סכנת קדחת הבהרות: מקרה שני של המחלה באור עקיבא; מצטרף למקרה נוסף בפרדס חנה-כרכור

סכנת קדחת הבהרות- מקרה שלישי בחודש באזור השרון: תושב אור עקיבא (64) אושפז השבוע בבית חולים הלל יפה לאחר שנדבר בקדחת הבהרות. זהו המקרה השלישי בחודש האחרון של המחלה באזור השרון - שעלולה במקרים מסוימים אף לעלות בחיי אדם. לפני כחודש נדבקו ואושפזו בבית חולים שני תושבים נוספים- מפרדס חנה-כרכור ואור עקיבא.

מבדיקת האירוע השבוע עולה כי על גבי כלב אותו מגדלת המשפחה נמצאו קרציות – בין אצבעותיו. כמו כן נמצאו קרציות בחצר הבית. לאור זאת הסברה כי מקור ההדבקה הוא מקרציות אלו. לאור הממצאים, בעלת הבית נדרשה לערוך הדברה יסודית ע”י מדביר מוסמך הן בבית והן בחצר וגם לטפל בכלב בתכשירים וטרינרים נגד קרציות. כמו כן, נדרשה לכסח את העשבייה השוטה שבחצר.

// המחלה מועברת לבני אדם על ידי עקיצת קרציה נגועה. בצילום: קרציה, המחשה: פיקסאביי 

ד”ר ריאד בדראן, ווטרינר ראשי ומנכ”ל איגוד וטרינרי שומרון מסביר כי “הידבקות בקדחת הבהרות מתרחשת בעיקר בחודשי הקיץ , כאשר הקרציות פעילות ובני אדם נוטים לבלות מחוץ לבית. חשיפה להידבקות עלולה להתרחש בבית, בחצר, בגינות ציבוריות, בפינות חי וגם בטבע”.

המחלה מועברת לבני אדם על ידי עקיצת קרציה נגועה, שכמעט ואינה מורגשת. המחלה באדם מופיעה בדרגות חומרה שונות כמו חום, כאבי ראש ופריחה, לרבות כפות ידיים ורגליים. התקופה שחולפת מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה היא לרוב חמישה עד שבעה ימים. במידה ולא ניתן טיפול תרופתי המחלה אף עלולה להיות קטלנית ולהסתיים במוות. לאור הסכנות יש חשיבות רבה לערנות להמצאות קרציות על הכלב, בבית, בחצרות ובסביבה. במקרה של עקיצה יש לעקוב אחר התפתחות סימפטומים ולפנות לקבלת טיפול באופן מיידי.

ראש מועצה אזורית מנשה ויו”ר האיגוד אילן שדה הוסיף כי “אנו קוראים לתושבים לפעול בהתאם להנחיות ההגיינה – על מנת למנוע מקרים נוספים של המחלה, וזאת בכדי לשמור על בריאותם.ן”.

על פי הנחיות איגוד ערים וטרינרי שומרון, לשמירה על היגיינה ואיתור קרציות בכלבים, במידה שהתגלתה קרצייה, יש להקפיד לשלוף אותה במלואה באמצעות פינצטה ולא למעוך אותה על הגוף. ישנה חשיבות רבה לכך, היות ובמידה ונשארים חלקים של הקרצייה, נשאר גם החיידק. אחרי שליפת הקרצייה יש לכבס היטב את הבגדים.

בנוסף, יש לשים לב למקומות מסתור של קרציות על הכלב: מסביב לעיניים, מסביב ובתוך האוזניים, מתחת לקולר, מתחת לרגליים הקדמיות ובין הרגליים האחוריות, מסביב לזנב, בין האצבעות. מומלץ לבצע טיפול ואיבוק סביבתי במלונת הכלב או במקומות המרבץ שלו. היות ולא כל חומרי ההדברה יעילים למטרה זו וחלקם רעילים עד מאד, מומלץ לפנות לייעוץ ווטרינרי או למדביר מוסמך.

כמו כן, יש לשמור על היגיינה אישית אחרי טיולים במקומות כפריים או ביקור בחוות כלבים, בקרב תינוקות וילדים שעלולים לא להרגיש את הימצאות הקרצייה על גופם, יש לבדוק מקומות חבויים בגוף כמו מאחורי האוזניים, או קרוב לאיברי המין.

עוד במבזקים

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

דילוג לתוכן