סערה באור עקיבא: הרב ברלנד מגיע הערב לעיר – רבים קוראים להחרימו ולהפגין נגדו

הרב אליעזר ברלנד (משמאל) || צילום: וויקיפדיה

  שלטים שנתלו באור עקיבא לקראת הגעתו של הרב אליעזר ברלנד הערב (חמישי) לעיר, מעוררים סערה ביממה האחרונה בקרב תושבים רבים. הרב ברלנד, מנהיג אחד הפלגים המרכזיים בחסידות ברסלב ומייסד וראש ישיבת שובו בנים, צפוי להתארח בבית הכנסת “אהבת שלום” בשכונת קנדי בעיר, היום בשעה 20:30.
“אורקיבעיים בואו נכבד את עצמנו, את העיר ואת היהדות, ונדאג לזה שיהיה מינימום חשיפה ל”צדיק” שמגיע לעיר”, כתב אחד מתושבי העיר. “שתפו כדי שנפחית קצת את הבושה”, הוא פרסם ברשת החברתית. 

תושבת אחרת שיתפה בקבוצות הוואטסאפ הודעה בה נכתב: “שלום חברים,לצערנו ה”רב” ברלנד מגיע הערב לעיר להעביר שיעור בבית כנסת אהבת שלום.ברלנד הורשע וישב בכלא על מעשים חמורים בנשים.הוא אף הודה במעשים.למרות כל זאת,חסידיו נשארו נאמנים לו. זו בושה לעיר שלנו שהוא מקבל כאן במה.מן הראוי שמי שיכול שיגיע לשם על מנת למחות ולהתריע באנשים מלהשתתף בשיעור”.

הרב אליעזר ברלנד (משמאל) || צילום: וויקיפדיה

_

 

בשנת 2012 טען אחד מחסידיו של הרב ברלנד, נחמן שלום, כי ראה אותו מהחלון במצב אינטימי עם אישה מבנות קהילתו. הדבר פתח חקירה נרחבת של המשטרה, שבסופה, לפני כשנה וחצי, הואשם הרב ברלנד בביצוע מעשים חמורים ב-4 נשים, הודה והורשע במסגרת עסקת טיעון שהושגה בין הפרקליטות לעורכי דינו – בביצוע מעשים חמורים בשתי מתלוננות ובתקיפת צעיר.

בויקיפדיה נכתב על הפרשה כי “במהלך שהייתו בכלא אובחן כחולה בסרטן המעי הגס. ב-3 באפריל 2017 החליטה ועדת השחרורים על שחרורו למעצר בית במלונית הסמוכה לבית החולים הדסה, בשל מצבו הרפואי. ב-24 במאי 2017 הוא שב לביתו תחת הגבלות וחזר להנהיג את הקהילה ממרכזה בירושלים לאחר שש שנות היעדרות בהן שהה מחוץ לירושלים ובחוץ לארץ.

“חלק מחסידיו טוענים כי הטענות נגד הרב ברלנד הן עלילה של עבריינים שנקמו בו לאחר שלא הצליחו לסחוט ממנו כספים. לדבריהם הרב ברלנד הודה במעשים כדי לקבל על עצמו ביזיונות במטרה לבטל גזרות המרחפות על עם ישראל, וכפי שהודה בדברים אחרים שלא עשה, כגון פיגועי 11 בספטמבר. קבוצה אחרת בקרב החסידים סבורה כי הצדיק אינו כפוף למערכת ההלכתית הרגילה ואסור להטיל ספק בצדקתו. חתנו של הרב ברלנד הוציא ספר ברוח זו. מתנגדיו של הרב ברלנד פרסמו הקלטות שנעשו ככל הנראה בסתר ובהן אומר בנו שאביו הוא פושע, ואשתו של הרב ברלנד, תהילה, מתעמתת עם בעלה ומאשימה אותו בקשרים עם נשים.

“בפברואר 2018 פורסם פסק דין נגדו מבית דין של רבנים בברסלב, וכן מכתב עליו חתומים 30 מרבני ברסלב, ובראשם הרב יעקב מאיר שכטר, בו הם מתנערים מהרב ברלנד וממעשיו וקוראים להתרחק ממנו. על פי המכתב הרב ברלנד “חוטא ומחטיא בחמורות שבחמורות כאחד ומיוחד מבין רשעי הדורות, מהרסי התורה ומחריבי העולם”. הרב ברלנד כתב בין היתר בתגובתו שלא אפשרו לו להביע דעתו בפני בית הדין.”.

בחודש ינואר האחרון בוטל בנתניה ביקור של הרב ברלנד בהתערבות ראש עיריית נתניה מרים איכר פיירברג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.