יוצאים לפיילוט: גן ילדים של חינוך מונטסורי ייפתח באור עקיבא

משה ביטון החליט לדחוף את שיטת החינוך שמקורה באיטליה גם כאן באור עקיבא * לאחר ניסיונות עבר, האם הפעם גם העירייה תהיה שותפה לתהליך?

מועצת העיר בעיריית אור עקיבא החליטה (12.7) פה אחד להתחיל בפיילוט ולפתוח גן מונטסורי ראשון בעיר. במסגרת החלת הפיילוט יחלו כבר בימים הקרובים, הצוותים המקצועים באגף החינוך והגזברות להכין את הפיילוט לתחילת שנת הלימודים הבאה.

ההצבעה הגיעה בעקבות העלאת הצעה של חבר מועצת העיר, משה ביטון. בישיבה הקודמת דיבר ביטון על הנושא מספר מילים ואמר כי “אני מבקש להעלות לסדר את נושא גן אחד או שניים לפחות עם חינוך מונטסורי. החינוך מקורו באיטליה, כיום יש 22 אלף גנים ברחבי העולם. בישראל יש המון גנים כאלה כולל אצל שכנים שלנו ברשויות הסמוכות.

“הלכתי בעצמי לדבר עם מנהלת גן כזה. בדבר פשוט – לתת לילד להתפתח תוך כדי הסקרנות שלו. זה עולם אחר של חינוך. אני מכוון להמשיך עם זה עד לגיל חטיבת הביניים. החינוך של לתת לילד את העצמאות עם הסקרנות שלו – זה מדהים”.

החינוך המונטסורי צבר תאוצה בשנים האחרונות גם בישראל. באור עקיבא כבר נעשו יוזמות להקמת שיטת החינוך הזו – שרובן לא צלחו עד היום. הגישה המונטסורית אשר פותחה ע”י מריה מונטסורי, מתמקדת בארבע נושאים עיקריים: חשבון, שפה, כישורי חיים וחושים. “נחשפתי לשיטה לראשונה כאשר חיפשתי פעילויות שאוכל לעשות בבית עם הבן הבכור שלי”, סיפרה לפני פחות משנה שני יוסף, אמא לשני ילדים. “ככל שחקרתי את השיטה יותר והתחלתי ליישם אותה בבית, ראיתי את ההתפתחות של הילד שלי ואת הכלים שהוא מקבל. הבית הפך לרגוע יותר והילד שלי לעצמאי ומאושר”.

יוסף הסבירה כי מדובר בחינוך שיוויוני ואיכותי לילדות ולילדים שלנו. “היסוד של השיטה הינו כבוד עמוק לילד ואמונה ביכולות שלו. בכך השיטה מאפשרת חירות ואחריות ומעודדת סקרנות ולמידה תוך פיתוח עצמאות ויצירתיות”.

בחינוך המונטסורי נלמדים אותם המקצועות כמו בחינוך הרגיל של משרד החינוך, אבל באופן חוויתי, עצמאי, ומותאם לכל ילד וילדה. מחקרים שנעשו לאורך השנים מצביעים על כך שמי שהתחנכו בשיטה המונטיסורית משתלבים בחברה כבוגרים מצליחים מבחינה אקדמית וחברתית, כשהם מפגינים התלהבות מלמידה, שואלים שאלות נוקבות, מראים אחריות ומסתגלים ביתר קלות למצבים חדשים. ניתן לראות את בוגרי השיטה בעמדות המפתח בעולם: מנכ״ל אמזון, מייסדי גוגל, מייסד פייסבוק, משפחת המלוכה הבריטית ועוד רבים נוספים.

עדכון ראשון: 12.7.22, 12:11

עוד במבזקים

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

דילוג לתוכן