6 פצועים בהפגנה נגד מנהג הכפרות בכניסה לגבעת אולגה

בלאגן בגבעת אולגה הערב לאחר שפעילים ותושבים למען בעלי חיים הפגינו נגד ההתעללות במנהג הכפרות. באירוע נרשמו פציעות, המשטרה ומד"א הוקפצו למקוםהפגנה של תושבים ופעילים למען זכויות בעלי חיים התקיימה (28.9) בכיכר הכניסה לגבעת אולגה ויש גם פצועים.

תושבים שעברו במקום עדכנו כי המפגינים מונים כמה עשרות וגורמים לפקקי תנועה גדולים בכניסה לשכונה. בחדרה אושרו מספר מוקדים לכפרות באמצאות תרנגולים. ברחבי הארץ ישנה מגמה חלופית לשימוש בתרומות כספיות (פדיון) כנתיב נוסף לכפרה – בוא תומכים פעילי בעלי החיים.

צילום מסרטון: בר פרץ

בהפגנה נרשמו גם תקריות. ממד”א נמסר כי בשעה 20:17 התקבל דיווח במוקד 101 של מד”א במרחב שרון על קטטה שהתרחשה במהלך טקס סדר הכפרות בשדרות מנחם בגין בחדרה. חובשים ופאראמדיקים של מד”א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי”ח הלל יפה 6 מפגינים (טבעוניים) במצב קל עם חבלות יבשות, בהם גבר ו- 5 נשים. חובש רפואת חירום במד”א חי פנחס סיפר: “כשהגענו למקום הייתה המולה גדולה והמשטרה הפרידה את הקטטה שהתפתחה במהלך סדר הכפרות. יחד עם צוותים נוספים שהגיעו למקום ביצענו בדיקות רפואיות במספר מפגינים שהיו מעורבים בקטטה ונחבלו. הענקנו להם טיפול רפואי ופינינו אותם באמבולנסים של מד”א לבי”ח הלל יפה כשהם במצב קל ויציב”.

משטרת חוף ציינו כי” בצומת הגולש באולגה התפתחה קטטה בין תושבי השכונה ובין מספר עשרות מפגינים (לא ברשיון), שבאו למחות נגד הפעלת משחטת עופות מאולתרת בשכונה שנפתחה לצורך מנהג הכפרות לקראת החג. כתוצאה מהקטטה טופלו ופונו ע”י צוותי רפואה ארבעה מעורבים בשנות העשרים-ארבעים לחייהם שנפגעו קל.טרם הוגשו תלונות. המשטרה פתחה בחקירת הנסיבות”.

בימים האחרונים יצא משרד החקלאות ופיתוח הכפר בקמפיין הסברה לעידוד הציבור לקיום מנהג הכפרות, בימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים, בכסף ולא בתרנגולות. מזה שנים מתקיים מנהג הכפרות בין ראש השנה ליום הכיפורים, במסגרתו נשחטים עופות ככפרה על החטאים. מעבר לסכנה הברורה לבריאות הציבור ומניעת הפצת מחלות בעלי חיים במנהג, הוא גם גורם סבל מיותר לעופות. כדי להקל על מי שכן מעוניין בקיום מנהג הכפרות, מפרסם משרד החקלאות כללים לאזרחים החפצים לקיים את המנהג. לצד עידוד המשרד לקיימו באמצעות פדיון ללא עופות חיים.

הנוהל נועד להסדיר את קיום מנהג הכפרות לצד צמצום הסיכון לבריאות הציבור העלול להיגרם כתוצאה משחיטה מחוץ לבית שחיטה מאושר ומפוקח, ותוך צמצום הסבל הנגרם לעופות. על פי דין, אין לשחוט עופות מחוץ לבית שחיטה מאושר, למעט שחיטת עופות לצריכה עצמית, או כחלק מקיום מנהג בתקופה שבין ראש השנה ליום הכיפורים, במקרה של קיום מנהג עממי, ובכפוף לעמידה בנדרש בתקנות. בפועל, מתקיים מזה שנים מנהג הכפרות בין ראש השנה ליום הכיפורים, במסגרתו נשחטים עופות מחוץ לבית השחיטה. הנוהל נועד להסדיר את הנושא לטובת הגברת הפיקוח לשם מניעת הפצת מחלות בעלי חיים, מניעת צער בעלי חיים לפני ובמהלך קיום המנהג ולשם שמירה על בריאות הציבור.

המשרד מבקש להזהיר כי צריכת עופות משחיטה שבוצעה מחוץ לבית שחיטה שאושר על ידי מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ובכלל זה צריכת עופות שנשחטו מחוץ לבית שחיטה במסגרת מנהג כפרות, מסוכנת לבריאות הציבור. עם זאת, כדי לענות על דרישת אוכלוסיות מסוימות בציבור, שינה משרד החקלאות את תקנות שחיטת עופות במטרה לאפשר שחיטה מחוץ לבתי שחיטה לצורך קיום מנהג הכפרות. בהתאם לכך, גם השנה ניתן יהיה להסדיר אספקת עופות לצורך קיום המנהג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.