הצטרפו אלינו

מגדלור ניוז – מבזקים

ארכיון כתבות

כמה ‘דירות רפאים’ יש באיזור חדרה? נתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שופך אור על התופעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

דירות רפאים הן אותן דירות שאף אחד לא מתגורר בהן או מתגורר בהן מעט מאוד במהלך השנה. הנתונים אותם בדקה הלמ”ס מתייחסים לשנים האחרונות ושופכים מעט אור על התופעה אותה קשה לבדוק בלאו הכי

 

במסמך שהוציא מרכז המחקר והמידע של הכנסת לפני כשלושה חודשים, הוא מפרט אודות תופעת “דירות רפאים” אשר קיימות בערים שונות בישראל. גם באיזור חדרה כמובן – ישנן דירות כאלה. מדובר בדירות אשר עומדות ריקות במשך רוב ימות השנה כאשר הן נטושות או משמשות למגורים זמניים לדיירים המתגוררים דרך קבע בחו”ל.

המסמך כלל נתונים על דירות ריקות בישראל, וסוקר את התמודדותן של הרשויות עם התופעה. מהמסמך עולה כי יש קושי בהגדרה מדויקת של “דירות רפאים”, ובהתאם יש גם קושי בקבלת נתונים מלאים על כמות הדירות כאמור. עם זאת, מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה, כי בשנת 2017 היו בישראל 163 אלף דירות ריקות, מהן %5.44 ( שהן כ-73 אלף דירות) עשויות להתאים להגדרה של דירות רפאים.

על פי הדוח, בנתניה יש כ-6,800 דירות רפאים בעיר. על פי דוח אחר, בנפת חדרה היו ב-2015 כ-5,600 דירות רפאים שכאלה. אם עושים ממוצע באיזור כולו – חדרה, אור עקיבא והמושבות, דומה שב-2017 עמדו ברחבי האיזור כ-6,000 דירות רפאים שאף אחד לא מתגורר בהן דרך קבע.

יש לציין כי הלמ”ס אינה מגדירה מהי דירת רפאים, אלא מתייחסת לדירות ריקות שאינן מאוכלסות באופן קבוע על פי הפרמטרים הבאים: דירות שטרם נכנס אליהן דייר חדש, דירות שמשתמשים בהן מידי פעם, דירות שדייריהן נפטרו או עברו למוסד, דירות הרוסות-אטומות, דירות חדשות בבניה או שטרם אוכלסו, דירות בשיפוצים ודירות ריקות מסיבה אחרת.

הלמ”ס מאתרת דירות ריקות על פי נתוני סקר כוח אדם ובהתאם למידע שנאסף על ידי סוקר בשטח. כפי שהובהר, לא כל הדירות הריקות עונות להגדרה של דירות רפאים, אך דירות שאינן מאוכלסות מהסיבות הבאות: משתמשים בהן מידי פעם, דירות הרוסות-נטושות וכן דירות שדייריהן נפטרו או עברו למוסד עשויות להתאים להגדרה זו. בהתאם לכך כאמור, בשנת 2017 היו בישראל 163 אלף דירות ריקות, מהן %5.44 (שהן כ-73 אלף דירות) עשויות להתאים להגדרה של דירות רפאים.

[blog_news title=”חם באתר” style=”” count=”5″ category=”קראו-עוד” category_multi=”” excerpt=”0″ link=”” link_title=””]

 

מעניין באתר >>

שתפו את הכתבה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on print

מעניין באתר >>

עוד באתר >>