תכנון המרינה החדשה בחדרה: החברה להגנת הטבע מתנגדת להקמתה

מאת: מערכת מגדלור ניוז, 23.06.2019, 16:04

הירוקים תוקפים את תכנית המתאר הארצית להקמת מרינות חדשות: "כ-1,000 מטר לפחות של רצועת חוף יהפכו לבטון"

אילוסטרציה

משרד האוצר גיבש בחודשים האחרונים תכנית מתאר ארצית למעגנות (מרינות) לחופי הים התיכון, במטרה לתת מענה לצפי הביקוש של ענפי השיט והחינוך והספורט הימי בישראל עד 2040. מדובר על תכנית להוספת אלפי מקומות עגינה ליאכטות באמצעות הרחבת מרינות קיימות ובנוסף הקמת 5 מרינות חדשות, ביניהם גם בחדרה. 

בחברה להגנת הטבע פתחו לאחרונה במחאה על הכוונה להקים את המרינות החדשות בטענה כי הצעד יפגע בחופי הים, ובשטחי הציבור לרחצה. “הקמת מרינה חדשה כרוכה בתפיסת כ-1,000 מטר (לפחות) של רצועת חוף והפיכתו לבטון, כך שלא תוכל לשמש יותר לרחצה וכלי שיט ממונעים ייכנסו וייצאו ממנה על כל המשתמע מכך”, מציינים בחברה להגנת הטבע.

עוד מוסיפים בארגון הירוק כי מבנים ימיים יגרמו לשינויים בחופים סמוכים, יפגעו בהסעת החול ולכן עלולים לכרסם בחופים הסמוכים ולפגוע גם בהם כמשאב טבע, לעתים במרחק ניכר מתחום המבנה הימי עצמו.

שניים מהמיקומים המוצעים להקמת מעגנות חדשות הם חופי חדרה ונתניה. “החברה להגנת הטבע, ככלל מתנגדת להקמת מרינות חדשות, והנימוק המרכזי הוא שכבר היום שטח חוף פתוח הזמין לציבור הוא מצומצם ביותר, ותפישת חופים על ידי מבנים גדולים מבטון תפגע קשות בזמינות חוף פתוח לרווחת הציבור.

“עמדתה של קואליציית הארגונים הירוקים, שחברה לצורך העניין, היא שניתן להרחיב את הפעילות של ענף הספורט הימי והחינוך הימי על ידי הרחבת מעגנים קיימים, ובכל מקרה יש לבחון את ההשלכות של מרינות חדשות על הסעת החול, על החופים חוליים כדוגמת אלה שבחדרה ובנתניה ועל בתי הגידול העשירים של החוף הסלעי באזור”.

 


בחדרה מוצע מיקום בחוף הצפוני הפתוח להקמת מרינה חדשה בת 700-1000 מקומות עגינה, שתפרש על פני כ-1 ק”מ אורך של חוף. בחלקה המערבי של חדרה צפויה תוספת של עשרות אלפי תושבים אשר תחייב יותר נגישות לחוף ויותר הנגשה של המשאב הטבעי.

“מי שחופי חדרה יקרים לו, מוזמן לסייע בהסברה ובמאבק נגד הקמת המרינה. ב-25.6 בערב יתקיים בקהילה מפגש פעילים לקדם פעולה נגד הקמת המרינה בחדרה, ובינתיים מוזמנים לחתום על העצומה כנגד הקמת מרינות חדשות בחופי חדרה”, ציינו הירוקים. 

.