצה האזורית חוף הכרמל תהליך מורכב ומאתגר לשיקומה של עתלית, במסגרתו הושקעו בעתלית השקעות חסרות תקדים בסכום של כחצי מיליארד שקלים, שמיצבו אותה כפנינה האזורית וגם ברמה הארצית: אישור תכנית מתאר והקמת מינהלות לפיתוח היישוב; בניית בתי-ספר וגני ילדים; הקמת מערך שירותים חברתיים וקהילתיים ועוד.

תכנית המיתאר שקודמה ואושרה לעתלית כוללת בין היתר כ 250,000 מ”ר של אזורי תעסוקה ומסחר. למעשה, אזור התעסוקה הצפוני של היישוב, שבנייתו תחל כבר בשנת 2023 יהיה אזור התעסוקה הראשון שייבנה בחוף הכרמל כולה.

גם חוף הים של עתלית, חוף המבצר, נמצא בתכנון מתקדם, במטרה שכבר בעונת הרחצה הבאה ייפתח כחוף מוכרז לכל דבר ועניין – חוף הים המוכרז הראשון של עתלית.

מהלכים אלו ונוספים הוכיחו את עצמם בשטח: עתלית הכפילה את גודלה וכיום עומד מספר התושבים על כ 11,000. ערך הקרקעות והבתים עלה פי 3. הציבור, מצידו, מצביע ברגליים: רק בשנים 2018-2020 נקלטו בעתלית, כך על פי נתוני הלמ”ס, 1,800 תושבים חדשים: משפחות וזוגות צעירים, אקדמאים מכל רחבי הארץ, המבקשים להנות מהיתרונות של מגורים ביישוב עירוני בעל ציביון קהילתי-כפרי.

הגידול באוכלוסייה, בשילוב אופיו של היישוב – אופי סמי-עירוני השונה מאופיים הכפרי-חקלאי של יישובי הסביבה – הציף את הצורך בשינוי ההתנהלות בעתלית. התושבים החדשים מבקשים לקבל שירותים עירוניים כפי שהיו רגילים להם בערים מהם הגיעו, וההבנה כי עיר שבה 11,000 תושבים ומעלה אינה יכולה להיות מנוהלת על-ידי 11 מתנדבות ומתנדבים (כפי שקורה במושבים ובקיבוצים), הניעה הן את וועד התושבים, את נבחרי הציבור של עתלית והן את המועצה לפעול בכיוון השבתה של עתלית למעמד של מועצה מקומית עצמאית.

המבצר הצלבני בעתלית – צילום מויקיפדיה

מתוך הבנה משותפת כי הגידול הדרמטי והמבורך מחייב היערכות תקציבית וניהולית, ועל מנת לשמר ולהגדיל את השירותים הניתנים, בשנת 2018 יצאו וועד התושבים של עתלית והמועצה האזורית לדרך משותפת, והניעו תהליך של מעבר לניהול עצמי של עתלית. התהליך מבוצע, לכל אורכו, בשיתוף ובליווי של משרדי הפנים והאוצר.

בשלבים הראשונים הואצלו סמכויות מהמועצה לוועד התושבים, וכן אושרה הטלה ראשונה של מס וועד מקומי בעתלית, בסך 5 ש”ח למ”ר. בנוסף נבחרו מנכ”ל, מנהלת קהילה, מפקח תשתיות עירוני ופיקוח מוניציפלי עצמאי. הורחבו תחומי הסמכות והאחריות של וועד היישוב שמנהל באמצעות תקציב עצמאי וחשבון בנק את הפעילויות התפעוליות והקהילתיות של היישוב. התלוּת של וועד התושבים במועצה הצטמצמה והתקציב פר-נפש גדל. בשנת 2019, למשל, עלה התקציב פר-נפש ב 16%, ובשנה שלאחר מכן ב 3% נוספים.

הגידול באוכלוסיית עתלית הביא עימו, כאמור, שינוי מהותי בצרכי התושבים – והצורך בניהול עצמאי של היישוב הפך ברור. התקיימה פגישה משותפת בין מנכ”ל משרד הפנים יאיר הירש, הממונה על המחוז במשרד – רו”ח פאיז חנא וראש המועצה אסיף איזק. לאור סיכום הפגישה, פנה הממונה על המחוז אל המועצה על מנת שתקדם “הקמת צוות ציבורי לבחינת שיתופי פעולה והשלכות של ניהול עצמי נפרד – בתחומי החינוך, פנאי, תרבות וכו’ ” וכן “צוות מקצועי אשר יעסוק ויגבש נייר עמדה בנושאים מוניציפליים, פיננסיים, ארגוניים, תכנוניים וכו’ – והשלכות הפעולה בטווח המיידי, הבינוני והארוך.” הממונה על המחוז כתב כי “הצוות המקצועי ידון בסוגיות מהותיות וימליץ על הצעדים שיש לנקוט להשגת המטרות, ויגבש הסכמה מקיפה ככל הניתן”, ויגיש את המלצותיו לוועדה הגאוגרפית של משרד הפנים.

השבוע, כאמור, עלה הנושא לדיון במליאת המועצה. הדיון היה סוער ומספר מתושבי עתלית אף נכחו באולם על מנת להביע את עמדתם. במהלך הדיון אמר חבר המליאה נציג עתלית, שי גלבוע “אני אישית חושב שבאמת צריך להיפרד. אני לא רואה את זה כגירושין, אני רואה את זה בצורה ידידותית. אני חושב שעתלית נתרמה מאוד מהסביבה של חוף הכרמל – גם בצד החינוכי, גם בצד הנדל”ני, גם בצד של האוויר. את התהליך צריך לעשות במשותף”. נציג עתלית במליאה וחבר הנהלת המועצה, צביקה שפירא, אמר בדיון “מבקש שההליך יתקיים בשקיפות, בסובלנות ובאחריות. כולנו פה מברכים על החשיבה לטווח הארוך לטובת כולם, יש לבצע את המהלך בצורה מדודה ואחראית.”

בסיום הדיון נערכה ההצבעה, בה אישרה כאמור מליאת המועצה את הקמת הצוותים, והמהלך יוצא לדרך.

ראש המועצה אסיף איזק: “אני מודה למליאה שמבינה את גודל השעה ומבינה את האחריות המוטלת לפתחנו. כולנו שואפים לאפשר איכות חיים טובה יותר לתושבי עתלית וחוף הכרמל גם יחד, ואין לי ספק שהדבר יתאפשר לאחר תהליך מוסדר בו נבחן את הדברים בצורה משותפת. נגיע לוועדה הגיאוגרפית עם המלצות מגובשות שכולנו נעמוד מאחוריהן, ויחד נציג את הדרישות למשרד הפנים. אני בטוח שיחד נצליח!”.

—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הווצאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז בזמן אמת – כל החדשות מכל האזור >> https://bit.ly/3wZlrGt
לקבוצת חדשות חדרה >> https://bit.ly/35fHaN4
לקבוצת חדשות אור עקיבא >> https://bit.ly/3mZb94f
לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור >> https://bit.ly/3aiisyZ
לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  >> https://bit.ly/32kBbWk
לקבוצת חדשות זכרון יעקב >> https://bit.ly/3tqkLY3
—————————————————-

מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן